Znaleziono 0 artykułów
02.03.2024

„Drzewo życia: List miłosny do natury” tematem przewodnim konkursu PhotoVogue 2024

02.03.2024
„Drzewo życia: List miłosny do natury” tematem przewodnim konkursu PhotoVogue 2024

Cel globalnego konkursu PhotoVogue wykracza poza poszukiwania utalentowanych twórców wizualnych. Tematem przewodnim tegorocznej edycji – „Drzewo życia: List miłosny do natury” – nawołujemy do fundamentalnej zmiany podejścia do naszej planety. Podkreślamy nie tylko wspaniałość natury, lecz także głęboką miłość między ludźmi i zwierzętami, rozszerzając je na szerzej rozumiane życie, które nas otacza.

Konkurs PhotoVogue z ważnym przesłaniem szacunku dla zwierząt

Bazująca na rozbudowanym spojrzeniu na pokrewieństwo z innymi stworzeniami wizja pokrywa się z przekonaniem Mahatmy Gandhiego, że „wielkość narodu i jego rozwoju moralnego można określić na podstawie sposobu, w jaki traktowane są jego zwierzęta”. Chcemy spojrzeć na te powiązania, wykraczając poza tradycyjnie rozumiane zwierzęta domowe, by włączyć w nie często pomijane gatunki, takie jak krowy czy świnie, zwracając uwagę na ich zdolność do odczuwania głębokich emocji, które społeczeństwo często zaniedbuje, oraz na ich kluczową rolę w ochronie ekosystemów.

Zdjęcie autorstwa Mikhaela Subotzky’ego @mikhael_subotzky, Maria, Lorelei, Audra Bobbi i ja, 2023, @magnumphotos @goodman_gallery

Czerpiąc inspiracje z pracy „Kinship: Belonging in a World of Relations”, opublikowanej przez The Center for Humans and Nature pod redakcją Gavina Van Horna, Robin Wall Kimmerer i Johna Hausdoerffera, nasz konkurs interpretuje ideę wspólnego środowiska życia. W takim środowisku to, co łączy nas z innymi ludźmi, jest równie istotne, jak związki z istotami niebędącymi ludźmi. Ta konstelacja obejmuje wszystkie organizmy żywe, od bakterii zamieszkujących nasze ciała po drzewa zapewniające powietrze, którym oddychamy.

Organizacja Parley for the Oceans partnerem PhotoVogue Global Open Call 2024

Dla wielu kultur z całego świata istota człowieczeństwa opiera się na takim szerokim postrzeganiu więzi – uznają istoty niebędące ludźmi za integralne dla naszego życia. Znajdując się w tak bogatej i dynamicznej plątaninie powiązań, postawiliśmy sobie za cel pogłębienie troski i szacunku, z jakimi odnosimy się do całej rodziny żywych istot, z którymi dzielimy naszą planetę, włączając w to rośliny, rzeki, góry, zwierzęta i innych jej współmieszkańców.

Zdjęcie autorstwa Imraana Christiana @imraanchristian

W związku z przyświecającą nam ideą głębokiego zaangażowania w troskę i szacunek dla całej rodziny żywych istot jesteśmy zaszczyceni, mogąc poinformować o naszej współpracy z organizacją Parley for the Oceans, z którą wspólnie przygotowujemy PhotoVogue Global Open Call. Jej wsparcie pozwala na spotęgowanie naszych wysiłków i wpisuje się we wspólną misję rozbudowywania globalnej społeczności artystów zaangażowanych.

Poza zorganizowaniem Open Calla wcielimy wizję i misję organizacji Parley w inne obszary działalności. Już niedługo opublikujemy wywiad z założycielem Parley, Cyrillem Gutschem. Wierzymy, że wysiłki te będą stanowiły istotny wkład w zarządzanie środowiskiem i pokażą uczestnikom naszej inicjatywy oraz publiczności sposoby na to, jak bardziej zaangażować się w te istotne kwestie.

Zdjęcie autorstwa Milesa Schleifera @mileswiedavis

Szukamy prac inspirujących do zmian i dających nadzieję

W tym duchu zapraszamy do udziału w konkursie artystów, którzy wyrażają siebie poprzez fotografię i film, akceptując jednocześnie każdą estetykę, od autentyczności realizmu i kreatywności fantastyki po narracje filmów dokumentalnych i elegancję glamouru. Niezależnie od tego, czy są to fotografie dokumentalne przedstawiające dziką przyrodę, świadomie podchodzące do kwestii środowiskowych leśne sesje zdjęciowe czy filmy zgłębiające symbiotyczne powiązania wewnątrz ekosystemów – wszystkie gatunki są mile widziane. Szukamy prac stanowiących inspirację do zmian i dających nadzieję, prac proponujących pozytywną perspektywę, celebrujących naszą więź z naturą i skupiających się na pięknie przyrody.

Zdjęcie autorstwa Richarda Phibbsa @richardphibbs, Clyde i Cherokee #2

Open Call, wspierany przez wszystkie 27 redakcji „Vogue’a” z całego świata, to dla artystów szansa, by stać się częścią wydarzenia 2024 PhotoVogue Festival w Mediolanie oraz by zdobyć szansę na publikację prac w jednym z wydań „Vogue’a”. Dwójka artystów, którzy zgłoszą najbardziej interesujące prace, otrzyma również grant w wysokości 5 tysięcy dolarów na wsparcie ich rozwoju artystycznego. Dodatkowo uczestnicy konkursu będą mieli szansę odbyć wirtualne spotkania z ekspertami z branży.

PhotoVogue, jako aktywnie działający członek United Nations SDG Media Compact, za sprawą wydarzenia Global Open Call 2024 będzie wspierać cele zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa ta ma przekształcić się w wiele różnych działań, które będą mogły zostać zrealizowane w 2024 roku, co jeszcze bardziej wzmocni wpływ i zasięg tego jakże ważnego projektu. 17 celów zrównoważonego rozwoju to światowa strategia kształtowania bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego społeczeństwa oraz model działania dla wszystkich krajów, promujący dobrobyt, a jednocześnie chroniący naszą planetę.

Postulujemy odejście od antropocentrycznego światopoglądu

Wychodząc od motywów przewodnich naszych poprzednich Open Calli, które obejmowały tematy od kobiecego spojrzenia po kwestionowanie stereotypów, tym razem wzywamy do znaczącej zmiany paradygmatu, polegającej na odejściu od antropocentrycznego światopoglądu.

Zapraszamy artystów z całego świata, by stanęli na czele tych zmian. Wasze prace mogą okazać się oknem na głębokie więzi, jakie łączą nas ze wszystkimi żyjącymi stworzeniami.

Tworząc wspólnie takie artystyczne bogactwo, pokażemy piękno świata natury i przypomnimy sobie o naszym obowiązku, by je chronić. To przedsięwzięcie będące czymś więcej niż tworzeniem sztuki – chodzi w nim o pielęgnowanie ogólnoświatowej wspólnoty zakorzenionej w empatii i szacunku dla wszystkich form życia.

Zdjęcie autorstwa Kina Chana Coedela @kinbykin, Kampot ze swoim małym jakiem, 2023

Motyw przewodni „Drzewo życia: list miłosny do natury” będzie towarzyszył także kolejnemu Festiwalowi PhotoVogue. Ta zgodność motywów umożliwi nam dalsze zgłębianie tego tematu poprzez wystawy, wykłady oraz dyskusje.

Zdjęcie z książki „Companions” Yany Wernicke @yanawernicke 

Zasady uczestnictwa w konkursie

Zgłoszenia są bezpłatne i będą przyjmowane na platformie Picter od 15 lutego do północy 29 kwietnia 2024 roku. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 lat. Zachęcamy do udziału, nawet jeśli braliście udział w poprzednich Open Callach, pod warunkiem że zgłosicie nowy projekt. Nasz panel składający się z pracowników „Vogue’a” i ekspertów od sztuk wizualnych z całego świata będzie oceniał zgłoszone prace. W skład jury weszli pracownicy Condé Nast z całego świata oraz eksperci od audiowizualności pochodzący z różnych środowisk. Możecie wziąć udział w konkursie, nawet jeśli uczestniczycie też w naszym Local Open Call, pod warunkiem że przedstawicie inny projekt.

Zdjęcie autorstwa Ami Vitale @amivitale, Lekupania i żyrafa: osierocona młoda żyrafa siatkowana przytula się do opiekuna zwierząt z @sararacamp, Lekupanii. Żyrafa ta została poddana rehabilitacji i przywrócona do życia w naturze, podobnie jak wiele innych przed nią. Liczba żyjących obecnie żyraf siatkowanych wynosi mniej niż 16 000, a cała populacja żyraf w Afryce zmniejszyła się o 40 procent w ciągu trzech ostatnich dekad. Naukowcy podejmują się obecnie poważnych badań mających na celu zrozumienie, dlaczego żyrafy wymierają i co można zrobić, by zatrzymać ten proces. Dowiedz się więcej, obserwując @amivitale i @vital.impacts.

Natura potrzebowała miliardów lat, by umożliwić ludziom egzystencję na tej planecie. A nam, ludziom, wystarczyło zaledwie pięć dekad, by doprowadzić nasz magiczny błękitny dom na skraj upadku. Parley jest odpowiedzią na, wydawać by się mogło, niemożliwą do wykonania misję ochrony naszej przyszłości. Zamierzamy zakończyć proces destrukcji za pomocą współpracy, kreatywności i innowacji ekologicznych. Fotografia i film są kluczowe, by nasza wizja stała się faktem – mówi Cyrill Gutsch, CEO i założyciel organizacji Parley for the Oceans.

Ilias i kotofretka autorstwa Amy Woodward @amywoodwardphoto

Ogłaszając nasz 2024 Global Open Call, czerpiemy z wnikliwych obserwacji Gandhiego i mądrości publikacji „Kinship: Belonging in a World of Relations”. Naszym celem jest przebudzenie. Wy, artyści, macie moc, by doprowadzić do tego przebudzenia, wyrażając prawdę i spostrzeżenia wykraczające poza literę prawa i słowa – mówi Alessia Glaviano, szefowa Global PhotoVogue i dyrektorka PhotoVogue Festival.

Artykuł ukazał sie oryginalnie na Vogue.com.

PhotoVogue
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. „Drzewo życia: List miłosny do natury” tematem przewodnim konkursu PhotoVogue 2024
Proszę czekać..
Zamknij