Każdy sezon, rok, epoka mają własne gwiazdy mody, osoby przykuwające uwagę. Podczas Paris Fashion Week wiosna-lato 2022 olśniewała Cardi B. Urodzona 11 października 1992 roku, wychowana na niespokojnym Bronksie, dumna eksstriptizerka jest nie tylko raperką wszech czasów, ale też ikoną mody i królową kampu.
Na show Balenciagi przyszła w płaszczu z nadrukami przedstawiającymi udawane tabloidy. Na okładkach widniały nagłówki nawołujące do czynienia dobra, np.: „Chrońmy życie i naszą planetę”, „Uczyńmy świat lepszym”, „Szczęście”, „Szacunek” i „Miłość”. Na głowie miała wielki płaski, abażurowy kapelusz z pierwszej kolekcji haute couture zaprojektowanej przez Demnę Gvasaliego dla Balenciagi. Powstałe we współpracy z Philipem Treacym zjawiskowe nakrycie głowy nawiązuje do dziedzictwa domu mody.
W Paryżu Cardi B. nosiła też surrealistyczne stroje marki Schiaparelli. Ozdabiały je złote brosze w kształcie piersi. Napierśniki z wyraźnie zaznaczonym biustem pojawiły się wcześniej w teledysku „Rumors”, ale nie tylko.
Cardi B eksponuje pośladki
W klipie „Wap” na krzywych cukierkowoniebieskich ścianach w miejscu kinkietów wiszą złote rzeźby w kształcie wielkich pośladków i piersi. Przed raperską rezydencją, w której toczy się akcja teledysku, stoi obracająca się fontanna w formie nagich posągów przedstawiających kucającą Cardi B z wywalonym językiem i nagim biustem, z którego tryska woda. Feministyczna rewolucja sprawiła, że pupa i piersi, czyli najbardziej fetyszyzowane fragmenty kobiecego ciała, są dziś symbolami siły.
Napierśniki z „Rumors” i ozdoby z „Wap” przypominają starożytne posążki takie jak „Wenus z Willendorfu” czy „Wężowa Bogini z Knossos”. Ich fotografie ilustrują często teksty opisujące historię matriarchatu.
Cardi B z dumą eksponuje też własne pośladki, na których widnie wytatuowany wielobarwny paw. Przyznaje, że kiedy miała 19 lat, zoperowała piersi.
Akrylowe tipsy Cardi B są symbolem kobiecej siły
Dumnym symbolem kobiecej siły są też bogato zdobione tipsy Cardi B. Natalie Meade, redaktorka „The New Yorkera”, uważa, że układanie fryzur i ozdabianie paznokci to wyjątkowe kobiece rytuały. „Zabiegi na włosy i paznokcie to rytuały przejścia do świata czarnej kobiecości” – pisze w tekście „See You Next Time Explores the Meaning of the Manicure for Black Women”. Zaznacza, że wizyta w salonie to moment, w którym między kobietami wykonującymi i poddającymi się upiększającym zabiegom powstaje intymna więź głęboko zakorzeniona w tradycji. Zwraca też uwagę, że styl paznokci zależał niegdyś od koloru skóry. Białe kobiety wolały delikatny manicure typu french, a czarne uwielbiały przesadę i kamp, który przerodził się w sztukę. Natalie Meade nazywa to „black women’s hair-and-nail art”.
Bardzo długie akrylowe tipsy Cardi B ozdabiają kryształy, złote kule i perły. Od lat wykonuje je ta sama artystka paznokci, Jenny Bui – Amerykanka kambodżańskiego pochodzenia.
Cardi B: Królowa kampu
Na tronie królowej kampu Cardi B zasiadła w 2019 roku, gdy pojawiła się na Met Gali otwierającej wystawę „Camp: Notes on Fashion”. Nosiła wówczas kreację Thoma Browne. Estetyka projektanta czerpie z kampu. Nowojorczyk jest mistrzem przesady, przerysowanej, postpłciowej, operowo-baletowej mody. Suknia Cardi B miała ogromny zaokrąglony, ozdobiony piórami tren. Wyglądała jak futurystyczna wersja XVI-wiecznych kreacji królowej Elżbiety I Tudor połączona z uniformem Barbarelli. W projekcie Thoma Browne wyraźnie widać piersi oraz sutki. Wyrzeźbiono je z drobnych rubinów, które sprawiły, że kampowa suknia warta była krocie.
Składnikiem kampu jest też teatralna, ale prawdziwa, żarliwa religijność. W filmie nakręconym przez „Vogue” tuż przed Met Galą Cardi B razem ze swoją ekipą odmawia modlitwę.
Triumf niepraktyczności
Kampową modę wyróżnia skrajna niepraktyczność. Raperka otoczona jest zwykle wianuszkiem osób, które podtrzymują jej wielkie kreacje. Kampowe projekty nie są bowiem ubraniami, ale kostiumami, które nosi się w prawdziwym życiu, np. na wernisażu wystawy „Thierry Mugler, Couturissime” w paryskim Musée des Arts Décoratifs. Otwarcie odbyło się we wrześniu 2021 roku podczas Paris Fashion Week. Raperka pozowała w czerwonej, pierzastej, królewskiej sukni z kolekcji haute couture na zimę 1995. Show Thierry’ego Muglera był godzinnym spektaklem o operowym rozmachu, na którym śpiewał James Brown. „The New York Times” określił go mianem Woodstocku świata mody.
Inną kreację z tego samego historycznego pokazu Cardie B nosiła w 2019 roku. Na rozdaniu nagród Grammy pojawiła się w satynowej sukni inspirowanej renesansowym płótnem Botticellego „Narodziny Wenus”. Strój przypomina rozchylającą się muszlę lub kwitnący kwiat. Na scenie raperka wystąpiła w przezroczystym kombinezonie w cętki z pawimi piórami i licznymi błyskotkami. Konstrukcje z satyny i piór wyglądały jak nimby świętych.
Jeszcze bardziej niepraktyczny, choć mniej zjawiskowy, był ozdobiony kwiatami komplet zaprojektowany przez Richarda Quinna. Kreator zakrył całe ciało Cardi B, łącznie z twarzą. Podczas paryskiego tygodnia mody wiosna-lato 2020 artystka pozowała na tle wieży Eiffla i tylko dzięki charakterystycznemu głosowi i latynizującej, typowej dla Bronksu amerykańszczyźnie wiemy, że była to Cardi B.
Cardi B: Cechy gwiazdy rapu
Niepowtarzalny głos i barwna osobowość sprawiły, że córka Dominikańczyka i Trynidadki z Bronksu została pierwszą raperką na świecie, której muzyka dwukrotnie trafiła na szczyty Billboard Hot 100. Na prestiżowej liście zadebiutowała już ze swoim pierwszym albumem – wydanym w 2018 roku „Invasion of Privacy”. Za tę płytę, jako pierwsza raperka w historii, otrzymała Grammy Award dla najlepszego rapowego albumu.
Sukces i uznanie zapewniły jej też bezkompromisowość i wylewnie manifestowana kobiecość, której częścią jest m.in. duma z bycia striptizerką. W amerykańskim „Vogue’u” mówiła, że praca tancerki erotycznej pozwoliła jej wyrwać się z biedy i uniezależnić od toksycznych mężczyzn.
Cardi B zaistniała najpierw na Instagrame, gdzie w charakterystycznym, przyjemnie wulgarnym, czasem szokującym stylu opowiadała o pracy striptizerki. Sława w mediach społecznościowych sprawiła, że zaproszono ją do udziału w reality show „Love & Hip Hop”. Program był ostatnim etapem na jej drodze do sławy, którą dziś zapewniają jej inteligentny rap, zjawiskowe teledyski i spektakularny wizerunek. Jego częścią jest poważny i wart miliony, ale jednocześnie żartobliwy (oksymorony też są częścią kampu) pseudonim. Siostra raperki ma na imię Hennessy, więc raperce znajomi nadali ksywę Bacardi. Gdy zasięgi rosły, Instagram zablokował profil aspirującej raperki, oskarżając ją o bezprawne użycie zastrzeżonej nazwy. W rezultacie Belcalis Marlenis Almanzar przestawiła litery i przyjęła pseudonim Cardi B. Dziś jest globalnym symbolem silnego, czarnego, kobiecego rapu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.