Znaleziono 0 artykułów
23.09.2024

Fakty i mity dotyczące stosowania wody ryżowej na porost włosów

23.09.2024
Fot. Acielle/Style Du Mone 

Woda ryżowa jako sposób na porost włosów to wiralowy trend, który podbija TikToka, ale czy naprawdę działa? Dermatolożka Hadley King i trycholożka Bridgette Hill wyjaśniają wszystko, co należy wiedzieć na ten temat.

Zanim woda ryżowa zaczęła zalewać TikToka, od wieków stanowiła bazę dla rytuałów urodowych sięgających starożytnych Chin i Japonii. Woda znana jest z właściwości nawilżających i odżywiających włosy i skórę głowy oraz łagodzących i rozświetlających skórę. 

Woda ryżowa to woda pochodząca z fermentacji ryżu. Łatwo zrobić ją samemu, choć występuje również jako składnik produktów do pielęgnacji włosów. Jednak czy naprawdę działa? 

Korzyści ze stosowania wody ryżowej na włosy 

Największą korzyścią, ze względu na którą ludzie sięgają po wodę ryżową, jest porost włosów. Niezliczone nagrania z TikToka pokazują efekt przed i po, a ich bohaterki zwracają uwagę na znaczące zwiększenie objętości i długości włosów po zaledwie kilku tygodniach stosowania. 

Jednak zanim uwierzysz na słowo wiralowemu nagraniu, musisz wiedzieć jedno: Większość twierdzeń – jeśli nie wszystkie z nich – o nagłym wzroście włosów są subiektywne. Zarówno dr Hadley King, dermatolożka z Nowego Jorku, jak i Bridgette Hill, trycholożka, mówią, że jest potrzebnych dużo więcej badań, które wykazałyby, że woda ryżowa naprawdę wspomaga porost włosów.

– Nie ma wątpliwości, że witaminy i minerały zawarte w ryżu odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry głowy i poroście włosów – mówi Hill. – Jednak nie istnieje wystarczająco dużo danych klinicznych, które stanowiłyby dowód na to, że stosowanie wody ryżowej jako zabiegu na włosy korzystnie wpływa na tempo ich wzrostu. 

Jednak to nie powód, by zupełnie zniechęcić się do jej używania. King mówi, że stosowanie wody ryżowej jest bezpieczne i zawiera składniki, które z różnych powodów mogą mieć korzystne działanie. – Woda ryżowa zawiera aminokwasy, witaminy z grupy B, witaminę E, inne antyoksydanty, minerały i inozytol, które mogą wzmacniać włosy – mówi ekspertka. Hill dodaje, że woda ryżowa działa jak zabieg proteinowy, który może minimalizować skręcanie się włosów i wygładzać kosmyki. 

Jak stosować wodę ryżową na włosy?

Płukanie włosów wodą ryżową to coś, co łatwo wprowadzić do codziennej pielęgnacji. King sugeruje, by polać nią włosy po użyciu szamponu i odżywki, pozwalając im wchłonąć wszystkie składniki odżywcze. Mówi, że można również spryskać nią włosy po ich umyciu. Jeśli wybierasz produkt zawierający wodę ryżową, dla najlepszych rezultatów zaleca postępowanie zgodne z instrukcją na butelce. 

Jak zrobić wodę ryżową do włosów?

Jeśli szukasz rozwiązania DIY, przygotowanie wody ryżowej to nic trudnego. King mówi, że należy moczyć pół filiżanki nieugotowanego ryżu w dwóch filiżankach wody przez około godzinę. Następnie odcedzić ryż i przelać płyn do pojemnika, na przykład butelki ze spryskiwaczem. 

Skutki uboczne stosowania wody ryżowej na włosy 

Według Hill łączenie produktów do włosów bazujących na żywności i suplementów lub produktów leczniczych może wywoływać działania niepożądane. – Jest to spowodowane składnikami o działaniu przeciwnym, które mogą znajdować się w gotowych produktach – wyjaśnia. Mówi też, że woda ryżowa może nie być właściwym rozwiązaniem dla każdego typu włosów. Osoby o silnie porowatej teksturze włosów (czyli włosach, które z łatwością absorbują kosmetyki, wodę i zabiegi) bardziej skorzystają z wody ryżowej niż te o włosach o niskiej porowatości. – Mocno porowate włosy pozwalają molekułom białka ryżowego wypełnić wolne przestrzenie w ich otoczce, wzmacniając włosy i nadając im blasku – mówi. – Jeśli masz mało porowate włosy, woda ryżowa będzie powodować odkładanie się protein. Uważaj z wodą ryżową i bądź świadoma, jaki typ włosów posiadasz. 

Hill zauważa, że osoby z dolegliwościami dotyczącymi skóry głowy, takimi jak łupież czy egzema, zawsze powinny skonsultować się z trychologiem lub dermatologiem przed zastosowaniem wody ryżowej lub innych produktów bazujących na żywności. King dodaje, że jeśli naprawdę chce się zapuścić włosy, nie powinno się używać wody ryżowej zamiast składników o udowodnionym działaniu, np. minoksydylu. Mówi, że aby osiągnąć pożądany efekt, dobrze jest stosować oba te rozwiązania. 

Zabiegi z użyciem wody ryżowej, które warto rozważyć 

W sytuacji, w której nie masz czasu, by przygotować wodę ryżową własnej roboty, wybierz produkty zawierające proteiny ryżowe. Hill poleca taki produkt jak Don’t Despair Repair Strengthening Treatment marki Briogeo. – Firma Briogeo opracowała autorski kompleks oparty na proteinach ryżowych, który znalazł się w tym zabiegu wzmacniającym. Doceniam również to, że sugeruje, by po tym zabiegu nałożyć dodatkowo odżywkę nawilżającą. Uważam, że to ważny element korzystania z masek proteinowych w domu – mówi ekspertka.

King proponuje 7Seconds Detangler marki Unite Hair ze względu na to, że zawiera hydrolizowane proteiny ryżowe i właściwości nawilżające, które mogą chronić włosy przed działaniem promieniowania UV i zniszczeniami powodowanymi przez wysoką temperaturę oraz wzmacniać otoczkę włosa. Można również rozważyć włączenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków Custom Wavy Hair Shampoo With Fermented Rice Water marki Function of Beauty czy Soothing Scalp Serum od Jooy. Najpierw dowiedz się jednak, czy twoje włosy są w stanie zaabsorbować wodę ryżową. Ostatnie, czego każda z nas by chciała, to doprowadzenie do kolejnych problemów ze stanem włosów. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Audrey Noble
  1. Uroda
  2. Makijaż i włosy
  3. Fakty i mity dotyczące stosowania wody ryżowej na porost włosów
Proszę czekać..
Zamknij