Znaleziono 0 artykułów
08.10.2024

Charytatywna aukcja dzieł sztuki na rzecz Muzeum POLIN

08.10.2024
(Fot. Materiay prasowe)

Dzieła Wilhelma Sasnala, Moniki Drożyńskiej, Rafała Olbińskiego i wielu innych znakomitych artystów już 16 października 2024 roku trafią na charytatywną aukcję „Przyjaciele dla Muzeum POLIN” organizowaną wspólnie z DESA Unicum.

Liczba 18 ma szczególne znaczenie w żydowskiej filantropii. Oznacza życie i ma przynosić szczęście. Właśnie tyle prac Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce wspólnie z DESA Unicum zgromadziło na aukcji charytatywnej „Przyjaciele dla Muzeum POLIN”. Dochód ze sprzedaży prac wesprze działalność Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji 10. rocznicy powstania instytucji.

(Fot. Materiay prasowe)

Do aukcji zaprosiliśmy artystów i artystki oraz kolekcjonerów i kolekcjonerki, którym bliska jest misja Muzeum POLIN – tłumaczy Katarzyna Wąs, współkoordynatorka aukcji. Jest wśród nich m.in. Wilhelm Sasnal, którego wystawę „Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż” można było obejrzeć w POLIN już kilka lat temu. Na potrzeby tamtej ekspozycji stworzył grafikę dostępną teraz na aukcji. To niejedyne powiązania artysty z Muzeum. Z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim Wilhelm Sasnal stworzył projekt rocznicowego muralu, a jeden z jego obrazów został włączony w niedawno przeprojektowaną i nowo otwartą przestrzeń wystawy stałej Muzeum.

16 października wylicytować będzie można również pracę Moniki Drożyńskiej, która współpracowała już z POLIN przy ekspozycji „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. Niedawno kolekcja Muzeum wzbogaciła się o jej pracę „Tego nie wie nikt” z serii „Obrusy”. – Muzeum znajduje szczególne miejsce w moim życiu osobistym i zawodowym. Spotkałam tu osoby, które z wielką życzliwością i wrażliwością wprowadziły mnie w fascynujący świat kultury żydowskiej. Przeżycia w Muzeum otworzyły jedną z nowych ścieżek w mojej twórczości związanej z alfabetem hebrajskim. Jestem wdzięczna za naszą współpracę i czekam na więcej spotkań – mówi artystka o relacji z Muzeum POLIN.

(Fot. Materiay prasowe)

Polscy artyści wspierają Muzeum POLIN

Na aukcji pojawią się także dzieła Artura Żmijewskiego oraz Zuzanny Hertzberg. Fundacja Art & Modern przekazała pracę Hel Enri, czyli Heleny Berlewi. Artystka zaczęła malować, mając 79 lat i osiągnęła niespodziewany, międzynarodowy sukces. Nie przestała tworzyć do śmierci w wieku 103 lat. Podobną historię dzieli Majer Kirszenblat, który zaczął tworzyć w wieku 73 lat, namówiony przez swoją córkę. Urodzony w Opatowie mężczyzna wyjechał do Kanady jeszcze przed drugą wojną światową. Jego obrazy, uzupełnione o historyczny i kulturowy kontekst, można obejrzeć na trwającej obecnie w Muzeum POLIN wystawie „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata”, a także zakupić podczas aukcji.

Miłośnicy sztuki będą mogli również wylicytować portret Gustawa Bychowskiego, który wykonał Ryszard Horowitz. – Poznałem Profesora Gustawa Bychowskiego i wykonałem jego portret jako początkujący fotograf wkrótce po przyjeździe z Krakowa do Nowego Jorku z początkiem lat 60. Profesor był słynnym psychiatrą, uczniem Freuda i jednym z pierwszych polskich psychoanalityków zainteresowany światem sztuki. Jego sylwetka wybitnego żydowsko-polsko-amerykańskiego naukowca, prawdziwego gentelmana, idealnie pasuje do minionego świata – wyjaśnia autor pracy, Ryszard Horowitz.

(Fot. Materiay prasowe)

W aukcji biorą udział także Tadeusz Rolke, którego seria zdjęć przedstawiających warszawskich sportowców wisiała kiedyś na płocie okalającym dopiero budowane Muzeum POLIN, oraz Małgorzata Rittersschild, której pracę rozpoczętą w latach 80., a skończoną w tym roku będzie można wylicytować w DESA Unicum. Wśród 18 prac przekazanych na aukcję „Przyjaciele dla Muzeum POLIN” są również dzieła Pawła Kowalewskiego, Tomasza Poznysza, Rafała Olbińskiego czy izraelskiego artysty Guya Yanaia.

Wylicytować będzie można też dzieła podarowane przez kolekcjonerów. Anonimowi darczyńcy przekazali prace Honzy Zamojskiego i Wojciecha Bąkowskiego. Marek Roefler, założyciel Muzeum Villa Fleur w Konstancinie, podarował pracę Alfreda Aberdama. Inicjatywę wsparła także Fundacja Banku Santander, przekazując pracę Michała Zaborowskiego.

(Fot. Materiay prasowe)

Wszystkie prace można obejrzeć w Galerii Dziedzictwo w godzinach otwarcia Muzeum POLIN do 16 października, czyli dnia aukcji, która także odbędzie się w Muzeum.

Aleksandra Kupras
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Charytatywna aukcja dzieł sztuki na rzecz Muzeum POLIN
Proszę czekać..
Zamknij