Znaleziono 0 artykułów
21.05.2024

Dlaczego związki z dużą różnicą wieku budzą emocje

Kadr z filmu „Na samą myśl o tobie” (Fot. Materiały prasowe)

Duża różnica wieku w związku rozpala wyobraźnię, ale zwykle osób postronnych. Powoduje krzywdzące komentarze oparte na stereotypach, budzi domysły, rodzi pytania. Szczególnie wtedy, kiedy to ona jest starsza, a on młodszy. Psycholożka Katarzyna Kucewicz wyjaśnia, czy różnica wieku w związku rzeczywiście ma znaczenie i w jaki sposób może wpływać na dynamikę relacji.

Cher mówi, że w miłości matematyka się nie liczy i spotyka się z młodszym o ponad 20 lat producentem muzycznym Alexandrem Edwardsem. Czy faktycznie w wypadku związków wiek to tylko liczba? I dlaczego wciąż pary, w których istnieje duża różnica wieku, budzą tak wielkie kontrowersje, zwłaszcza jeśli to ona jest starsza, a on młodszy? Tego typu związki wywołują poruszenie, nawet jeśli nie są realne, a filmowe, jak choćby ten z „Na samą myśl o tobie” z Anne Hathaway i Nicholasem Galitzinem. W produkcji Prime Video 40-letnia Solène, samotna matka 12-latki zajmującą się sprzedażą sztuki, poznaje członka popularnego zespołu. Nawiązuje romans. Choć to raczej on uwodzi ją, wśród widzów pojawiły się stereotypowe skojarzenia, wyrażane hasłami „kuguarzyca” albo „MILF”. Można było też mówić o wątpliwości na temat tego, czy on nie fetyszyzuje jej wieku.

Czy różnica wieku w związku naprawdę ma znaczenie? 

Jakiś czas temu ustalono, że im większa różnica wieku między osobami w związku, tym wyższe prawdopodobieństwo ich rozstania. Badacze z Emory University w Atlancie ustalili, że już pięcioletnia różnica wieku zwiększa ryzyko separacji czy rozstania. Czy zatem istnieje najlepsza różnica wieku w związku, która zwiększałaby prawdopodobieństwo udanego, trwałego związku? Według ekspertki, którą poprosiliśmy o opinię, raczej nie ma optymalnej różnicy wieku i to każdy z nas ustala, w jakim stopniu wiek jest dla nas istotnym kryterium podczas wchodzenia w relacje. – Różnica wieku jest tylko jedną z wielu różnic w relacji partnerskiej – podkreśla psycholożka Katarzyna Kucewicz. – Czy ta różnica ma znaczenie, czy nie, jest zależne od dwóch osób, które się ze sobą spotykają, oraz od konkretnej sytuacji, w której te osoby zbliżają się do siebie. Każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dla niego ta kwestia jest istotna, czy nie. I każdy według swojego kompasu wewnętrznego powinien decydować, co zrobić z rodzącym się zainteresowaniem czy już uczuciem, nie patrząc na normy, na statystyki, a nawet swoje preferencje, tylko myśląc o konkretnym człowieku. Zdarza się, że ktoś o konserwatywnych poglądach na temat tego, że różnica wieku powinna być raczej nieznaczna, do maksymalnie pięciu lat, poznaje miłość swojego życia starszą o lat 20 czy młodszą o lat 20. Wybucha uczucie, które nie daje się włożyć w ramkę tego, jakie ten ktoś ma preferencje. 

Kadr z filmu „Na samą myśl o tobie” (Fot. Materiały prasowe)

Różnica wieku w miłości to wciąż gorący temat

Niestety, obserwatorom wciąż trudno jest zaakceptować związki z dużą różnicą wieku. Pojawiają się oceny, komentarze, pytania, które mogą powodować poczucie odrzucenia czy budzić wątpliwości, co do słuszności miłosnych wyborów. – Znam dużo par hetero- i nieheteroseksualnych, które w swoich środowiskach muszą tłumaczyć się ze swojego wyboru – mówi ekspertka. – Wydaje nam się, że z wielu względów lepiej jest, by w pary dobierali się rówieśnicy czy przynajmniej osoby z tego samego pokolenia, a u tych, którzy wiążą się z osobami dużo starszymi czy młodszymi, dopatrujemy się nieczystych intencji. Wydaje mi się, że mamy mocno wbity do głów stereotyp, że to jest jakaś anomalia, i dlatego łączenie się w pary ludzi z różnych pokoleń wywołuje sensację albo zaciekawienie. Zastanawiamy się, czy ktoś wchodzący w relację ze starszym mężczyzną nie poszukuje taty, którego mu brakowało. To samo dotyczy związków ze starszymi kobietami. 

Ludzie uwielbiają zaglądać w wyobraźni innym do łóżek, a ich wyobraźnię szczególnie rozpala wszystko, co odbiega od społecznie ustalonych norm. Zatem myśl, że ktoś woli starsze czy młodsze osoby ze względów seksualnych, choć nie jest to aż tak rzadkie, wciąż wywołuje emocje, staje się tematem kuluarowych rozmów. Według Katarzyny Kucewicz jest to dyskryminujące podejście, postrzeganie kogoś w dość przedmiotowy sposób, przez pryzmat jednej cechy – wieku albo upodobania fetyszu. Oczywiście istnieją takie preferencje, ale częściej wiążemy się z kimś ze względu na to, jakim jest człowiekiem, a nie z powodu jego wieku lub wyglądu. – Te związki, w których jedna cecha determinuje wszystko, zazwyczaj szybko się rozpadają – zauważa psycholożka. – Potrzeba czegoś więcej niż zafascynowania jedną cechą, by stworzyć solidne podstawy do bycia razem. Oczywiście, może być tak, że początkowo ma znaczenie pewien rodzaj preferencji, ale od skupienia na niej przechodzimy do szerszego spojrzenia. Może być tak, że z różnych powodów, na przykład zawodu w związku z rówieśniczymi czy młodszymi osobami, ktoś poszukuje partnerki albo partnera w kręgu osób starszych, ustawia odpowiednio przedział wiekowy w aplikacji randkowej.

Psycholożka podkreśla jednak, że w swojej praktyce spotyka się najczęściej z tym, że ludzie wiążą się z kimś, bo czują się dobrze z tą osobą, a nie dlatego, że jest od nich starsza czy młodsza. To raczej obserwujący, znajomi, czasem bliscy przypominają lub wypominają różnicę wieku, często w formie fałszywej troski, podkreślając, że wraz z upływem czasu różnica wieku może stać się niewygodna. – Trudnym momentem bywa ten, kiedy w organizmie dochodzi do zmian hormonalnych wraz z wiekiem, kiedy zmienia się ciało, zmienia się psychika, nasze potrzeby, ale to może wpływać także na relacje z małą różnicą wieku, wszystko to jest dość indywidualną sprawą – zaznacza Katarzyna Kucewicz. – Ewentualne problemy z tym związane bywają oczywiście próbą dla relacji, ale często wychodzi się z niej silniejszym. Wszystko wiąże się z podejściem do życia, z jego stylem. Poza tym pamiętajmy, że młodość to nie wygląd, a kwestia tego, co mamy w głowie, co nam w duszy gra, jakie mamy podejście do świata.

Kadr z filmu „Na samą myśl o tobie” (Fot. Materiały prasowe)

Związki z dużą różnicą wieku są w trendach aplikacji randkowych

Jeśli weźmiemy pod uwagę randkowe trendy dające się zauważyć w aplikacjach randkowych, może się wydawać, że jesteśmy coraz bardziej otwarci na to, by spotykać się z osobami w różnym wieku, że zależy nam przede wszystkim, żeby ktoś miał podobne do naszych zainteresowania. Wiele kobiet z pokolenia milenialsów wręcz skarży się na to, że ich rówieśnicy czy rówieśniczki zatrzymali się w miejscu, nie są ciekawi, są zbyt konserwatywni, więc wolą umawiać się z młodszymi osobami, z pokolenia Z. Jednak wciąż na takie wybory patrzymy podejrzliwie. W filmie „Na samą myśl o tobie”, w scenie na imprezie nad basenem, młodziutkie dziewczyny, być może z pokolenia Alfa, podejrzliwie, może nawet nienawistnie, spoglądają na bohaterkę graną przez Hathaway, która pojawia się u boku swojego młodego chłopaka.

Katarzyna Kucewicz przypomina o badaniach, które na początku maja opublikował „The Economist”: globalny trend jest taki, że milenialsi płci męskiej są faktycznie coraz bardziej konserwatywni, a kobiety z tego pokolenia są bardzo otwarte, liberalne. To powoduje poważny zgrzyt w relacjach. – Myślę, że może niedługo związki z różnicą wieku będą choć trochę mniej kontrowersyjne, nastąpi naprawdę zmiana trendów. Bo faktycznie bywa tak, że nie mamy o czym rozmawiać z naszymi rówieśnikami i vice versa. W pewnym momencie więcej kobiet zacznie wybierać na partnerów życiowych młodszych mężczyzn i nie będzie chodziło tylko o wiek, ale o stan umysłu, o podobieństwo w postrzeganiu świata. Kiedy patrzymy w tym samym kierunku, to i wiek, i płeć, i rasa, i religia nie mają już takiego znaczenia. Może to kwestia mojej bańki, ale sporo znajomych kobiet i pacjentek deklaruje, że jest otwarta na relacje z młodszymi mężczyznami. To, co w pokoleniu naszych mam nie mieściło się w głowie, czyli że można mieć męża o 10 czy 15 lat młodszego, dzisiaj staje się dobrą opcją – podkreśla ekspertka. 

Kadr z filmu „Na samą myśl o tobie” (Fot. Materiały prasowe)

Krzywdzące stereotypy, gdy partnerów dzieli różnica wieku

Wśród stereotypów, które wiążą się z relacjami z dużą różnicą wieku, powszechny jest ten, że ktoś młodszy wiąże się z kimś starszym ze względu na jego stan posiadania. Kolejny stereotyp dotyczący związków heteroseksualnych jest wciąż taki, że to mężczyzna powinien więcej zarabiać. Naturalnie, nie jest regułą, że ktoś młodszy zarabia mniej, ale z racji wieku, możliwości może tak być. Istotne różnice finansowe mogą występują również w relacjach rówieśników. Najważniejsze wydaje się to, czy potrafimy o tym rozmawiać i jak bardzo taka różnica może wpływać na wspólne życie. Katarzyna Kucewicz przypomina, że trudności tego typu w relacjach wymagają, by szczerze sobie odpowiedzieć, czy tego konkretnego człowieka jesteśmy kochać z całym dobrodziejstwem inwentarza, z jego wadami, akceptując różnice, które dostrzegamy, gdy mija pierwsze zauroczenie. – Mówi się, że przyjaciół poznaje się nie tylko w biedzie, lecz także w sukcesie. Według mnie można to zastosować również do partnerów – twierdzi psycholożka. – Trzeba sobie zadać pytanie, czy jestem w stanie znieść to, że ona czy on odnosi sukcesy. Czy jestem w stanie znieść to, że ukochana osoba ma dziecko? Czy jestem w stanie znieść to, że on nie ma prawa jazdy? To samo w kontekście zarobków. Przestrzegam też przed myśleniem, w kontekście wad, że ktoś pod wpływem bycia z nami w magiczny sposób się zmieni. Zastanówmy się, czy taka osoba, jaką ona jest teraz, jest tą, z którą chcę i dam radę być. 

Kadr z filmu „Na samą myśl o tobie” (Fot. Materiały prasowe)

Co robić, żeby nie zwracać uwagi na krzywdzące opinie o naszym związku

Powoli budzi się w coraz większej liczbie osób otwartość, żeby wchodzić w relacje z różnicą wieku, zwłaszcza kobiety są zainteresowane związkami z młodszymi mężczyznami. Kiedy jednak dochodzi do oceniania takich relacji – przed czym nie potrafimy się powstrzymać, bo wolimy uciekać od swoich problemów czy nudy, interesując się życiem innych – to wciąż jesteśmy przywiązani do stereotypów i emocjonujemy się, myśląc: „jak oni mogą być razem?”. W głowach postronnych osób rodzą się problemy, o których zakochani być może nawet nie pomyśleli. – Zawsze kiedy patrzy się na małżeństwa albo związki z dużą różnicą wieku, do głosu dochodzi nasz intelekt. Nie bierzemy w ogóle pod uwagę uczuć, chemii między ludźmi, tego, co jest nie do uchwycenia dla postronnych. A ta niedostrzegalna iskra potrafi ludziom wchodzącym w relację przeżyć razem wszystko, pomaga przejść przez problemy. Dla kochających się kwestie wieku, wagi, preferencji, religii, narodowości, koloru skóry nie mają znaczenia. Zatem oczywiste powinno się wydawać, że w związkach ze sporą różnicą wieku można żyć długo i szczęśliwie.

Paulina Klepacz
  1. Styl życia
  2. Psychologia
  3. Dlaczego związki z dużą różnicą wieku budzą emocje
Proszę czekać..
Zamknij