Znaleziono 0 artykułów
24.02.2025

Dlaczego warto spacerować po posiłku? Oto 7 kluczowych korzyści

24.02.2025
(Fot. David Madison/Getty Images)

Badania potwierdzają, że spacer po posiłku ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Odstresowuje, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, stymuluje pracę jelit – a to zaledwie początek długiej listy zalet. Przedstawiamy 7 kluczowych korzyści, jakie daje spacer po jedzeniu, które sprawią, że przechadzka po obiedzie lub po kolacji stanie się stałym punktem twojego planu dnia. 

Myśl o jakiejkolwiek aktywności fizycznej po obiedzie czy kolacji może wydawać się mało kusząca. Jednak okazuje się, że nawet krótki spacer po jedzeniu przynosi wiele korzyści.

Nie chodzi tu tylko o poprawę humoru poprzez podniesienie poziomu serotoniny czy odstresowanie. Badania dowodzą, że spacer po posiłku może znacząco wpłynąć na nasze ogólne zdrowie, co czyni go pożądanym nawykiem. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować, lekarka rodzinna Heather Viola rozwiewa wszelkie wątpliwości w tym zakresie i wyjaśnia, dlaczego warto wdrożyć ten nawyk i uwzględnić go w planie dnia.

Spacerowanie dla zdrowia. Lepszy spacer po posiłku czy przed jedzeniem?

Obie opcje mają swoje korzyści, choć działają na organizm w odmienny sposób. Lekarka Heather Viola wyjaśnia, że spacer przed jedzeniem uruchamia inne procesy chemiczne niż spacer po posiłku. Przechadzka przed jedzeniem pomaga skutecznie spalić zapasy tłuszczu i wspomaga utratę wagi. Z kolei spacer około pół godziny po jedzeniu pomaga zmniejszyć poziom cukrów i tłuszczu we krwi, dodaje energii do dalszej aktywności fizycznej, a także usprawnia trawienie i regulację poziomu cukru.

Wybór należy do ciebie, zależnie od tego, na jakich efektach zdrowotnych ci zależy. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, odniesiesz korzyści. – Bez względu na to, czy wybierzesz spacer przed posiłkiem czy po nim, pamiętaj, że każda forma aktywności fizycznej przyczynia się do poprawy zdrowia – podkreśla ekspertka. 

Korzyści spaceru po posiłku

Lekarka Heather Viola podkreśla, że spacer po jedzeniu ma pięć głównych korzyści zdrowotnych: poprawia trawienie, zmniejsza ryzyko chorób serca, pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, wspiera utrzymanie zdrowej wagi i poprawia jakość snu.

Poprawa trawienia to jedna z zalet spacerowania po jedzeniu

Wzdęcia, zaparcia, refluks, niestrawność – to tylko niektóre z dolegliwości związanych z niestrawnością po jedzeniu. Jednym ze sposobów na ich złagodzenie jest szybki spacer. – Spacer po jedzeniu stymuluje pracę żołądka i jelit, przyspieszając przepływ pokarmu przez organizm i wspomagając trawienie – wyjaśnia lekarka Heather Viola.

Zmniejszenie ryzyka chorób serca to efekt nawet krótkich spacerów

Badania jednoznacznie wskazują, że regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie serca. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru i innych problemów sercowych oraz zgagi. Jedno z badań wykazało, że krótkie ćwiczenia, takie jak 10-15 minut spaceru po posiłku, mogą być skuteczniejsze w zapobieganiu chorobom serca niż długie sesje treningowe.

Regulacja poziomu cukru we krwi jako wynik spaceru po posiłku

Jak wyjaśnia lekarka Heather Viola, brak ruchu po jedzeniu może prowadzić do gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi (to również kluczowa zasada głoszona przez Jessie Inchauspé, autorkę książki „Glukozowa rewolucja”). Amerykańska agencja CDC, zajmująca się kontrolą i prewencją chorób, wskazuje, że nadmiar cukru we krwi przeciąża wątrobę i mięśnie odpowiedzialne za jego magazynowanie, wymuszając na organizmie przechowywanie jego nadmiaru w innych organach. Jeśli ten proces się powtarza, w efekcie organizm uodparnia się na insulinę, co z czasem prowadzi do rozwoju stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2. 

Badania wykazują, że spacer po posiłku pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia tych chorób. 

Wspieranie zdrowej utraty wagi jest kolejnym pozytywnym rezultatem spacerowania po obiedzie czy kolacji

Regularna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy sposób na zachowanie zdrowia, ale nawet krótki spacer po posiłku może pomóc w utrzymaniu lub redukcji wagi. Lekarka Heather Viola wyjaśnia, że aby schudnąć, trzeba spalić więcej kalorii, niż się spożywa (aby schudnąć o pół kilograma, trzeba spalić ok. 3500 kcal). Spacer pozwala spalić więcej energii, co przekłada się na większy wydatek kaloryczny. Spacer pomaga również kontrolować apetyt i zmniejsza pokusę sięgania po niezdrowe przekąski pomiędzy posiłkami.

Ekspertka zaleca szybki spacer w tempie 5-6 km na godzinę, ale nawet spacer w wolniejszym tempie będzie lepszy niż siedzenie bez ruchu.

Lepsza jakość snu po spacerze po kolacji

Heather Viola wyjaśnia, że spacer po kolacji szczególnie pomaga w regulowaniu rytmu cyrkadianowego, czyli naturalnego cyklu snu i czuwania organizmu, co ułatwia zasypianie oraz umożliwia głębszy, bardziej regenerujący odpoczynek. Dodaje, że spacerowanie po posiłku pomaga także złagodzić dolegliwości żołądkowe, zapewniając bardziej komfortowy i, co najważniejsze, niezakłócony sen przez całą noc.

Regulacja ciśnienia krwi, czyli zalety spaceru po jedzeniu

Lekarka Heather Viola tłumaczy, że według badań spacerowanie ok. 30 minut (lub w kilku 10-minutowych interwałach) w ciągu dnia może znacząco obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Wyjaśnia, że łatwo osiągnąć ten efekt, spacerując trzy razy po 10 minut po każdym posiłku w ciągu dnia. 

Poprawa nastroju wynikiem spaceru po posiłku

Często mówi się, że ćwiczenia uwalniają endorfiny. Endorfiny sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. A szczęśliwi ludzie są zdrowsi psychicznie i fizycznie. Lekarka Heather Viola podkreśla, że spacer może przyspieszyć wydzielanie dopaminy i serotoniny, które poprawiają nastrój. Nawet krótki, 10-minutowy spacer przyspiesza ich uwalnianie.

Kiedy warto wybrać się na spacer po posiłku?

Ekspertka wyjaśnia, że nie ma konkretnej pory, kiedy najlepiej rozpocząć spacer. Można wybrać się na spacer zaraz po posiłku, ponieważ według niektórych badań to właśnie wtedy można uzyskać największe korzyści zdrowotne. Jednak warto pamiętać, że zbyt szybkie rozpoczęcie aktywności fizycznej po jedzeniu może prowadzić do pewnych dolegliwości żołądkowych. Dlatego warto odczekać ok. 15 minut przed spacerem. – Wszystko zależy od tego, jak się czujesz – mówi lekarka Heather Viola.

Jak długi powinien być spacer po jedzeniu?

Czas trwania spaceru zależy od konkretnych celów. Jeśli chcesz jedynie wspomóc trawienie, lekarka sugeruje, że 10-minutowy spacer po każdym posiłku będzie wystarczający. Jednak, jeśli zależy ci na poprawie kondycji fizycznej lub chcesz osiągnąć cel 10 tys. kroków, zaleca ona 30-minutowy spacer.

Jak szybko należy chodzić?

Nie musisz chodzić w szybkim tempie, aby czerpać pełne korzyści ze spaceru, ale Heather Viola zaleca zwiększenie prędkości spaceru w porównaniu do normalnego tempa. Wyniki badań sugerują, że osoby chodzące ok. 10 proc. szybciej osiągają lepsze efekty w zakresie obniżenia poziomu cukru we krwi. Nie należy jednak przesadzać. – Nawet niewielki wysiłek pobudza jelita i żołądek do pracy – tłumaczy lekarka i dodaje: – Zbyt intensywny wysiłek może prowadzić do tego, że mniejsza ilość krwi będzie docierać do jelit, skutkując problemami trawiennymi, takimi jak bóle brzucha czy zgaga.

Nie biegaj zaraz po jedzeniu

Mimo że spacerowanie po jedzeniu jest zalecane, lekarka odradza podejmowanie bardziej intensywnych form aktywności, jak bieganie czy intensywne ćwiczenia, ponieważ mogą one prowadzić do problemów trawiennych. – Problem z bieganiem polega na tym, że pracujące mięśnie potrzebują zwiększonego przepływu krwi, która dostarcza im tlen i energię. W rezultacie do układu trawiennego nie dociera odpowiednia ilość krwi, co utrudnia trawienie posiłku. Jedzenie tuż przed intensywnym wysiłkiem może przeciążyć układ trawienny, prowadząc do skurczów i dyskomfortu – wyjaśnia Heather Viola.

Krótko mówiąc, spacery są tak korzystne dla zdrowia, że właściwie trudno znaleźć jakikolwiek powód, aby nie włączyć ich do swojego planu dnia. To prosty sposób, aby zadbać o swoje zdrowie, a jest to cel, do którego wszyscy dążymy.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com 

Audrey Noble
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Dlaczego warto spacerować po posiłku? Oto 7 kluczowych korzyści
Proszę czekać..
Zamknij