Jeszcze do niedawna polskie wina przyciągały przede wszystkim amatorów regionalnych smaków. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić dobrą restaurację, która nie ma ich w karcie. Oto pięć polskich winnic, na które warto zwrócić uwagę. A degustację można zaplanować na najbliższy weekend, kiedy to w Fortecy Kręgliccy w Warszawie odbędzie się Festiwal Wina Polskiego Białe Czerwone.
Choć wino we współczesnych granicach Polski produkowano już kilkaset lat temu, daleko było naszemu państwu do winnej potęgi. Choć nie możemy się pochwalić tradycją na miarę Francji, Włoch czy Hiszpanii, to w ostatnich latach możemy być świadkami prawdziwego fermentu w polskim świecie wina. Owoce pracy rodzimych winiarzy znalazły się w kartach najlepszych polskich restauracji (a niektóre z polskich win można spotkać nawet w gwiazdkowych restauracjach na świecie!). Zwłaszcza tych, które opierają swoją koncepcję na lokalnym terroir i regionalnych produktach. Co ważne, to zainteresowanie nie jest bezpodstawne, bo postęp, jakiego dokonały niektóre winnice, wzrost jakości i oryginalności win, można uznać za imponujący. Przekonać się o tym będzie można podczas Festiwalu Wina Polskiego Białe Czerwone, który zadebiutował w kalendarzu w ubiegłym roku. Powołany z inicjatywy pasjonatów polskich win – winiarzy, dziennikarzy i restauratorów – będzie świetną okazją nie tylko do posmakowania bieli i czerwieni, ale także spotkania z winiarzami.
Dom Bliskowice
Wina z tej winnicy serwowane są w gwiazdkowych restauracjach zagranicą, a niektóre etykiety potrafią się wyprzedawać szybciej, niż chcieliby tego ich miłośnicy. Twórcami winnicy Dom Bliskowice, ulokowanej w rejonie Małopolskiego Przełomu Wisły, w okolicy Kazimierza Dolnego, są Lech Mill oraz Maciej Sondij. Dla pracy z winoroślą porzucili architekturę. Jednymi z najbardziej znanych i najlepiej ocenianych win z Bliskowic są Johanniter Ultra o złocistej barwie i głębokich nutach dojrzałych owoców, a także tegoroczna nowość – DZIK (hibernal, seyval blanc i riesling), czyli wino produkowane przy minimalnej interwencji ze strony winiarza, poddane spontanicznej fermentacji, bez konserwantów, bez dodatku siarki, niefiltrowane przed zabutelkowaniem. Tak jak same wina, uwagę zwracają także ich etykiety, projektowane przez artystów młodego pokolenia, np. Agę Głód czy Bartosza Kosowskiego.
Winnica Gostchorze
„Move on, champagne, nadchodzą polskie bąbelki!”. A właśnie z nich słynie Winnica Gostchorze, założona przez Francuza Guillaume’a Duboisa, jednego z pierwszych winiarzy, którzy zdecydowali się produkować wina musujące w Polsce. Winnica znajduje się pod Krosnem Odrzańskim w województwie lubuskim. Na 15 hektarach uprawianych jest pięć odmian winorośli, a do produkcji wina musującego używane są owoce szczepów riesling, pinot gris i pinot blanc. Unikalny mikroklimat tego miejsca sprawia, że wino odznacza się kwiatowym bukietem. Wina GostArt były wielokrotnie nagradzane, zdobyły m.in. złoty medal w VII Ogólnopolskim Konkursie Win o nagrodę „Grand Prix – Winobranie 2016”.
Winnica Wieliczka
Pierwsza polska winnica praktykująca biodynamiczne metody upraw oraz produkcji wina. Jej założycielami są Agnieszka Rousseau i Piotr Jaskóła, enolożka i ekolog, którzy postanowili połączyć siły, by tworzyć wina w zgodzie z naturą i z poszanowaniem dla środowiska. Jak sami piszą, „nie zmuszają przyrody, żeby zachowywała się tak, jakby sobie tego życzyli, tylko starają się bacznie ją obserwować i jak najlepiej wykorzystywać to, co oferuje”. W winnicy w Wieliczce powstają m.in. wysoko ceniony chardonnay i riesling, a także wina czerwone oraz – nowość tego roku – wino pomarańczowe Jantar. A dodatkiem do winnej działalności jest cydr Bzik, produkowany z jabłek starych odmian, rosnących w okolicy winnicy.
Winnica Skarpa Dobrska
Choć to stosunkowo młoda winnica (prowadzona przez młodych właścicieli, Sylwię Herbsztajn i Leopolda Będkowskiego), szybko zdobyła uznanie wśród krytyków oraz sympatię amatorów wina. Winnica znajduje się w rejonie Małopolskiego Przełomu Wisły, w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Nazwy poszczególnych win pochodzą od dziko rosnących roślin zielnych oraz kwiatów występujących na terenie winnicy (np. Hedera, Daphne, Anemone), a etykiety zaprojektowała sama współwłaścicielka.
Winnica Wzgórz Trzebnickich
Położona na Wzgórzach Trzebnickich, nazywanych dolnośląską Toskanią, w regionie odznaczającym się wyjątkowo korzystnym dla uprawy winorośli mikroklimacie. Jej twórca Rafał Wesołowski lubi eksperymentować i nie ustaje w realizowaniu nowych pomysłów na wina. Winnica Wzgórz Trzebnickich jest znana ze swoich win białych, m.in. gewürztraminera, rieslinga oraz chardonnay, a także świetnego pinot noir. Nowością, której warto spróbować, jest pomarańczowy pinot gris. Swój wyjątkowy brzoskwinioworóżowy kolor wino zawdzięcza macerowaniu owoców ze skórkami przez siedem dni.
Białe Czerwone po raz drugi!
Okazją do spróbowania najciekawszych polskich win będzie druga edycja Festiwalu Wina Polskiego Białe Czerwone, który odbędzie się 16 czerwca w warszawskiej Fortecy Kręgliccy. Podczas festiwalu spróbować będzie można win z ponad 35 polskich winnic, w tym win naturalnych, biodynamicznych, win musujących oraz pomarańczowych. Prócz możliwości degustacji oraz zakupu win festiwal stworzy okazję do spotkań i rozmów z osobami, które je tworzą, oraz poznania ich historii. Dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o polskim (i nie tylko) winie, przewidziano wykłady prowadzone przez najlepszych ekspertów w tej dziedzinie, a także degustacje komentowane oraz panele dyskusyjne. Przez cały czas trwania festiwalu odwiedzającym wydarzenie swoją radą będą służyć specjalistki z inicjatywy Polskie Sommelierki, które doradzają, jak łączyć polskie wina z polskimi serami czy daniami opartymi na sezonowych produktach. Specjalną atrakcją festiwalu będzie pop-upowa restauracja, do której będzie można się wybrać na lunch lub kolację degustacyjną. Za menu restauracji odpowiadają Marzena Hajn (Catering Kręgliccy; menu tradycyjne) oraz Maria Przybyszewska (menu wegańskie), a o dobór win do dań zadba Mistrz Polski Sommelierów oraz finalista Mistrzostw Świata Sommelierów ACI Piotr Pietras.
Patronem medialnym wydarzenia jest „Vogue Polska”.
Więcej informacji o festiwalu, winnym pop-upie oraz innych wydarzeniach towarzyszących na stronie fb.com/bialeczerwone
Festiwal Wina Polskiego Białe Czerwone
16–17 czerwca (16.06 – dzień otwarty; 17.06 – dzień dla branży, wstęp po wcześniejszej rejestracji).
Forteca Kręgliccy, ul. Zakroczymska 12, Warszawa.
Bilet: 25 zł (możliwość płatności kartą).
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.