Znaleziono 0 artykułów
31.05.2023

Bariera ochronna skóry na pierwszej linii pielęgnacyjnego frontu

31.05.2023
(Fot. Hunter Abrams)

Ekspertów z dziedziny urody poprosiliśmy o udzielenie kilku porad i podanie wskazówek, które w łatwy sposób pomogą chronić i pielęgnować barierę ochronną skóry na co dzień.

Jeśli słyszałaś ostatnio termin „bariera skóry” odmieniany przez wszystkie przypadki, to dlatego, że to jedyny obszar, który może wpływać na jej wygląd i stan. Z tego samego powodu próba wyszukania tego terminu w Google generuje ponad 218 mln rekordów, a hashtag – 3 mld wyświetleń na TikToku. Bariera ochronna, która jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, jest miejscem, w którym odbywa się największa magia. Chyba że zostanie naruszona. Wtedy mamy do czynienia z wieloma nieprzyjemnymi objawami – od zaczerwienienia po chroniczną suchość, swędzenie i stany zapalne. Odpowiednia pielęgnacja może być jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojej skóry. Poprosiliśmy ekspertów o wskazówki dotyczące właściwej ochrony i pielęgnacji bariery ochronnej skóry.

Czym jest bariera ochronna skóry?

Jako najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, rolę bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi przyjmuje warstwa rogowa naskórka. Biorąc pod uwagę, że składa się ona z odpornych komórek skóry zwanych korneocytami, określa się ją mianem muru z cegieł. Ciekawostka: kilka obszarów warstwy rogowej naskórka ma grubość ok. 20 warstw komórek. Korneocyty są połączone lipidami, zaprawą, która spaja wszystko, tworząc barierę, która chroni przed toksynami i bakteriami. – Bariera skórna jest niezbędna do utrzymania nawilżenia skóry, ponieważ pomaga zapobiegać utracie wody. Kiedy struktura cegieł i zaprawy zostaje zaburzona, pozostawiając luki, pozwala to na zwiększoną utratę wody, inicjując cykl odwodnienia oraz pozwalając zewnętrznym czynnikom stresogennym na większą penetrację – wyjaśnia Prudvi Kaka, dyrektor naukowy The Ordinary. Gdy bariera ochronna jest uszkodzona lub naruszona, skóra może wyglądać na zaognioną, suchą, zaczerwienioną, łuszczącą się, przebarwioną, swędzącą i skłonną do zmian.

Co uszkadza barierę ochronną skóry?

Doktor Niranjana Raj, współzałożycielka i lekarka w Centrum Dermatologii i Kosmetologii Yogiraj, jako winowajców wskazuje takie czynniki, jak środowisko, chemikalia, substancje drażniące stosowane na skórze, alergeny, nadmierne złuszczanie i uszkodzenia wywołane sterydami. – Podstawowe schorzenia, takie jak trądzik, atopowe zapalenie skóry lub egzema, łuszczyca i ichtioza, również mogą naruszać barierę – dodaje. Jeśli odczuwasz dyskomfort, zauważasz łuszczące się, szorstkie plamy, zwiększoną wrażliwość, uczucie swędzenia lub pieczenia, możesz mieć do czynienia z naruszoną barierą skórną. Po uszkodzeniu można zauważyć poprawę w ciągu 2-12 tygodni przy odpowiedniej pielęgnacji.

(Fot. Hunter Abrams)

Dbanie o barierę ochronną skóry

Doktor Akanksha Sanghvi, dermatolożka i założycielka Oprava Aesthetics, uważa, że pierwszym krokiem do poprawy stanu bariery ochronnej jest ulepszenie codziennej pielęgnacji skóry o bogate kremy nawilżające i ochronne zawierające glicerynę, cynk, lanolinę lub oleje organiczne, które mogą pomóc w odbudowie i naprawie skóry. Kaka wymienia trzy składniki, które mogą nawilżać lub w szczególności wspierać barierę ochronną: ceramidy, kwas hialuronowy i niacynamid. – Ceramidy są kluczowym składnikiem bariery skórnej, a miejscowa aplikacja wspomaga optymalne funkcjonowanie bariery skórnej. Kwas hialuronowy jest podstawową cząsteczką, która wspomaga nawilżenie i elastyczność dzięki swojej zdolności do wiązania i zatrzymywania wody. Niacynamid przyczynia się do poprawy bariery ochronnej poprzez wspomaganie składników skóry niezbędnych dla integralności warstwy naskórka, takich jak ceramidy i kwasy tłuszczowe. W ten sposób pomaga zmniejszyć transepidermalną utratę wody, pomagając utrzymać barierę skórną w odpowiedniej kondycji – wyjaśnia.

Oprócz tego należy pamiętać o kilku rzeczach, które warto usunąć z codziennej pielęgnacji. – W pierwszej kolejności należy zrezygnować ze środków złuszczających i kwasów AHA, BHA, peelingów lub peelingów chemicznych oraz agresywnych produktów z detergentami lub siarczanami (SLS), które mogą dodatkowo obniżyć zawartość lipidów w skórze i pogorszyć zaburzenie bariery.

– Bariera skóry jest lekko kwaśna, więc najlepiej sprawdzają się delikatne środki czyszczące o zrównoważonym pH – mówi Sanghvi. Jeśli chcesz zastosować domową miksturę, ekspertka radzi użyć płatków owsianych. – Dodaj wodę do niearomatyzowanych płatków owsianych, aby uzyskać pastę. Nałóż ją na dotknięte obszary skóry, które wydają się suche. Pomocne może być również zanurzenie się w letniej kąpieli owsianej. Owies odbudowuje barierę ochronną, łagodzi, nawilża i chroni skórę – sugeruje. Wreszcie, jednym z kroków, którego nie należy pomijać, jest codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Efektem zdrowej bariery ochronnej skóry jest jędrna, nawilżona i pełna blasku skóra, o której wszyscy marzymy.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.in.

Faye Remedios
  1. Uroda
  2. Pielęgnacja
  3. Bariera ochronna skóry na pierwszej linii pielęgnacyjnego frontu
Proszę czekać..
Zamknij