Znaleziono 0 artykułów
25.11.2021

720 720 020: Zadzwoń, jeśli doświadczasz przemocy

25.11.2021

Fundacja SEXED.PL i „Vogue Polska” uruchomiły Linię Pomocy SEXED.PL, która działa od 25 listopada pod numerem 720 720 020 i ma nieść pomoc osobom doświadczającym, sprawiającym i obserwującym przemoc. Fundacja rusza również z kampanią społeczną uświadamiającą, czym jest przemoc i jak się objawia. Wszystko po to, żeby przeciwdziałać jej na najwcześniejszym etapie, szczególnie w związkach. 

Słyszymy słowo „przemoc” i wydaje się nam, że wiemy, jak je zdefiniować. Tak nie jest, a nieumiejętność jej dostrzegania oraz nazywania prowadzi do tego, że nie potrafimy jej przeciwdziałać. Z tego założenia wyszła fundacja SEXED.PL i postanowiła to zmienić. Jednym z najważniejszych celów kampanii społecznej towarzyszącej uruchomieniu telefonu zaufania SEXED.PL jest więc utrwalenie definicji przemocy w świadomości społecznej. Chociaż jest bardzo powszechnym zjawiskiem w Polsce, to ciągle najczęściej kojarzymy ją z przemocą fizyczną, której efekty są widoczne gołym okiem – rany, siniaki, złamany nos. Przemocy psychicznej nie rozpoznajemy albo bagatelizujemy ją – mówi Asia Bychawska dyrektorka zarządzająca Fundacji SEXED.PL. 

Fundacja, przygotowując kampanię społeczną, konsultowała się ze specjalistami w dziedzinie psychologii, seksuologii i przeciwdziałania przemocy. Efektem są krótkie filmy przedstawiające scenki z życia codziennego par, w których podkreślone są zachowania przemocowe takie jak szantaż, groźby, krzyki, wyśmiewanie, wyzywanie, upokarzanie czy krytykowanie, które zresztą często prowadzą do fizycznej agresji. Z perspektywy psychologicznej przemoc jest zjawiskiem, które stanowi realne zagrożenie dla uwikłanych w nią osób i może nieść za sobą długotrwałe konsekwencje. Jest wiele jej rodzajów – fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna. Przemocą jest też zaniedbanie, szczególnie ważne w przypadku opieki nad dziećmi czy osobami starszymi, które nie są samodzielne – tłumaczy Anna Ciucias, psycholożka, seksuolożka, koordynatorka linii wsparcia SEXED.PL. – Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie go stosowane przez jedną osobę wobec drugiej. W zachowaniach przemocowych występuje nierównowaga sił, naruszane są prawa, dobra i przestrzeń osobista innej osoby, co powoduje jej cierpienie lub krzywdę fizyczną i/lub psychiczną

Psycholożka zaznacza, że przejawy i granice przemocy psychicznej oraz seksualnej mogą wydawać się nieoczywiste. Zauważa też, że powszechnym zjawiskiem jest sytuacja, że osoby doznające przemocy nie zgłaszają jej do służb tj. policja  Według statystyk policyjnych w Polsce mamy ponad 85 tys. osób krzywdzonych w wyniku przemocy w rodzinie rocznie. Według raportu fundacji STER prawie 90 proc. kobiet doświadczyło jakiejś́ formy przemocy seksualnej, ponad 20 proc. z nich doświadczyło zgwałcenia, w niemal 85 proc. przypadkach sprawcą jest były lub obecny partner, a do zgwałceń zwykle dochodzi wielokrotnie. Raport wskazuje też, że osoby po takich doświadczeniach nie wierzą, że system im pomoże, a ta obawa jest odzwierciedleniem skali umarzanych spraw tego typu. W konsekwencji pogłębia to poczucie osamotnienia w radzeniu sobie z przemocą. Dodatkowo patriarchat, posłuszeństwo i stereotypy związane z nadużyciami są wciąż głęboko zakorzenione w polskim społeczeństwie, wpędzając osoby doświadczające krzywdy w poczucie winy i zawstydzenie. Właśnie z takich powodów aż 94 proc. czynów przemocy seksualnej nie jest w Polsce zgłaszanych – mówi Anna Ciucias z linii wsparcia SEXED.PL

Zwraca uwagę, że osoby stosujące przemoc mogą wmawiać osobie którą krzywdzą, chorobę psychiczną, izolować ją, kontrolować, ograniczać jej kontakty z innymi osobami. – Osoba krzywdząca może okazywać zaborczość, nadmierną zazdrość, oskarżać o niewierność i flirtowanie z innymi osobami, wymuszać posłuszeństwo czy podporządkowanie. Z jednej strony są to dość konkretne sygnały, z drugiej natomiast w praktyce mogą one przybierać subtelne i „niewinne” formy, które „da się wytłumaczyć i uzasadnić” – mówi Ciucias. Podkreśla, że w cyklu przemocy agresja przeplata się z momentami czułości, co tworzy huśtawkę emocjonalną i daje nadzieję na zmianę. 

Warto zwracać uwagę na każde przejawy podobnych zachowań, bo są to doświadczenia, które w dłuższej perspektywie odbierają poczucie mocy i sprawczości. Dopóki przemoc będzie bagatelizowana, osoby jej doświadczające będą wstydziły się bardziej niż oprawcy, a państwo nie będzie zapewniało odpowiedniej ochrony prawnej i pomocy obu stronom, niewiele się zmieni. Dlatego kampania SEXED.PL jest nastawiona nie tylko na rozpropagowanie uruchamianej Linii Pomocy, lecz także na edukację w zakresie rozumienia, dostrzegania i przeciwdziałania przemocy. 

– Ciągle rozwijamy naszą fundację i dajemy kolejną formę wsparcia tym, którzy proszą nas o pomoc – mówi Anja Rubik, pomysłodawczyni, założycielka i prezeska Fundacji SEXED.PL. – Od początku byliśmy bezpieczną platformą dla osób, które mają wątpliwości, pytania czy szukają wiarygodnych informacji. Jesteśmy dla wszystkich i wszystkich wspieramy równie mocno. Nasza linia telefoniczna jest po to, żeby osoby, które czują, że coś jest nie tak, mogły do nas zadzwonić i porozmawiać ze specjalistą czy specjalistką. Nie trzeba podejmować od razu wielkich decyzji. Warto po prostu opowiedzieć o swoim samopoczuciu, o sytuacji, zapytać, co z tym można zrobić. Naszą kampanią chcemy też zachęcić obserwatorki i obserwatorów do niesienia pomocy i reagowania na widok przemocy – podkreśla Anja Rubik. Dodaje, że z dużym niepokojem obserwuje działania polskiego rządu mające na celu uruchomienie procedur mających na celu wypowiedzenie konwencji stambulskiej. – To byłby bardzo groźny krok. To kolejny powód, dla którego musimy działać i oferować pomoc. Edukacja jest ważnym obszarem przeciwdziałania przemocy, dlatego chcemy kształtować świadomość i uczulać na reagowanie na pierwsze oznaki przemocy – mówi. 

Dzień, w którym Linia Pomocy SEXED.PL zaczyna działać, nie jest przypadkowy – 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet i wtedy rozpoczyna się kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na płeć. – Nasze działania skierowane są jednak również do mężczyzn, ponieważ oni również doświadczają przemocy ekonomicznej, psychicznej i seksualnej i o tym też należy głośno mówić – dodaje Joanna Bychawska.

*** 

Linia pomocy SEXED.PL i „Vogue Polska”: 720 720 020

Linia pomocy działa od poniedziałku do piątku w godzinach 16–20. Jest skierowana przede wszystkim do osób uwikłanych w przemoc w intymnej relacji. Można skorzystać z pomocy za pośrednictwem rozmowy telefonicznej pod numerem 720 720 020, można także skonsultować się ze specjalistami poprzez live czat (www.sexed.pl). Świadczona pomoc i wsparcie są anonimowe. 

Wsparcia udziela zespół wyszkolonych specjalistek i specjalistów: psychologów, psycholożek, seksuologów i seksuolożek, z doświadczeniem w przeciwdziałaniu przemocy oraz w interwencji kryzysowej. 
Linia jest skierowana zarówno do osób, które doświadczają bądź doświadczyły przemocy, do osób, które ją stosują, jak i do tych, które są jej świadkami w swoim otoczeniu.

Joanna Łazarz
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. 720 720 020: Zadzwoń, jeśli doświadczasz przemocy
Proszę czekać..
Zamknij