Znaleziono 0 artykułów
15.10.2024
Artykuł partnerski

Atrium Oliva w Gdańsku: Neuroarchitektura w służbie dobrostanowi mieszkańców

15.10.2024
Fot. Materiały prasowe

Inwestycje dewelopera ALLCON, powstające w duchu zrównoważonego budownictwa, oferują coś więcej niż miłą przestrzeń do życia. W Atrium Oliva w Gdańsku postawiono na rozwiązania, które spełniają najwyższe standardy troski o dobrostan mieszkańców, posiłkując się innowacjami i wynikami pracy ekspertów z różnych dziedzin.

Domy już dawno przestały pełnić funkcję wyłącznie mieszkalną. Są dla nas miejscem budowania relacji, spędzania wolnego czasu, nierzadko także pracy, tworzenia rodziny i dbania o własny dobrostan. Chcemy czuć się w nich bezpiecznie, wygodnie, schronić się przed docierającymi zewsząd bodźcami. To, gdzie zapuszczamy korzenie, czym się otaczamy i czy czujemy się tam jak u siebie, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dlatego na podstawie analiz ekspertów, nowoczesnych technologii i badań naukowych coraz prężniej rozwija się nowa dziedzina architektury zwana neuroarchitekturą. To sposób projektowania uwzględniający wpływ przestrzeni na ludzki mózg. Jego celem jest pozytywne oddziaływanie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a także zaspokajanie potrzeb społecznych. Nie chodzi tu więc wyłącznie o zapewnienie funkcjonalnego rozkładu czy zadbanie o stronę estetyczną. Tzw. zdrowa architektura dba o wellbeing jej mieszkańców czy użytkowników. To podejście widoczne jest w takich inwestycjach, jak Atrium Oliva w Gdańsku. Przy jej projektowaniu wzięto pod uwagę najróżniejsze potrzeby człowieka, związane m.in. z odpoczynkiem, integracją i bezpieczeństwem, takie jak chęć wyciszenia się i potrzeba relaksu. 

Fot. Materiały prasowe

– Zdrowa architektura to jeden z wartościowych trendów we współczesnym budownictwie, który zdecydowanie warto wspierać – mówi Marta Drozd-Piekarska, dyrektorka sprzedaży spółki deweloperskiej ALLCON. – W budynkach spędzamy około 80-90% życia, dlatego powinniśmy poświęcać jak najwięcej uwagi ich jakości. Dzięki rozwojowi technologii i nauki możemy realizować w Polsce projekty deweloperskie, które zdecydowanie wykraczają poza powszechny standard. W inwestycji Atrium Oliva zastosowaliśmy holistyczne podejście, by stworzyć dla naszych klientów idealną przestrzeń sprzyjającą zdrowiu, skupieniu, dobrej atmosferze i regeneracji.

W kontakcie z naturą

Za projekt inwestycji odpowiedzialni są architekci z Roark Studio, którzy nie po raz pierwszy sięgnęli po badania z zakresu wspomnianej już neuroarchitektury. Bazując na jej założeniach, gdańskie Atrium Oliva zaprojektowano na wzór domów atrialnych. To doskonale widać w przestrzeni pomiędzy budynkami, inspirowanej atrium starożytnej willi. Zewnętrzne fasady budynków zwrócone są ku miastu, podczas gdy dziedziniec stanowi zieloną enklawę spokoju. Wymyślono go tak, by sprzyjał wypoczynkowi i pozwalał na wyciszenie po pełnym wrażeń dniu. Mając to na uwadze, architekci wprowadzili do projektu Atrium Oliva gatunki roślin rodzimych, które przyciągają owady i ptaki, tworząc harmonijną i ekologiczną przestrzeń. Łącznie na terenie inwestycji zrealizowano ponad 20 tysięcy nowych nasadzeń, zachowując przy tym stary drzewostan.

Fot. Materiały prasowe

Kontakt z naturą jest bowiem kluczowy dla obniżania poziomu stresu i troski o zdrowie psychiczne. Daje poczucie spokoju, umożliwia regenerację i jest najskuteczniejszą profilaktyką chorób cywilizacyjnych. Dobrze jest więc otaczać się roślinami wszędzie tam, gdzie przebywamy, a w czasie wolnym korzystać z wycieczek do lasów czy parków. Tych w Gdańsku-Oliwie akurat nie brakuje, nie wspominając już o kojącym działaniu szumiącego morza i spacerów boso po plaży. Bezpośrednie sąsiedztwo lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz ścieżek spacerowych i rowerowych w samym sercu metropolii sprawia, że Atrium Oliva to jeden z najlepszych adresów w Gdańsku. 

Fot. Materiały prasowe

Ponadto deweloper ALLCON przeprowadził analizę lokalizacji inwestycji, podczas której zbadano m.in. wskaźniki jakości powietrza i hałasu. W trosce o wieloletni dobrostan lokatorów dodatkowo wyciszono budynki, by zapewnić równie wysoki komfort akustyczny we wszystkich apartamentach.

Fot. Materiały prasowe

Z myślą o mieszkańcach

Jak mówi architekt Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio, podczas całego procesu projektowania skupiono się przede wszystkim na ludzkim wymiarze inwestycji. – Zwróciliśmy uwagę na skalę wnętrz urbanistycznych oraz podziały elewacyjne, które zmniejszają optycznie budynki, czyniąc je bardziej przyjaznymi i zrozumiałymi dla mieszkańców. Zadbaliśmy o dostęp do naturalnego oświetlenia, co ma korzystny wpływ na cykl dobowy człowieka, poprawiając samopoczucie i zdrowie psychiczne – tłumaczy. Troska o dobry sen, aktywność fizyczną i odpoczynek to jedno z głównych założeń zdrowej architektury. Podobnie jak relacje z innymi, które są kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia.

Dzisiejsze budownictwo sprawia jednak, że jeszcze mocniej się izolujemy, spędzamy czas we własnych, wydzielonych przestrzeniach. Nie znamy sąsiadów, rzadziej inicjujemy spontaniczne rozmowy. Dla Roark Studio oczywiste było więc przygotowanie projektu, który uwzględniałby przestrzenie sprzyjające nawiązywaniu relacji. – Stworzyliśmy miejsca wspólne, które zachęcają mieszkańców do spotkań i integracji, wspierając tym samym budowę silnej i zintegrowanej społeczności.

Wśród nich są przestrzenie dla ciała i ducha. Ćwiczyć można w specjalnym miejscu do jogi bądź w siłowni, wyposażonej w profesjonalny sprzęt TechnoGym z linii Artis. Mieszkańcy mają do dyspozycji strefę spa z saunami i tężnią solankową, gdzie mogą zadbać o zdrowie i zregenerować się po treningu. Na terenie inwestycji przygotowano też salon klubowy z przestrzenią pozwalającą na wspólne celebrowanie wydarzeń i organizację filmowych seansów.

Fot. Materiały prasowe

– Strefa rekreacyjna jest zaprojektowana jako przedłużenie idei eleganckiego i ciepłego minimalizmu. Rozpieszczamy zmysły klientów różną strukturą materiałów i wysokiej jakości detalami. Przykładowo do wykończenia tężni użyto gałęzi dziko rosnącej śliwy i bryły z kopalni soli, co stanowi dopełnienie panującego tam morskiego mikroklimatu. Z kolei kanapy w strefie SPA pokryte są wysokiej jakości materiałem, który stosuje się na jachtach i którego wykonawcą jest lokalna firma z Gdańska z ponad 30-letnią tradycją i doświadczeniem. Dodając do tego odpowiednie oświetlenie, które wydobywa strukturę tapety czy kamiennych dekoracji ściennych, mamy dobre preludium do wyciszenia i odpoczynku – mówi Paulina Rowińska, koordynator zespołu ds. architektury wnętrz i krajobrazu spółki deweloperskiej ALLCON.

Fot. Materiały prasowe

Spełnione oczekiwania najwyższych standardów

– Stworzenie przestrzeni, która prawdziwie współgra z człowiekiem, to czasochłonny proces, wymagający pracy ekspertów z różnych dziedzin i szerokiej analizy danych. Inwestycję Atrium Oliva w Gdańsku przeprowadziliśmy przez międzynarodową certyfikację BREEAM, by potwierdzić, że spełnia ona kryteria zrównoważonego budownictwa i może stać się „osobistą strefą dobrego samopoczucia” – mówi Łukasz Śledź, dyrektor Działu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w ALLCON. Spółka jest jednym z niewielu deweloperów w Polsce, którzy certyfikują inwestycje mieszkaniowe w ramach wspomnianego systemu BREEAM. Bierze on pod uwagę takie wskaźniki, jak lokalizacja, innowacja, wykorzystane materiały, jakość wykończenia oraz wpływ na środowisko i dbałość o dobrostan mieszkańców. Spełniwszy wszystkie te wymogi, Atrium Oliva w Gdańsku jest pierwszą inwestycją w Trójmieście, która otrzymała certyfikat BREEAM Final w kategorii New Construction: Residential, uzyskując trzeci najwyższy wynik w Polsce w tej kategorii. Docenieniem samej inwestycji oraz pracujących przy niej ekspertów są również inne nagrody: European Property Awards 2022-2023, Budowa Roku oraz PLGBC Green Building Award. Umocniły one pozycję Atrium Oliva jako lidera innowacyjnych nieruchomości premium w Polsce.

Ismena Dąbrowska
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Atrium Oliva w Gdańsku: Neuroarchitektura w służbie dobrostanowi mieszkańców
Proszę czekać..
Zamknij