Znaleziono 0 artykułów
21.02.2025

Chodzenie, które ma mnóstwo korzyści i jest dobre dla mózgu, na pamięć i stawy

21.02.2025
(Fot. filadendron/Getty Images)

Choć ten rodzaj chodzenia, chodzenie tyłem, może kojarzyć się z dziećmi, nie o zabawie tu mówimy. Badania wykazały, że chodzenie do tyłu ma mnóstwo korzyści dla zdrowia. Może pomóc zachować młodość mózgu, ćwiczyć pamięć, a ponadto jest dobre dla stawów i całego ciała. Właśnie dlatego powinniśmy zacząć to robić, oczywiście z zachowaniem ostrożności.

Pierwszym skojarzeniem, które się pojawia, gdy pomyślimy o chodzeniu do tyłu, są raki. Wśród innych zwierząt to właśnie one wyróżniają się tym, że poruszają się ruchem wstecznym. Podobnie dzieci, które robią to dla zabawy, co wywołuje niepokój rodziców, jeśli robią to na ulicy, nie bacząc na niebezpieczeństwo. O ile korzyści płynące z codziennych spacerów są dobrze znane, to te wynikające z chodzenia tyłem wydają się mniej oczywiste. Być może dlatego, że praktyka ta jest uważana za dziecinną zabawę lub dziwny zwyczaj bardzo małej części świata zwierząt.

Naukowcy odkryli, że chodzenie tyłem pozytywnie wpływa na nasze zdrowie

Jednak chodzenie tyłem przynosi wiele istotnych korzyści zdrowotnych dla mózgu i ciała. Jest rzeczą oczywistą, że nie możemy robić tego codziennie, ale możemy przeznaczyć kilka chwil, gdy jesteśmy w domu (lub na siłowni) w całkowicie bezpiecznych warunkach, aby zachować sprawność umysłu i zadbać o kondycję naszych stawów. Przyjrzyjmy się konkretnie, dlaczego według niektórych badań naukowych, chodzenie tyłem jest zdrowe.

Jakie korzyści przynosi chodzenie do tyłu?

Liczne badania naukowe potwierdzają, że chodzenie tyłem, znane również jako retro walking lub backward walking, przynosi korzyści zdrowotne dla mózgu i ciała.

Chodzenie do tyłu jest dobre dla pracy mózgu i na pamięć

  • Stymulacja, która wspiera zdolności poznawcze. Odwrócenie kierunku poruszania się stymuluje korę przedczołową, obszar mózgu zaangażowany w kontrolę motoryczną, planowanie, podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów i pamięć. Ten rodzaj aktywności fizycznej wymaga większej koncentracji niż zwykłe chodzenie, ponieważ zmusza umysł do poruszania się w sposób nietypowy i nieautomatyczny, przekraczając jego ograniczenia motoryczne.
  • Poprawia pamięć. Badanie opublikowane w „Science Direct” wyjaśnia, w jaki sposób ruch do tyłu, w tym chodzenie, pomaga ludziom lepiej zapamiętywać fakty.
  • Poprawia równowagę i ma korzystny wpływ na koordynację. Chodzenie do tyłu angażuje mechanizmy mózgowe (i mięśnie), które zwykle nie są aktywowane podczas normalnego chodzenia. Dzięki tej aktywacji można poprawić nie tylko równowagę i koordynację ruchów, lecz także pamięć przestrzenną, czyli naszą zdolność do przechowywania informacji wizualno-przestrzennych, co udowodniono w badaniu opublikowanym w „Sage Journals”.

Korzyści dla ciała płynące z wprowadzenia chodzenia tyłem

  • Zmniejszenie obciążenia stawów. Poruszanie się do tyłu obciąża stawy w inny sposób, zmniejszając obciążenie kolan i bioder i stając się narzędziem do łagodzenia przewlekłego bólu lub problemów ze stawami, jak donosi „ResearchGate”.
  • Zwiększenie siły mięśni. Podczas tego typu ruchu mięśnie z tyłu nogi (takie jak biceps udowy, mięsień półbłoniasty i półścięgnisty) oraz mięśnie pośladkowe są aktywowane z większą intensywnością niż podczas normalnego chodzenia. Prowadzi to do zwiększenia siły i stabilności mięśni.
  • Poprawa postawy. Ze względu na zwiększoną siłę mięśni chodzenie tyłem przekłada się również na bardziej prawidłową postawę, co może pomóc w zapobieganiu ryzyku upadków, szczególnie u osób starszych, jak podaje „Science Direct”.

W jakich sytuacjach warto chodzić do tyłu?

Jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, na przykład przygotowując się do ważnego egzaminu, spróbuj powtarzać informacje, chodząc do tyłu. Według badań, kora przedczołowa jest aktywowana nie tylko w trakcie chodzenia do tyłu, lecz także podczas oglądania filmów w odwrotnej kolejności, np. obrazu pociągu jadącego do tyłu.

Chodzenie do tyłu jest również przydatne we wszystkich przypadkach, w których chcemy poprawić równowagę i koordynację oraz popracować nad mięśniami, które zwykle są mniej aktywne.

Środki ostrożności podczas treningów chodzenia do tyłu

Spróbuj chodzić do tyłu powoli i spokojnie w korytarzu swojego domu, używając na przykład ścian jako bezpiecznego wsparcia, i trzymając ramiona lekko wyciągnięte. Jeśli masz taką możliwość, wykonuj chód w odwrotnym kierunku, trzymając się poręczy. Nawet na siłowni możesz poruszać się w odwrotnym kierunku: możesz to zrobić na bieżni, idąc bardzo powoli, trzymając się bocznych uchwytów. Możesz także wykorzystać sanki obciążeniowe, aby przeciągać urządzenie z ciężarkami. Innym łagodniejszym i bezpieczniejszym sposobem na siłowni jest korzystanie z niektórych urządzeń, takich jak rower treningowy lub eliptyczny, na których można pedałować do tyłu. Jednakże w tym przypadku wysiłek mózgu będzie mniejszy. Ale z pewnością jest to łatwiejszy sposób na oswojenie się z tym sposobem poruszania się, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.it. 

Veronica Cristino
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Chodzenie, które ma mnóstwo korzyści i jest dobre dla mózgu, na pamięć i stawy
Proszę czekać..
Zamknij