Program tegorocznego festiwalu, odbywającego się pod hasłem „Powrót na ziemię”, będzie realizowany pod chmurką. Centrum wydarzeń ma być poznański Park Henryka Wieniawskiego. Polecamy 5 najciekawszych projektów Malta Festival Poznań 2021.
„Projekt Krynicki”: Muzyczna uczta
Projekt został stworzony przez trzech znakomitych polskich kompozytorów: Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Alka Nowaka. Dyrektor festiwalu Michał Merczyński poprosił ich o stworzenie muzyki do wybranych wierszy Ryszarda Krynickiego, poety poznańsko-krakowskiego. Prawykonanie nastąpi 24 czerwca w kompleksie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jeden z utworów zagra Sinfonia Varsovia, a dyrygować nią będzie Bassem Akiki.
„Cezary idzie na wojnę”: Przebój Komuny Warszawa
Komuna Warszawa, jeden z najważniejszych stołecznych teatrów, pokaże w Poznaniu aż cztery swoje dzieła, w tym „Morderstwo (w) Utopii” współprodukowane z poznańskim Teatrem Polskim. Nie można też przegapić na poły autobiograficznego spektaklu Cezarego Tomaszewskiego „Cezary idzie na wojnę”, przeboju Komuny. Tomaszewski wyreżyserował go w odpowiedzi na wzrastające w Polsce nastroje patriotyczno-militarystyczne, by ośmieszyć kanoniczną męskość, rozumianą jako dzielne rzucenie się na bagnet. W obsadzie Oskar Malinowski, Bartosz Ostrowski, Łukasz Stawarczyk i Michał Dembiński.
Koncert Jazz Band Młynarski-Masecki: Doświadczenie międzypokoleniowe
Jan Emil Młynarski i Marcin Masecki podróżują w przeszłość na płytach („Płyta z zadrą w sercu” i „Noc w wielkim mieście”) i na żywo. Ich Jazz Band specjalizuje się polskich szlagierach serwowanych w nowych aranżacjach. Dzięki temu zachwyca i tych, którzy słuchali ich po raz pierwszy dawno temu, i nowych fanów starej muzyki.
„Kombinat”: Ciechowski i Kościelniak
Fanom musicali nie trzeba przedstawiać Wojciecha Kościelniaka, jednego z czołowych twórców polskiego teatru muzycznego. Nikomu też chyba nie trzeba przedstawiać Grzegorza Ciechowskiego, legendy polskiej sceny muzycznej i autora kultowych przebojów. Kiedy się połączy Kościelniaka z Ciechowskim na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu, powstaje musical „o walce jednostki z systemem, o wadze jej głosu i poszukiwaniu prawdy”, jak zapowiadają twórcy.
Baczyński/Mela Koteluk/Kwadrofonik: Powrót poezji
Krzysztof Kamil Baczyński nie przestaje fascynować, zarówno jako jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, jak i utalentowany poeta. Na Malcie – w jego setną rocznicę urodzin – poezją zajmą się piosenkarka Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik (z aranżerem i pianistą Bartkiem Wąsikiem). Zapowiada się nowa interpretacja wierszy pacyfisty tragicznie poległego w sierpniu 1944 r. w Warszawie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.