W latach 50. znany jako Dom Partii, po transformacji stał się siedzibą Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, symbolem kapitalistycznej Polski, a dziś funkcjonuje pod nazwą Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat”. Modernistyczny budynek na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu z przestrzeni dostępnej nielicznym stał się nowym centrum życia towarzysko-kulturalnego stolicy.
Przestrzeń Warszawy bezustannie się zmienia. Popularne niegdyś miejsca tracą swój status, a te jeszcze przed chwilą ukryte zaczynają tętnić życiem. Tak też się stało z Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat”. Budynek, który urósł już do rangi jednego z symboli stolicy, przez lata pozostawał dostępny jedynie nielicznym. Od niedawna jednak przestrzeń przy rondzie de Gaulle’a zaczęła tętnić życiem, stając się popularnym miejscem spotkań warszawiaków i turystów.
Charakterystyczny budynek wzniesiono w latach 50. według projektu „Tygrysów”, zespołu tworzonego przez Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego. Modernistyczny gmach, inspirowany powojennym porządkiem i jego możliwościami. Górujący nad okolicą obiekt nazywany był Domem Partii i pełnił funkcję siedziby Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po transformacji symbol komunistycznej władzy stał się kapitalistycznym centrum Polski. W latach 1991–2000 mieściła się tu (obecnie znajdująca się w sąsiadującym Centrum Giełdowym) Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Można tu było również wynająć biura i lokale usługowe, a środki w ten sposób pozyskane zostały przekazane na budowę nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej na Powiślu.
Kilka lat temu wysoki na pięć kondygnacji budynek został wpisany na listę krajowych zabytków i znalazł się pod opieką konserwatora. Za sprawą lokali handlowych, restauracji i barów oraz licznych wydarzeń kulturalnych i biznesowych, pusta niegdyś przestrzeń zapełniła się ludźmi, a odrestaurowany dziedziniec z fontanną zaczął tętnić życiem. Obecnie można zatrzymać się tutaj na poranną kawę, niedługo również śniadanie w nowym lokalu Charlotte, zjeść lunch w Cudach na Kiju, wieczorem wrócić na drinka do cocktail baru Zamieszanie. Przestrzeń udostępniona warszawiakom w ścisłym centrum stolicy zyskała egalitarny charakter.
Wewnątrz budynku mieszczą się liczne biura i kompleks sal konferencyjnych, a także sala kinowa oraz hol z tarasem widokowym do wynajęcia. Na szczególną uwagę zasługuje odrestaurowany dziedziniec z fontanną, na którym odbywają się wydarzenia oraz dwa place udostępniane najczęściej pod produkcje filmowe i reklamowe: plac de Gaulle'a i plac Lorentza. Wyjątkowość przestrzeni wynika z niepowtarzalnego charakteru zabytkowych wnętrz wykonanych w latach 50. XX wieku z wysokiej jakości materiałów. Efektowne marmurowe posadzki, parkiety, sztukaterie oraz ręcznie robione meble pozostają w świetnej kondycji. Unikalny charakter miejsca, które spaja przestrzeń biurową Śródmieścia z kulturotwórczą atmosferą Traktu Królewskiego, a także jego lokalizacja na styku dwóch kluczowych osi miasta, sprawiają, że Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” świetnie sprawdza się jako przestrzeń na eventy, sesje, pokazy mody, koncerty, konferencje, wystawy, targi a nawet zawody sportowe.
Gdy przychodzimy wieczorem na plac de Gaulle’a, wita nas tłum warszawiaków. Monumentalna cisza ustąpiła miejsca rozmowom, śmiechom i muzyce. Dom Partii zyskał nowe życie, stając się domem wszystkich warszawiaków.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.