Znaleziono 0 artykułów
06.09.2022

Dwukolorowe czółenka Chanel: Nowy pantofelek Kopciuszka

06.09.2022
(Fot. Philippe Garnier / Elle-Scoop / Dzięki uprzejmości Chanel)

W 1957 roku Coco Chanel zaprojektowała dwukolorowe czółenka, które stały się znakiem rozpoznawczym jej domu mody. Od tej pory należą do najbardziej pożądanych modeli butów. Obok małej czarnej, tweedowej marynarki i pikowanej torebki klasyczne obuwie należy do największych osiągnięć mademoiselle.

W 1937 roku, prawie 20 lat przed ich oficjalną premierą, dwukolorowe czółenka pojawiły się na stopach Coco Chanel. Nosiły je też paryskie tancerki.

Gabrielle Chanel i Serge Lifar w 1937 roku (Fot. Jean Moral / Brigitte Moral /  Dzięki uprzejmości Chanel)

Na zdjęciu Gabrielle Chanel u boku gwiazdy Ballets Russes, tancerza Serge’a Lifara, z którym zaprzyjaźniła się w 1924 roku.

Gabrielle Chanel i Serge Lifar w 1937 roku (Fot. Jean Moral / Brigitte Moral /  Dzięki uprzejmości Chanel)

Rano wychodzisz w beżu i czerni, jesz lunch w beżu i czerni, idziesz na drinka w beżu i czerni. Jesteś ubrana od rana do nocy! –  powiedziała Coco, prezentując buty po raz pierwszy.

Marie-Hélène Arnaud w tweedowym garniturze Chanel z kolekcji jesień-zima 1959-1960 (Fot. Dzięki uprzejmości Chanel)

Z dbałością o detal Gabrielle Chanel wyobrażała sobie ten model w połączeniu koloru beżowego, aby wydłużyć sylwetkę, i czarnego, aby chronić czubek przed zniszczeniem. Pięciocentymetrowy obcas zapewniał stabilność i komfort.

Romy Schneider w Chanel na przyjęciu prasowym w Londynie, 1962 Rue des Archives (Fot. Dzięki uprzejmości Chanel)

Do tej pory buty musiały być jednokolorowe. Ale Coco szybko przekonała do projektu sławne klientki. Dwukolorowe czółenka zostały ozdobione elastycznym paskiem i wypuszczone w szerokiej palecie kolorów stworzonej przez szewca Massaro. Tak narodziły się czółenka z odsłoniętą piętą. – Mając cztery pary butów, mogę objechać cały świat – powiedziała Gabrielle Chanel.

Wyjątkowe rzemiosło

Gina Lollobrigida w otoczeniu modelek Chanel w 1964 roku (Fot. Philippe Garnier / Elle-Scoop / Dzięki uprzejmości Chanel)

Do dziś to właśnie u Massaro Chanel tworzy dwukolorowe obiekty pożądania. Od momentu objęcia stanowiska dyrektora kreatywnego domu mody w 1983 roku Karl Lagerfeld utrwalał fachową wiedzę, jednocześnie stale wymyślając buty na nowo, zwłaszcza za sprawą balerinek, które w 1986 roku stały się kultowe, czy późniejszych sandałów, botków, oksfordów i espadryli.

 

Nowoczesne buty, które pasują każdemu – mówił Karl Lagerfeld o dwukolorowych czółenkach. Na pokaz jesień-zima 2015-2016 projektant oddał hołd oryginalnemu modelowi z 1957 roku, tworząc jego odświeżoną wersję. 

Tworzenie dwukolorowych czółenek Chanel (Fot. materiały prasowe Chanel)

Założona w 1894 roku firma Massaro przyczyniła się do sukcesu tego modelu (od 2002 roku jest członkiem organizacji Métiers d’art). Wyjątkowa wiedza została oddana w ręce studia kreatywnego, obecnie pod kierownictwem dyrektor artystycznej Virginie Viard.

Tworzenie dwukolorowych czółenek Chanel (Fot. materiały prasowe Chanel)
Tworzenie dwukolorowych czółenek Chanel (Fot. materiały prasowe Chanel)

W formie sznurowanych czółenek w kolekcji haute couture jesień-zima 2020-2021, inspirowane dziecięcym stylem na pokaz Chanel Cruise w 2021 roku lub ozdobione kokardą na pokaz mody Métiers d'art 2019/2020 – ten model jest ponadczasowy. Ten klasyk to kwintesencja Chanel.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.fr.

Héloïse Salessy
  1. Moda
  2. Historia
  3. Dwukolorowe czółenka Chanel: Nowy pantofelek Kopciuszka
Proszę czekać..
Zamknij