Znaleziono 0 artykułów
08.11.2023
Artykuł partnerski

Utkane piękno. Tkaniny do domu i do galerii sztuki

08.11.2023
„MATERIA(L)NIE” – Alicja Bielawska, Barbara Falender, widoki wystawy, Galeria Studio/ Fot. Anna Zagrodzka, dzięki uprzejmości galerii

Autorskie wzornictwo i przywiązanie do najwyższej jakości dały marce Dekoma pozycję lidera w branży tkanin wnętrzarskich w Europie Środkowej i Wschodniej. Tkaniny z oferty firmy znaleźć można nie tylko w domach, biurach czy hotelach, lecz też w pracowniach artystów, muzeach, galeriach i na uczelniach. Marka angażuje się bowiem we wsparcie kultury, sztuki i edukacji.

Co buduje charakter wnętrza? Ważne są oczywiście meble, ich proporcje oraz usytuowanie, liczy się odpowiednie oświetlenie i użyte materiały wykończeniowe. Ale dom czy mieszkanie nabierają uroku i przytulności przede wszystkim za sprawą wykorzystanych do dekoracji tkanin. Zasłony, panele, ale też wyjątkowa tapicerka czy ozdobne akcesoria sprawiają, że pomieszczenie zyskuje na oryginalności. Aby tak się stało, warto postawić na tekstylia nie tylko zgodne z trendami, lecz także trwałe i praktyczne w codziennym użytkowaniu. Właśnie takie znajdziemy w ofercie Dekomy – marki, która tkaninami zajmuje się od ponad dwóch dekad, ciesząc się pozycją lidera w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Taka rola zobowiązuje, uważają władze firmy wywodzącej się z wielkopolskiego zagłębia meblarskiego, więc Dekoma świat nowoczesnych tekstyliów z zaangażowaniem łączy z kulturą, sztuką i edukacją. Swoimi produktami wspiera wydarzenia kulturalne, wystawy, a także kształcenie młodych adeptów wzornictwa przemysłowego.

Fragment wystawy „Antoni Gaudi” w CK Zamek w Poznaniu/ Fot. Materiały prasowe

Dekoma: Dwie dekady doświadczenia

Ponad 4,5 tys. produktów z kolekcji własnych firmy, a do tego kolejnych kilka tysięcy z ofert marek partnerskich – bogactwo propozycji Dekomy może zainspirować  każdego, kto wnętrza projektuje, urządza i dekoruje lub po prostu jest pasjonatem pięknych tekstyliów.

Bliska współpraca z przemysłem owocuje nie tylko niepowtarzalnym, autorskim wzornictwem, lecz także wysoką jakością i walorami użytkowymi. W ofercie Dekomy nie brakuje  wyjątkowych tkanin od marek partnerskich, na przykład takich tekstylnych gwiazd jak Alcantara, Abraham Moon & Sons, Agena czy Penelope Oggi.

Instalacja „Bedtime” Karoliny Grzywnowicz na wystawie „Codzienne formy oporu” w CSW Zamek Ujazdowski/ Fot. Michał Matejko 

Spotkania z kulturą

Tkaniny to nieodłączny element nie tylko dekoracji wnętrz, lecz także przeróżnych wydarzeń artystycznych, m.in. wystaw oraz spektakli. Tkaniny marki Dekoma pojawiają się w scenografiach i oprawie eventów kulturalnych, stają się tworzywem dla artystów i materiałem do realizacji projektów studenckich. Zgodnie z filozofią działania lokalnego Dekoma szczególnie chętnie wspiera działania odbywające się w Poznaniu. Należą do nich m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator” czy słynny Malta Festival Poznań – jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych Europy Środkowo-Wschodniej z bogatym międzynarodowym programem teatralnym, muzycznym, tanecznym i filmowym. Dekoma współpracuje również z Centrum Kultury Zamek przy okazji takich wydarzeń jak Noce Muzeów czy ubiegłoroczna wystawa „Antoni Gaudí”.

Dekoma prowadzi ogólnopolski program wsparcia dla studentów kierunków artystycznych, którzy w swoich pracach dyplomowych podejmują tematy związane z projektowaniem produktu (szczególnie mebli), aranżacją wnętrz, wystawiennictwem i scenografią czy wykorzystują tkaninę jako artystyczne medium. W zamian za przekazanie zdjęć finalnych instalacji czy obiektów studenci mogą nieodpłatnie uzyskać tkaniny potrzebne do realizacji swoich prac dyplomowych oraz skorzystać z doradztwa technicznego ze strony przedstawicieli firmy. Dotychczas wsparcie uzyskali studenci z uczelni w Trójmieście, Poznaniu i Warszawie.

Prototypy pufy i fotela Offt, proj. Kamila Wolska/ Fot. Materiały prasowe

Dekoma w galerii sztuki

Artyści często korzystają z tkanin jako tworzywa w swoich pracach. Tak właśnie stało się w przypadku Alicji Bielawskiej, która z pochodzących z oferty Dekomy tkanin Porcelina i Renard stworzyła instalację site-specific. Stała się ona jednocześnie tłem dla serii rzeźb Barbary Falender. Wszystko można było zobaczyć w warszawskiej Galerii Studio w ramach mającej miejsce w 2022 roku wystawy „MATERIA(L)NIE”. Miękki,  bawełniany aksamit Renard posłużył do pokrycia postumentów, na których wyeksponowano rzeźby Barbary Falender z serii „Poduszki erotyczne”. Z kolei półtransparentne kotary z woalu Porcelina, zadrukowane cyfrowo zaprojektowanym przez Alicję Bielawską wzorem, stworzyły w przestrzeni galerii klimat intymności, sprzyjający kontemplacji odważnych, sensualnych, otwarcie opowiadających o kobiecej seksualności rzeźb.

„MATERIA(L)NIE” – Alicja Bielawska, Barbara Falender, widoki wystawy, Galeria Studio/ Fot. Anna Zagrodzka, dzięki uprzejmości galerii

Z kolei w przypadku wystawy „Usiądź w NFM” we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki tkaniny marki Dekoma posłużyły jako element scenografii. Wydarzenie realizowane było pod egidą Katedry Mebla Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP w ramach 13. edycji cyklu „Rezonanse Sztuki”. Wystawa prezentowała siedziska powstałe w efekcie pracy studentów, wykładowców i uznanych absolwentów akademii sztuk pięknych w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Wrocławiu. Była to próba przekrojowej prezentacji dziedziny, jaką jest projektowanie mebla, i potencjału polskich projektantów. Spring, dekoracyjna dzianina welurowa z oferty Dekomy wykorzystana w scenografii wystawy, pozwala na stworzenie efektownych dekoracji okiennych czy, jak w tym wypadku, instalacji wystawienniczej.

Fragment wystawy "Usiądź w NFM. Sztuka projektowania siedzisk"/ Fot. Materiały prasowe

Dekoma to firma, która poprzez udział w projektach artystycznych i edukacyjnych stara się przedstawiać tkaniny w nieoczywisty sposób, podkreślając ich uniwersalność oraz wpływ, jaki mogą mieć zarówno na wnętrza, jak i na przestrzeń publiczną.

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Design
  3. Utkane piękno. Tkaniny do domu i do galerii sztuki
Proszę czekać..
Zamknij