Działająca w branży technologicznej firma Honor sprawdziła, jak często Polacy korzystają ze smartfonów. Ankietowani odpowiedzieli na pytania dotyczące tego, ile czasu średnio spędzają dziennie przed ekranem telefonu, a także jaki jest ich stan wiedzy na temat ochrony oczu przed szkodliwym działaniem urządzeń mobilnych.
Z badania „Badania HONOR 90. Co Polacy wiedzą o ochronie oczu podczas korzystania ze smartfona?” wynika, że 41 proc. Polaków w wieku od 18 do 24 lat spędza dziennie średnio ponad cztery godziny przed ekranem smartfona. 55 proc. rodaków korzysta zaś z telefonów na 30 minut przed zaśnięciem, a w grupie wiekowej od 25 do 34 lat odsetek ten wynosi blisko 77 proc. Niepokojące jest to, że blisko połowa ankietowanych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak światło z ekranu smartfona może wpływać na jakość snu.
– Światło niebieskie występuje naturalnie w świetle widzialnym, ale również emitowane jest przez ekrany i światło ledowe. Światło niebieskie, emitowane też przez ekrany smartfonów, reguluje nasz cykl dobowy i odpowiada za pobudzenie organizmu do działania. Jednak występujące w nadmiarze, zwłaszcza w porze wieczornej, będzie prowadziło do obniżenia jakości snu, poprzez blokowanie wydzielania melatoniny – tłumaczy Martyna Zep, ekspertka ds. rozwoju optometrii, optometrystka z Medicover Optyk i Lynx Optique.
Z myślą o ochronie oczu firma Honor stworzyła telefon Honor 90, który jako pierwszy smartfon na rynku uzyskał certyfikat TÜV Rheinland Flicker Free, potwierdzający brak migotania w trakcie ściemniania ekranu. Wyświetlacz obsługuje najwyższą w branży częstotliwość modulacji PWM – 3840 Hz, skutecznie zmniejszając obciążenie wzorku użytkowników przy niskich ustawieniach jasności. Wyposażono go również w symulującą naturalne oświetlenie funkcję dynamicznego zmniejszania jasności (Dynamic Dimming) oraz technologię HONOR Circadian Night Display, która filtruje niebieskie światło i wspomaga naturalne wydzielanie się melatoniny.
Jak jeszcze dbać o oczy, używając smartfona? – Stosowanie przerw w myśl zasady 20/20/20 – co 20 minut na 20 sekund, należy spojrzeć na coś oddalonego o min. 20 stóp (czyli ok. 6 m) – czy spędzanie wolnego czasu na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu pozwoli naszym oczom się rozluźnić – wyjaśnia Martyna Zep. I apeluje: – Bardzo ważne jest ograniczenie działania światła niebieskiego na nasze oczy, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Ponadto przynajmniej raz do roku powinno się wykonywać pełne badanie wzroku i oczu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.