Znaleziono 0 artykułów
05.07.2024

Czyste góry

05.07.2024
Fot. Yevhenii Dubrovskyi / Unsplash.com

Toksyczne niedopałki papierosów znajdują się na szczycie listy śmieci, które ludzie rzucają pod nogi. Warto o tym pomyśleć, ciesząc się przyrodą i słońcem podczas urlopu.

Polskie góry stają się coraz częściej wybieranym kierunkiem wakacyjnym. W 2022 roku Tatrzański Park Narodowy odwiedziło ponad 4,5 miliona turystów, a to tylko jeden z obszarów chronionych, ogromną popularnością cieszą się też ciut mniej zatłoczone parki: Karkonoski, Gór Stołowych, Pieniński i Bieszczadzki. Warto przez chwilę pomyśleć i wyobrazić sobie tysiące pieszych na szlakach. A jeśli nawet tylko co drugi, co trzeci wyrzuci w krzaki czy pod nogi plastikową butelkę, papierek po batoniku lub niedopałek papierosa, to jak wysoka antymalownicza góra z tego powstanie? Przecież te odpady same nie znikną, nie rozłożą się w tydzień. Niestety, dane nie brzmią zbyt optymistycznie. Tylko w Tatrzańskim Parku Narodowym wędrowcy zostawiają od 15 do 20 ton śmieci rocznie – nie wlicza się w to odpadów ze schronisk, toalet czy koszy na nie przeznaczonych. Na szlakach nie można ustawiać śmietników, bo przyciągałyby dzikie zwierzęta, wcześniej tak robiono i schodziły się niedźwiedzie. Nieustannie prowadzi się kampanie edukacyjne, by opakowania, niedopałki zabierać ze sobą i wyrzucać do śmietników poza parkami. Jakoś nasi współobywatele nie lubią się uczyć i nie wyciągają wniosków ze swojego – często odruchowego – zachowania.

Może wydać się to zaskakujące, ale niedopałki papierosów są najpowszechniejszymi śmieciami, które ludzie pozostawiają po sobie, rzucając je pod nogi, gdzie popadnie. Na świecie wyrzuca się ich ponad 4,5 biliona rocznie. Warto sobie uświadomić, że niedopałki zawierają wiele toksycznych substancji, trafiając do strumienia, do ogniska czy na trawę, zatruwają trwale środowisko. Nie ulegają biodegradacji, ich rozkład trwa nawet 25 lat.

– Tatrzańskie szlaki są zanieczyszczane przede wszystkim niedopałkami papierosów. Jest tego cała masa, a to gigantyczne zagrożenie dla przyrody. Ludzie myślą, że jak rzucą jeden niedopałek, to będzie to tylko ten jeden. Ale gdy zrobi to kilkanaście tysięcy osób, powstaje problem. Trzeba pamiętać, że w wakacje na tatrzańskich szlakach przy dobrej pogodzie jest ponad 30 tysięcy turystów dziennie. Łatwo sobie przemnożyć, ile tych niedopałków będzie – powiedział w jednym z wywiadów Maciej Marculanis ze Stowarzyszenia Czysta Polska.

Fot. Maksym Harbar / Unsplash.com

Może te zatrważające dane staną się dla niektórych motywacją do rzucenia palenia przed urlopem? Mniej szkodliwą alternatywą dla palaczy są saszetki nikotynowe, np. dostępne w Polsce saszetki marki VELO, które w przeciwieństwie do popularnego w krajach skandynawskich snusu, nie zawierają tytoniu. Choć mają nikotynę, która jako substancja psychoaktywna jest uzależniająca, to już jej uwalnianie nie wywołuje tych najbardziej niebezpiecznych skutków związanych ze spalaniem tytoniu. Można ją umieścić pod wargą w każdym miejscu, również na górskim szlaku. A co ważne, w opakowaniu znajduje się specjalnie wydzielona przestrzeń do umieszczania w niej zużytej saszetki. Korzyść podwójna: dla własnego zdrowia i dla przyrody.

Maria Srebro
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Czyste góry
Proszę czekać..
Zamknij