Jak co roku na wystawie zostaną zaprezentowane najlepsze prace dyplomowe absolwentów wszystkich dziewięciu wydziałów stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Będzie je można oglądać od 30 listopada do 15 grudnia w nowym biurowcu Wola Retro.
Inauguracyjna edycja Coming Out, która odbyła się 11 lat temu, była pierwszym w Polsce tego typu projektem organizowanym przez uczelnię artystyczną poza jej murami. Celem inicjatywy, która na stałe wpisała się w kulturalny kalendarz stolicy, jest pomoc młodym artystom w wejściu na rynek sztuki i zaprezentowaniu swoich prac szerokiej publiczności. W ramach tegorocznej edycji Coming Out studenckie dyplomy będzie można oglądać od 30 listopada do 15 grudnia w nowym biurowcu Wola Retro.
Na wystawie zobaczymy najlepsze prace dyplomowe absolwentów wszystkich dziewięciu wydziałów warszawskiej ASP: malarstwa, rzeźby, grafiki, architektury wnętrz, wzornictwa, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, zarządzania kulturą wizualną, sztuki mediów oraz scenografii. W tegorocznej odsłonie Coming Out będzie można obejrzeć 33 prace z różnych dziedzin sztuki – rzeźby, obrazy, prace audiowizualne i performance’y.
W swoich pracach młodzi artyści podejmują się interpretacji otaczającego ich świata – zjawisk i wydarzeń, takich jak katastrofa ekologiczna, cyberprzestrzeń czy samotność. Bogna Stefańska, absolwentka zarządzania kulturą wizualną, analizuje fenomen najpopularniejszych autoportretów kobiet w XXI wieku, czyli selfie. Z kolei Aleksander Czekaj, absolwent grafiki, stawia przewrotne pytanie, czy współczesna samotność to przypadkiem nie nasz wybór. Wśród wyróżnionych prac znalazła się również kolekcja Eweliny Oszczypały, absolwentki Katedry Mody.
– To ogromna przyjemność móc widzieć tych wszystkich zdolnych twórców stawiających tutaj swoje pierwsze kroki. Późniejsze obserwowanie ich rozwijających się karier to najlepsze, co może spotkać nas jako uczelnię – mówi prof. Paweł Nowak, kurator i pomysłodawca projektu. – Co roku z niecierpliwością czekam na kolejną edycję Coming Out, ponieważ jest to wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć, w jaki sposób nowe pokolenie twórców postrzega otaczający ich świat. Obserwujemy ich próby znalezienia czy wręcz stworzenia języka sztuki i dizajnu, zdolnego opisać tę rzeczywistość. Żeby dowiedzieć się, czy im się to uda, będziemy musieli jeszcze zaczekać. Jak co roku prezentujemy prace absolwentów różnych wydziałów, podejmujących różne tematy i korzystających z najróżniejszych środków wyrazu. Łączy je jakość i siła przekazu – dodaje w rozmowie z redakcją Vogue.pl.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w zupełnie nowym miejscu. Wola Retro to biurowiec łączący przedwojenny gmach zaprojektowany przez Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę z nowo powstałymi obiektami. Prace absolwentów warszawskiej Akademii zostaną zaprezentowane na blisko 3 tys. mkw. W ubiegłym roku wystawę w Centrum Praskim Koneser obejrzało ponad 8 tys. osób. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.