Funkcjonalne detale, innowacyjne podejście do produkcji, rzemieślnicze skupienie na tkaninie. Tegoroczni laureaci wystawy Projektant Roku ARENA DESIGN to nazwiska do zapamiętania dla każdego, kto kocha wzornictwo z metką „made in Poland”. Już wkrótce zobaczymy ich prace w Poznaniu.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji ARENA DESIGN jest „slowness”, czyli wyhamowanie, spowolnienie, niespieszność – to wszystko, co konieczne, by zawrotną konsumpcję zastąpić odpowiedzialną. Program przygotowany pod kreatywnym przewodnictwem Marii Jeglińskiej-Adamczewskiej skupia się na idei promowania zrównoważonego designu, refleksji na temat produkcji czy pozyskiwania materiałów i porusza tematy wokoło zawodu projektanta. Istotnym wątkiem będzie pokazanie, jak projektant wpływa na rozwój firmy, co może wprowadzić do strategii biznesowej.
Na odwiedzających tegoroczne targi czeka nowość – programy podejmujące się profesjonalnego prezentowania polskiego wzornictwa. Formy Przyszłości – Strefa Polskich Projektantów – to przestrzeń prezentującą najciekawsze projekty polskich projektantów, a Strefa Wizjonerów Polskiego Wzornictwa przedstawia polskie marki stawiające na odważne i innowacyjne wzornictwo.
Po raz drugi poznańska ARENA DESIGN będzie promowała młodsze pokolenia projektantów. Zobaczymy wystawę laureatów kolejnej edycji konkursu Projektant Roku: Jana Kochańskiego, duetu Tartaruga Studio oraz UAU Projekt. Konkurs ma promować i upowszechniać nowe rozwiązania wzornicze, pogłębiać wiedzę o designie wśród przedsiębiorców i klientów, wreszcie – pokazać najważniejsze dokonania.
Jan Kochański: fokus na detal
Jan Kochański jest absolwentem wydziału architektury wnętrz ASP w Warszawie oraz wydziału wzornictwa przemysłowego Politechniki w Mediolanie. Słynie z dbałości o racjonalne wykorzystanie materiału i czystości formy. Udowadnia, że pozornie prosty i powszechnie użytkowany przedmiot może być i funkcjonalny, i piękny. Leżak, stolik, czajniczek do herbaty. A nawet zmiotka, która kilka lat temu zachwyciła fanów minimalizmu, a do dziś jest produkowana przez markę Menu. To produkt, do którego pasuje powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach”. Uchwyt zmiotki może służyć za lejek ułatwiający wysypywanie kurzu.
Projektant od kilku lat nagradzany jest za swoje pomysły i produkty w prestiżowych konkursach m.in. Mazda Design, Łódź Design Festival czy magazynu Wallpaper* Design Award.
Tartaruga Studio: w duecie siła
W 2015 r. praca Wiktorii Podolec zachwyciła na wystawie konkursu make me! festiwalu Łódź Design. Żakardowa tkanina „Ład” była inspirowana twórczością polskich projektantów z lat 30. związanych ze Spółdzielnią Artystów Plastyków „ŁAD”.
Dziś jej autorka razem z Jadzią Lenart współtworzy Tartaruga Studio, w którym powstają kilimy i tkaniny na ścianę. „Tartaruga” znaczy żółw, co idealnie oddaje profil pracowni tkackiej prowadzonej w duchu „slow design”. Każdy produkt wymaga minimum 40 godzin pracy, a materiały pochodzą z tzw. dobrych źródeł. Najczęściej z recyklingu, zrównoważonych hodowli owiec w Polsce, a przędze są farbowane nieszkodliwymi barwnikami.
UAU Projekt: 3D dla wszystkich
UAU Projekt to multidyscyplinarny duet z Warszawy. Miłosz Dąbrowski skończył projektowanie przemysłowe w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Justyna Fałdzińska studiowała na wydziale grafiki w pracowni plakatu, a w szkolnej ławce spotkali się w portugalskim Porto w Escola Superior de Artes e Design.
Projektanci skupiają się głównie na koncepcji przedmiotów codziennego użytku, które powstają w druku. Ich częstym narzędziem pracy jest drukarka 3D, której możliwości z sukcesami testują od kilku lat. Przywiązują także dużą wagę do starych technik rzemieślniczych, wszystkiego, co lokalne i przyjazne naturze, np. Stołek Królika wykonali ze sklejki, kauczukowej linki i ekologicznego materiału PLA. Zajmują się również identyfikacją wizualną oraz grafiką.
Laureaci wielu nagród, m.in. A’ desing Award 2016 w kategorii Sustainable Products, Projects and Green Design oraz dwóch nagród must have Łódź Design Festival.
Prace wszystkich laureatów konkursu Projektant Roku pokazane zostaną na wystawie zaaranżowanej przez Marię Jeglińską-Adamczewską, dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN.
ARENA DESIGN 2020:
25-28 lutego 2020 r. w nowej przestrzeni pawilonu 3. Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Program wydarzenia: www.arenadesign.pl
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.