Znaleziono 0 artykułów
21.11.2024
Artykuł partnerski

Jak – i po co – wprowadzić arteterapię do jesienno-zimowej rutyny

21.11.2024
Fot. Materiały prasowe

Krótsze dni, ograniczona ilość słońca i chłód za oknem mogą powodować spadki nastroju, osłabienie czy pogorszenie samopoczucia. Długie jesienne wieczory warto zatem poświęcić na rytuały i praktyki, dzięki którym zadbamy o swój dobrostan. Jednym z nich może być arteterapia, która pomaga radzić sobie ze stresem, wyciszać myśli, jednocześnie pobudzając kreatywność. Prostota i dostępność tej metody sprawiają, że ma potencjał na stanie się ulubioną formą self-care tej jesieni. 

Współczesne tempo życia niesie ze sobą szereg wyzwań, które nieustannie wpływają na nasze samopoczucie. Stres stał się stałym towarzyszem naszej codzienności, a jego niefortunne skutki może odczuwać każdy z nas. Chroniczne napięcie prowadzi do problemów ze snem, trudności z koncentracją czy ogólnego obniżenia nastroju. W tym pędzie warto zatrzymać się na chwilę i zadbać o swój dobrostan. Rosnąca świadomość tego, czym jest self-care i jak pozytywny wpływ może mieć na nasze samopoczucie, sprawia, że coraz częściej sięgamy po metody wspierające równowagę psychiczną i emocjonalną. Obok standardowych sposobów na relaks, takich jak medytacja czy aktywność fizyczna, pojawiają się nowe, szyte na miarę współczesności. Jedną z nich jest arteterapia. Choć nie jest to metoda nowa, w ostatnim czasie zyskuje zupełnie nowe oblicze dzięki wykorzystaniu technologii, którą mamy dosłownie pod ręką – tabletów. Razem z marką Huawei odkrywamy nowe zastosowania tabletów i sprawdzamy, jak wykorzystać ich potencjał do pracy nad sobą.

Fot. Materiały prasowe

Twórcza droga do poznania siebie

Arteterapia pozwala na wyrażenie swoich emocji poprzez różnorodne działania artystyczne, takie jak rysunek, malarstwo czy rzeźba. Tworzenie sztuki staje się narzędziem do lepszego poznania siebie, zrozumienia własnych emocji i sposobem na radzenie sobie z nimi. Osoby, które nie czują się pewnie w pracach manualnych, nie powinny się jednak zniechęcać. W arteterapii nie chodzi o uzyskanie perfekcyjnego dzieła, lecz o proces twórczy. Swoje emocje, często podświadomie i intuicyjnie, przelewamy na „papier”. Pozwala to odkryć napięcia i wyrazić je w symboliczny sposób, nawet jeśli rozpoczynając pracę, świadomie nie mamy takiego zamiaru. To szczególnie pomocne w przypadku osób, które mają problem z rozmawianiem o swoich przeżyciach. Co najważniejsze, arteterapię stosuje się nie tylko w gabinecie terapeutycznym. Można praktykować ją również samodzielnie w domu. 

Fot. Materiały prasowe

Zastosowanie tabletów w arteterapii 

Choć papierowe notatniki i szkicowniki mają w sobie coś organicznego, coraz więcej osób przenosi swoje działania twórcze na tablety. Dzięki różnorodnym funkcjom stają się doskonałym narzędziem do redukcji stresu, z którego można skorzystać w dowolnym momencie dnia. Możemy rysować w domowym zaciszu, w podróży, a nawet podczas krótkiej przerwy w pracy. Pozwala to na szybkie, a często niezbędne oderwanie się od codziennych obowiązków. Rysowanie na tablecie działa też odprężająco na układ nerwowy. Poprzez skupienie uwagi na procesie twórczym dajemy odpocząć naszym zmysłom, odrywamy się od źródeł stresu, a nasz mózg przełącza się na „tryb relaksacyjny”. Co ciekawe, badania wykazują1, że aktywność artystyczna obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu i angażuje obie półkule mózgu, co dodatkowo wspiera relaksację i regenerację psychiczną. Długie jesienne i zimowe wieczory mogą być doskonałą okazją do spróbowania tej formy aktywności. Wystarczy zaparzyć w dzbanku ulubioną herbatę, otulić się kocem, wziąć do ręki tablet i spróbować za pomocą sztuki wyrazić tłumione w środku emocje, myśli czy doświadczenia. 

Fot. Materiały prasowe

Huawei MatePad Pro 12.2” jako narzędzie wspierające redukcję stresu

Współczesna technologia oferuje coraz więcej rozwiązań, które sprzyjają kreatywności i rozwojowi osobistemu. Dla osób, które nie czują się pewnie w rysowaniu na papierze lub uważają, że brakuje im talentu, możliwość tworzenia na tablecie jest kuszącą alternatywą. W przeciwieństwie do tradycyjnych technik, cyfrowe malowanie nie wymaga skomplikowanych przygotowań ani specjalnych przyborów. Możemy po prostu usiąść, uruchomić aplikacje do rysowania i dać upust emocjom. Nowy Huawei MatePad Pro 12.2” został wyposażony w aplikację GoPaint, oferującą szeroką gamę narzędzi, od prostych pędzli po niestandardowe efekty specjalne, dzięki którym z łatwością stworzymy różnorodne kompozycje. Ile razy zdarza nam się zmienić koncepcję w trakcie pracy? Pracując na tablecie, możemy eksperymentować bez obaw, a więc w dowolnym momencie wrócić do wcześniejszego etapu lub skorygować to, co nam się nie podoba. Szybkie zmiany kolorystyki czy kompozycji są istotne w kontekście poszukiwania odpowiednich środków wyrazu. Aplikacja GoPaint pozwala też na pracę na kilku warstwach, co przenosi malowanie na zupełnie nowy poziom. Dzięki tym wszystkim funkcjom tworzenie cyfrowe staje się dostępne dla każdego, nawet dla tych, którzy nigdy wcześniej nie próbowali malować lub rysować. Jak pokazują badania, grupa ta jest niemała. Brak talentu plastycznego deklaruje 44% Polaków, a 37% zakłada, że nie potrafi tego robić2.

Fot. Materiały prasowe

Design imitujący kartkę papieru 

Nowy Huawei MatePad Pro 12.2” posiada matowy ekran przypominający teksturą papier. Redukuje odblaski i sprawia, że rysownie jest bardziej naturalne i przyjemne. Dołączony do tabletu precyzyjny rysik Huawei M-Pencil 3 świetnie odwzorowuje naturalny ruch dłoni, reagując na siłę nacisku i kąt nachylenia. Pozwala na intuicyjne tworzenie cieni i faktur. 

Fot. Materiały prasowe

Ćwiczenia, które warto praktykować w domu 

Istnieje kilka prostych ćwiczeń arteterapeutycznych, które można wykonać na tablecie w domu. Pierwsze z nich polega na wyrażaniu swoich emocji poprzez kolory i kształty, czyli rysowanie emocji. Wystarczy zastanowić się nad swoim aktualnym nastrojem i spróbować przelać go na ekran za pomocą dowolnych form graficznych. Kształty mogą być abstrakcyjne, a kolory dobrane intuicyjnie. Tworzenie mandali, czyli symetrycznych wzorów, pozwala z kolei skupić się na szczegółach i wyciszyć umysł. Podobnie działają kolorowanki. Huawei MatePad Pro 12.2” umożliwia wgranie gotowych szablonów, dzięki czemu nie będziemy musieli zaczynać od podstaw. Można również stworzyć kolaż emocji, wykorzystując zdjęcia, grafiki lub własne rysunki. Takie formy pozwalają wyrazić skomplikowane uczucia i dają poczucie kontroli nad swoimi stanami. Ostatnie z ćwiczeń to powrót do przeszłości, czyli narysowanie wspomnień, które mają dla nas szczególne znaczenie. Może to być na przykład obrazek z dzieciństwa, ulubione miejsce lub portret bliskiej nam osoby. Należy jednak pamiętać, że w sytuacjach kryzysowych lub poczuciu bezradności wobec problemu, z jakim się zmagamy, zawsze warto sięgnąć po wsparcie doświadczonego specjalisty.


Kaimal, G., Ray, K., & Muniz, J. (2016). Reduction of cortisol levels and participants' responses following art making. Art therapy, 33(2), 74-80.

2 Badanie SW Research na zlecenie Huawei CBG Polska przeprowadzone metodą CAWIS w listopadzie 2024 r. na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków.

Wiktoria Melaniuk
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. Jak – i po co – wprowadzić arteterapię do jesienno-zimowej rutyny
Proszę czekać..
Zamknij