
Fundacja Razem z Odwagą wspierająca dzieci na szpitalnych oddziałach oraz po zakończonej hospitalizacji już 12. raz organizuje doroczną aukcję charytatywną sztuki. Tym razem oprócz dzieł wybitnych artystów na licytacji pojawią się też prace współtworzone przez dzieci.
Rysunek jest dla dzieci często pierwszą formą komunikacji. Zanim nauczymy się pisać, potrafimy już rysować. To uniwersalna forma wyrazu. Jak ważna – wiedzą i widzą to między innymi osoby stojące za Fundacją Razem z Odwagą (dawniej Fundacja Bátor Tábor). Temat sztuki i jej terapeutycznego wpływu obecny jest w jej działaniach na kilka sposobów, których punktem kulminacyjnym jest coroczna aukcja charytatywna.
Fundacja Razem z Odwagą pomaga najmłodszym przywrócić dzieciństwo
Główną misją fundacji jest wspieranie dzieci przebywających przez wiele miesięcy w szpitalach, a także tych, którym po długotrwałej chorobie wracają do domu. Pobyt w placówce medycznej nie tylko wywołuje u najmłodszych poczucie strachu i izolacji, braku równowagi, wprowadza w stan zawieszenia, lecz także zaburza stabilność emocjonalną i odbiera radość z bycia dzieckiem. Razem z Odwagą oferuje więc bezpłatne programy oparte na zabawie i aktywności, podczas których za pośrednictwem również sztuki i edukacji pomaga budować niezbędne umiejętności i pobudza kreatywność najmłodszych. W ciągu 15 lat pomoc otrzymało ponad 3300 dzieci.
– Działamy w szpitalach, by na oddziały wprowadzić odrobinę radości, oraz realizujemy projekty dla tych dzieci, które wracają do rzeczywistości już poza nimi. Ta ostatnia grupa szczególnie potrzebuje wsparcia, bo po tym, jak dzieci opuszczą placówkę, pomoc różnych organizacji zwykle się kończy. Skupiamy się więc na zabawie, grach, elementach edukacyjnych, kreatywnych zajęciach. Robimy wszystko, żeby dzieci znowu mogły być dziećmi – mówi Magdalena Chrząstowska, przez lata wolontariuszka, dziś prezeska Fundacji Razem z Odwagą, która swoją działalność opiera na metodach terapeutycznych stosowanych przez międzynarodowe stowarzyszenie SeriousFun Children's Network założone przez amerykańskiego aktora Paula Newmana, znanego m.in. z filmu „Żądło”.
Co odwaga, wyeksponowana w nazwie fundacji, oznacza u dzieci? – Biorąc pod uwagę moje doświadczenia wolontariackie i to, co teraz robimy, to odwagą może być wszystko. Nawet zasugerowanie wolontariuszowi, że wymyśla głupie zasady gry czy powiedzenie zwyczajnie „nie”. Dzieci, które miesiącami są w szpitalu, nie mają takiej możliwości. Więc jeśli któreś z nich odpowie, że nie chce teraz się bawić, to to już jest sukces. Dlatego staramy się wskrzesić tę odwagę nawet w szpitalnych warunkach – tłumaczy Chrząstowska.
Do jednych z najważniejszych przedsięwzięć Razem z Odwagą należy organizowanie City Campów. To kilkudniowe, całkowicie darmowe Miejskie Obozy Odwagi wypełnione zajęciami terapeutycznymi dla dzieci, które zakończyły hospitalizację, a przez wiele miesięcy, czy nawet rok lub dwa, żyły w szpitalnej rzeczywistości. Program ten ma pomóc im wrócić do codziennego, normalnego życia i ponownego kontaktu z rówieśnikami, a także niejako nadrobić utracony czas.
– Potencjał tych działań jest ogromny i są one niesamowicie potrzebne, bo po szpitalnym leczeniu dzieci pozostawione są same sobie, a muszą na nowo odnaleźć się w rzeczywistości. Rodzice często próbują szukać czegoś na własną rękę, ale takich opcji jest niezwykle mało – mówi Chrząstowska.
Co roku realizację i rozwój City Campów, a także Razem z Odwagą w Szpitalu wspierają fundusze pozyskane na aukcji sztuki, która po raz 12. odbędzie się już 11 kwietnia 2025 roku.
Na dorocznej charytatywnej aukcji sztuki współczesnej po raz pierwszy pojawią się prace artystów współtworzone przez dzieci

Fundacja Razem z Odwagą może pochwalić się wieloletnią historią organizowania aukcji sztuki współczesnej. Tegoroczna edycja będzie jednak pierwszą, na której pojawią się prace współtworzone przez dzieci. Oprócz tradycyjnie już przekazanych dzieł przez znanych polskich artystów w katalogu aukcji znajdziemy bowiem nowość – prace powstałe w ramach projektu tzw. co-creation, czyli kreatywnego działania artystów oraz dzieci.
– W temat sztuki weszliśmy już podczas jednego z City Campów, kiedy jeden z artystów przyniósł sztalugi i zorganizował warsztaty dla maluchów. Chcemy dawać im możliwości próbowania rzeczy, których nigdy nie miały szansy poznać. Zabraliśmy je też do muzeum, gdzie okazało się, że żadne z dzieci nigdy nie miało okazji odwiedzić chociaż jednego – mówi Magdalena Chrząstowska i dodaje, że możliwość wykonania przez dziecko czegoś własnoręcznie daje ogromne poczucie sukcesu. – Zabawa to jedno, ale budowanie przekonania, że mogą coś osiągnąć, jest tutaj najważniejsze – przekonuje prezeska fundacji.
Patronem tegorocznej akcji jest Muzeum Narodowe w Warszawie, którego oddział Muzeum Rzeźby w Królikarni stał się nie tylko miejscem, w którym te wspólne dzieła zostały powołane do życia, lecz także które posłużyło za inspirację. Większość prac nawiązuje bowiem właśnie do Królikarni.
Jak podkreśla Magdalena Chrząstowska, matką chrzestną tego projektu jest Elżbieta Wojtczak, członkini rady nadzorczej fundacji, wieloletnia ekspertka od marketingu i rynku sztuki. – To dzięki jej staraniom wszystko to miało szansę się urzeczywistnić – mówi prezeska Razem z Odwagą.
– Chcieliśmy w tym roku wymyślić formułę aukcji charytatywnej trochę na nowo, pokazać, że możliwe jest wspólne działanie, budowanie pozytywnej synergii, skupianie wokół fundacji społeczności i angażowanie jej. Pokazanie, że razem możemy więcej – mówi Elżbieta Wojtczak.
W jeden z marcowych weekendów przez dwa dni artyści pracowali więc ramię w ramię z dziećmi. – Ten proces był prawdziwie autentyczny, ale też bardzo indywidualny. Przykładowo Agnieszka Mastalerz, artystka bardzo delikatna, pracująca na subtelnych tonach, razem z Pawłem Kowalewskim, artystą dojrzałym, jedną z ikon sztuki współczesnej, połączyli siły z dzieciakami, które malowały martwą naturę: polskie owoce, warzywa, kwiaty, ale także zapach, światło i dźwięki, które mogłyby wydawać. Wszystko to później zostało przefiltrowane przez sztuczną inteligencję – tłumaczy Wojtczak i dodaje, że łącznie powstały prace w niemalże wszystkich rodzajach mediów. Oprócz tej z wykorzystaniem AI są jeszcze rzeźba, obraz, fotografia oraz przestrzenna tkanina. Magdalena Komar, wykładowczyni na akademii sztuk pięknych specjalizująca się właśnie w tekstyliach, stworzyła wraz z dziećmi filc ze specjalnie przygotowanej wełny. Z niego następnie powstały trzy prace inspirowane strukturą skrzydła motyla bielinka zamieszkującego tereny wokół Królikarni.
Z kolei Karolina Wiktor pracowała z małymi podopiecznymi nad zrozumieniem, czym jest słowo, poezja, jakie w ogóle litera ma znaczenie. Artystka jako dwudziestokilkulatka doświadczyła wylewu i musiała na nowo nauczyć się pisać i czytać. Początkowo posługiwała się alfabetem niepełnym, brzuszki liter nie były domknięte, kreski pourywane. Tak powstała Czcionka Braku, która pozwala na odczytanie wyrazu, ale nie wygląda do końca jak ta, której uczyliśmy się w szkole i którą posługujemy się na co dzień. Finalnie z Liter Braku dzieci wraz z Wiktor stworzyły serię wyjątkowych rzeźb.
Malarz Tymek Borowski podzielił za to sześć płócien na dwanaście fragmentów, z których każdy przydzielony został innemu dziecku. Cała grupa miała za zadanie stworzyć własną interpretację obrazu „Żydówki z pomarańczami”, czyli ikonicznej „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego, która znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Przemek Dzienis stworzył natomiast serię fotografii zatytułowanych „Lekcja Sztuki”, które pokazują dzieci we wnętrzach Królikarni.
Na charytatywnej aukcji na rzecz dzieci będzie można wylicytować prace czołowych polskich (i nie tylko) artystów współczesnych

Wszystkie prace współtworzone przez dzieci będzie można licytować w czasie aukcji charytatywnej 11 kwietnia 2025 roku, na którą współpracujący od wielu lat z fundacją artyści przekazali także gotowe już obiekty. Są wśród nich dzieła Natalii Bażowskiej, Magdaleny Franczuk, Kai Gadomskiej, Mai Janczar, Magdaleny Jędrzejczyk, Justyny Kosińskiej, Bartosza Kokosińskiego, Kamila Kukli, Yulii Krivich, Macieja Majewskiego, Bartka Materki, Kai Marzec, studia Malafor, Piotra Mląckiego, Horacego Muszyńskiego, Jacka Poremby, Klaudii Prabuckiej, Hanny Rechowicz / Jana Smagi, Kuki Rittersschild, Zofii Rydet, Mateusza Sadowskiego, Irminy Staś, Małgorzaty Szymankiewicz, Mateusza Szczypińskiego i Małgorzaty Wielek.
Każda z prac dostępnych na aukcji mówi przede wszystkim o potędze współpracy, dzięki której świat może się rozwijać i iść do przodu, przypominając jednocześnie, że każdy z nas jest częścią większego procesu, elementem zbiorowej układanki. Wszyscy mamy więc możliwość dołożyć do tego swoją cegiełkę, także taką, która może pomóc innym.
Wydarzenie odbędzie się w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Na godzinę 18:00 zaplanowano kuratorskie oprowadzanie po wystawie i spotkania z twórcami, a następnie start licytacji – o godzinie 19:00. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na wsparcie dzieci w trakcie leczenia chorób przewlekłych i po nim poprzez realizację programów terapeutycznych i twórczych inicjatyw w szpitalach oraz poza nimi.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.