Znaleziono 0 artykułów
22.08.2024

Hotel Warszawa Art Fair 2024: 36 galerii z Polski i ze świata, wgląd w prywatne kolekcje

22.08.2024
Julia Kowalska, Lost Light of her Smile, 2024, Dzięki uprzejmości artystki i Coulisse Gallery

Trzecia edycja Hotelu Warszawa Art Fair to sztuka najnowsza, zaprezentowana przez 36 wyselekcjonowanych galerii z Polski i ze świata, ale również niecodzienna okazja, żeby zajrzeć do prywatnych kolekcji. 

Trzy lata temu warszawskie galerzystki zrealizowały wydarzenie, którego im brakowało – kameralne targi sztuki otwierające się na miasto. To miała być okazja do nieformalnych spotkań, zintegrowania środowiska artystów i kolekcjonerów, ale też zaproszenia publiczności.

Tadeusz Rolke, Alina Szapocznikow, Dzięki uprzejmości artysty i Galerii Le Guern

Ważne było podkreślenie tożsamości, kobiecej perspektywy organizatorek, która w świecie sztuki, zdominowanym przez mężczyzn, wydawała się jeszcze słabo słyszalna. Gunia Nowik (Gunia Nowik Gallery), Marta Kołakowska (Leto) oraz Marika Zamojska i Justyna Wesołowska (Polana Institute) do współpracy zaprosiły Amandę Likus z Hotelu Warszawa. Razem wykorzystały dobrze znaną USA formułę wprowadzania galerii w hotelową przestrzeń. Zasady są proste: każda galeria staje się gościem. Na jeden weekend zajmuje pokój, który może dowolnie zaaranżować. Obrazy, rzeźby, fotografie czy wideo-art trafiają na ściany, ale też w inne miejsca, na przykład pod prysznic. Gra światła, dźwięk, zapach czy performance to narzędzia, które stają się nową formą oprawy sztuki, pozwalają podejść bliżej, potraktować dzieło jako obiekt kontemplacji, ale też element codziennego życia.

Marlena Szewczyk, Side eye-olej, 2024, Dzięki uprzejmości artystki i Galerii Esta

W 2022 roku organizatorkom wystarczyło jedno piętro – 20 pokoi eleganckiego Prudentialu. Dziś, po trzech latach, okazuje się, że wydarzenie urosło dwukrotnie. Obok 30 starannie wyselekcjonowanych galerii prywatnych z Polski, sześć przyjedzie z Berlina, Sztokholmu, Miami, Bazylei i Wilna.

Program towarzyszący HWAF to projekt filmowy i możliwość zajrzenia do prywatnych kolekcji

Po raz pierwszy w programie pojawią się też trzy hotelowe pokoje oddane w ręce kolekcjonerek. Eliza Łoś-Strychowska, Anna Pawelak i Anna Chodzeń zaprezentują fragmenty własnych zbiorów, opowiedzą o nieoczywistych wyborach i prywatnych fascynacjach. Fotografie legendarnych polskich artystek, m.in. Natalii LL, Ewy Partum, Teresy Gierzyńskiej i Anety Grzeszykowskiej, będziemy mieli okazję zobaczyć na innej wystawie towarzyszącej HWAF – prace zostały wypożyczone z prywatnych kolekcji członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To instytucja niezwykła, bo czuwającej nad rozwojem kolekcji muzeum, a jej misją jest łączenie środowisk filantropów, kolekcjonerów oraz ekspertów. 

Więcej o kolekcji, ale też koncepcji budynku i planach MSN-u, który otworzy się już w październiku 2024, opowie sama dyrektorka instytucji, Joanna Mytkowska, na spotkaniu zorganizowanym w ramach HWAF.

Paweł Olszczyński, Comets, Dzięki uprzejmości artysty i HOS Gallery

Jeden z pokoi Hotelu Warszawa zmieni się w kameralną salę kinową, w której Florian Meisenberg, artysta działający w Berlinie i Nowym Jorku, zaprezentuje swój wędrujący projekt „Der Erste Mal”, wyświetlany wcześniej w ramach nowojorskiego Frieze czy Kestner Gesellschaft w Hanowerze. To praca powstała z montażu pierwszych prób z wideo-artem uznanych artystów i artystek, między innymi Korakrit Arunanondchai, Joeya Franka, Agnieszki Polskiej. Są to, jak pisze autor, „twórcze nasiona, które rozkwitły w cudowne, ruchome obrazy rozwijane przez artystów”.

Neringa Vasiliauskaite, Under The Skin, 2024, Dzięki uprzejmości artysty i galerii Vartai 

Hotel Warszawa Art Fair 2024, plac Powstańców Warszawy 9, Warszawa; 7–8 września, godziny otwarcia: od 12.00 do 19.00; wstęp bezpłatny

Basia Czyżewska
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Hotel Warszawa Art Fair 2024: 36 galerii z Polski i ze świata, wgląd w prywatne kolekcje
Proszę czekać..
Zamknij