Znaleziono 0 artykułów
13.10.2019

Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat”: Przestrzeń odzyskana

(Fot. Mateusz Filipiuk)

W latach 50. znany jako Dom Partii, po transformacji stał się siedzibą Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, symbolem kapitalistycznej Polski, a dziś funkcjonuje pod nazwą Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat”. Modernistyczny budynek na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu z przestrzeni dostępnej nielicznym stał się nowym centrum życia towarzysko-kulturalnego stolicy.

Przestrzeń Warszawy bezustannie się zmienia. Popularne niegdyś miejsca tracą swój status, a te jeszcze przed chwilą ukryte zaczynają tętnić życiem. Tak też się stało z Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat”. Budynek, który urósł już do rangi jednego z symboli stolicy, przez lata pozostawał dostępny jedynie nielicznym. Od niedawna jednak przestrzeń przy rondzie de Gaulle’a zaczęła tętnić życiem, stając się popularnym miejscem spotkań warszawiaków i turystów. 

Charakterystyczny budynek wzniesiono w latach 50. według projektu „Tygrysów”, zespołu tworzonego przez Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego. Modernistyczny gmach, inspirowany powojennym porządkiem i jego możliwościami. Górujący nad okolicą obiekt nazywany był Domem Partii i pełnił funkcję siedziby Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po transformacji symbol komunistycznej władzy stał się kapitalistycznym centrum Polski. W latach 1991–2000 mieściła się tu (obecnie znajdująca się w sąsiadującym Centrum Giełdowym) Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Można tu było również wynająć biura i lokale usługowe, a środki w ten sposób pozyskane zostały przekazane na budowę nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej na Powiślu.

Dom Partii w latach 50-tych (Fot. materiały prasowe. Dzięki uprzejmości Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat")

Kilka lat temu wysoki na pięć kondygnacji budynek został wpisany na listę krajowych zabytków i znalazł się pod opieką konserwatora. Za sprawą lokali handlowych, restauracji i barów oraz licznych wydarzeń kulturalnych i biznesowych, pusta niegdyś przestrzeń zapełniła się ludźmi, a odrestaurowany dziedziniec z fontanną zaczął tętnić życiem. Obecnie można zatrzymać się tutaj na poranną kawę, niedługo również śniadanie w nowym lokalu Charlotte, zjeść lunch w Cudach na Kiju, wieczorem wrócić na drinka do cocktail baru Zamieszanie. Przestrzeń udostępniona warszawiakom w ścisłym centrum stolicy zyskała egalitarny charakter.

Wewnątrz budynku mieszczą się liczne biura i kompleks sal konferencyjnych, a także sala kinowa oraz hol z tarasem widokowym do wynajęcia. Na szczególną uwagę zasługuje odrestaurowany dziedziniec z fontanną, na którym odbywają się wydarzenia oraz dwa place udostępniane najczęściej pod produkcje filmowe i reklamowe: plac de Gaulle'a i plac Lorentza. Wyjątkowość przestrzeni wynika z niepowtarzalnego charakteru zabytkowych wnętrz wykonanych w latach 50. XX wieku z wysokiej jakości materiałów. Efektowne marmurowe posadzki, parkiety, sztukaterie oraz ręcznie robione meble pozostają w świetnej kondycji. Unikalny charakter miejsca, które spaja przestrzeń biurową Śródmieścia z kulturotwórczą atmosferą Traktu Królewskiego, a także jego lokalizacja na styku dwóch kluczowych osi miasta, sprawiają, że Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat” świetnie sprawdza się jako przestrzeń na eventy, sesje, pokazy mody, koncerty, konferencje, wystawy, targi a nawet zawody sportowe.

Centrum Bankowo-Finansowe "Nowy Świat" (Fot. Marcin Gorgolewski)

Gdy przychodzimy wieczorem na plac de Gaulle’a, wita nas tłum warszawiaków. Monumentalna cisza ustąpiła miejsca rozmowom, śmiechom i muzyce. Dom Partii zyskał nowe życie, stając się domem wszystkich warszawiaków.

Julia Właszczuk
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat”: Przestrzeń odzyskana
Proszę czekać..
Zamknij