Znaleziono 0 artykułów
02.09.2023

Proste sposoby ekspertów, by skutecznie pożegnać wzdęcia

02.09.2023
Proste sposoby ekspertów, by skutecznie pożegnać wzdęcia (Fot. Getty Images)

Wzdęcia mogą nie tylko powodować dyskomfort, ale nawet osłabiać organizm. Przedstawiamy skuteczne, potwierdzone przez specjalistów sposoby, jak sobie z nimi poradzić – od octu jabłkowego po unikanie surowego jedzenia.

Czy często czujesz, że twój brzuch jest wzdęty? Sądząc po wpisach na forach internetowych, z tym problemem boryka się wiele osób. Dane Google Trends pokazują, że liczba wyszukiwań hasła „dieta na wzdęcia” wzrosła o 400 proc. w ciągu ostatnich 30 dni, podczas gdy liczba osób szukających „przyczyny wzdęć” podwoiła się. Wzdęcia mogą powodować dyskomfort, a w skrajnych przypadkach osłabiać organizm. Z tego względu poznanie przyczyny ich powstawania – niezależnie od tego, czy są spowodowane zespołem jelita drażliwego, czy reakcją na niektóre pokarmy – jest bardzo ważne w celu leczenia.

Na wstępie warto zauważyć, że istnieje pewna ciemna strona porad dotyczących sposobów na wzdęcia. Termin ten ma 532,8 mln wyświetleń na TikToku, a wśród ogromnej liczby postów wiele publikowanych jest przez użytkowników z sześciopakiem na brzuchu, radzących, jak pozbyć się problemu. Chociaż niektórzy z nich mogą mieć dobre intencje, często kwestia wzdęć sprowadzana jest do reklamy herbaty na detoks. Ważne jest zatem, aby słuchać porad tylko wykwalifikowanych ekspertów, jeśli chodzi o zdrowie układu pokarmowego.

Rhian Stephenson, dietetyczka i naturopatka, która założyła Artah, wyjaśnia niektóre z kluczowych zagadnień dotyczących zapobiegania wzdęciom i ich leczenia.

Skup się na perystaltyce jelit

Perystaltyka to zdolność jelit do skutecznego kurczenia się i przesuwania pokarmu przez przewód pokarmowy. Jeśli perystaltyka jest powolna, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć. – Gdy problem ten utrzymuje się przez pewien czas, może przyczyniać się do powstawania zaparć, przerostu bakterii jelita cienkiego (SIBO) i innych zaburzeń równowagi bakteryjnej w jelitach – wyjaśnia Stephenson. – Problemy z perystaltyką jelit są powszechne u osób cierpiących na cukrzycę, przewlekły stres i problemy z tarczycą. Ponieważ jednym z kluczowych regulatorów perystaltyki jest brak masy pokarmowej w jelitach, zbyt częste spożywanie posiłków może również spowalniać pracę jelit.

W przypadku osób chronicznie zestresowanych priorytetem powinien być relaks – praca z oddechem, spacer czy przerwa w korzystaniu z telefonu. Jeśli problemem jest zbyt częste spożywanie posiłków, Stephenson zaleca odstęp co najmniej 12 godzin między kolacją a śniadaniem następnego ranka i unikanie podjadania. – Staraj się zachować trzy do czterech godzin przerwy między posiłkami w ciągu dnia – radzi. – Spacer działa prokinetycznie na jelita, pobudzając perystaltykę jelit. Staraj się więc chodzić po posiłkach, a nawet częściej.

Unikaj surowej żywności

Kiedy odczuwasz wzdęcia, możesz myśleć, że dobrym rozwiązaniem jest spożywanie nieprzetworzonych, surowych pokarmów – to jednak błąd. – Organizm może mieć problemy ze strawieniem zbyt dużej ilości surowej żywności, co może nasilać istniejący problem wzdęć – mówi Stephenson. – Wiele warzyw ma twarde struktury komórkowe, które wymagają więcej energii do strawienia i chociaż są one doskonałym źródłem błonnika, witamin, minerałów i fitoskładników, osoby cierpiące na wzdęcia powinny ograniczyć ich spożycie.

Zamień surowe pokarmy, które spożywasz, na ich gotowane wersje, aż poczujesz się lepiej. Upewnij się również, że dokładnie przeżuwasz każdy kęs. – Choć jest to ważny element procesu trawienia surowych warzyw, większość z nas nie przeżuwa ich wystarczająco dokładnie – dodaje Stephenson.

Codziennie pij ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy cieszy się coraz większą popularnością i zdecydowanie zasługuje na uwzględnienie go w diecie. – Oprócz działania ochronnego na mikrobiom ocet jabłkowy doskonale wpływa na trawienie. Zakwasza żołądek, co wbrew powszechnemu przekonaniu jest w rzeczywistości pożądane – mówi Stephenson. – Pomaga pobudzić trawienie poprzez rozszczepianie nieaktywnych form enzymów trawiennych do ich form aktywnych – wyjaśnia. Zaleca się wymieszać 30 ml octu jabłkowego z wodą i wypić przed większym posiłkiem.

Włącz do diety gorzkie zioła trawienne

Gorzkie zioła, często stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, pomagają stymulować trawienie i regulować perystaltykę jelit oraz wspierają detoks organizmu. – Pobudzają one produkcję enzymów trawiennych, wydzielanie żółci i zapewniają optymalny poziom kwasów w żołądku. Niektóre z nich mają również działanie przeciwskurczowe – wyjaśnia Stephenson. Dodaj preparat Digest + Debloat marki Artah do wody przed posiłkiem lub po jedzeniu. Możesz również wymieszać go z octem jabłkowym.

Jeśli pijesz alkohol, wybieraj jego odpowiednie rodzaje

Chociaż alkohol – niestety – nie wpływa korzystnie na jelita, jeśli już planujesz coś wypić, warto wybrać odpowiedni rodzaj. Unikaj szampana, białego wina lub słodkich koktajli. Zamiast nich sięgnij po alkohole, które oferują pewne korzyści zdrowotne. – Niektóre rodzaje wina mają bardziej zróżnicowany profil fitoskładników niż inne, co – przy umiarkowanym spożyciu – może pomóc przeciwdziałać niektórym negatywnym wpływom alkoholu na mikrobiom – mówi Stephenson, jako przykład wskazując organiczne pinot noir i cabernet sauvignon. Co zaskakujące, dietetycy w takich sytuacjach dopuszczają też umiarkowaną ilość wódki, ginu lub tequili, z których wszystkie mają niską zawartość cukru.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

Hannah Coates
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Proste sposoby ekspertów, by skutecznie pożegnać wzdęcia
Proszę czekać..
Zamknij