Powszechne błędy w pielęgnacji cery tłustej. Sprawdź, jak ich nie popełniać
Tłusta skóra to doświadczenie większości z nas, które mogło minąć po okresie dojrzewania, ale ponownie pojawić się w wieku dorosłym. Jak skutecznie radzić sobie z nadprodukcją sebum i jakich błędów nie popełniać, by uniknąć niechcianych wyprysków, pytamy dermatolożkę.
W młodości poświęcałam ogromną ilość czasu, próbując pozbyć się nadmiaru sebum, które pojawiało się na mojej skórze. Niezależnie od tego, czy ma się naturalnie tłustą skórę, nastoletnie lata to czas, w którym większość z nas cierpi na łojotok, który jest przyczyną trądziku. W latach 90. i 2000., kiedy dorastałam, powszechną praktyką było eliminowanie go za pomocą ściągających toników i peelingów. Dziś wzdrygam się na samą myśl o tym. Na szczęście te czasy już minęły.
Dziś radzenie sobie z tłustą skórą (w wieku nastoletnim i późniejszym) cechuje bardziej holistyczne podejście. Zamiast agresywnie odtłuszczać wierzchnie warstwy skóry, delikatnie ją oczyszczamy. Ponadto składniki aktywne niosące pomoc stały się bardziej wyszukane, wzrosła też nasza wiedza na temat tego, czego możemy, a czego nie powinniśmy używać. Wciąż jednak wiele kwestii co do tego, jak dokładnie leczyć tłustą skórę – niezależnie od tego, czy doświadczasz jej tylko w okresie hormonalnym (spadek estrogenu i progesteronu przed miesiączką prowadzi do wzrostu ilości sebum), podczas upałów czy przez cały rok – pozostaje niejasnych.
Na temat tego, co robić, a czego nie, aby delikatnie i skutecznie pielęgnować tłustą skórę, rozmawiamy z dermatolożką i założycielką Self, dr Anjali Mahto, która sama cierpiała na trądzik spowodowany łojotokiem.
Nie odtłuszczaj agresywnie skóry
Czujesz ściągnięcie i suchość po oczyszczaniu twarzy lub zastosowaniu preparatu do pielęgnacji skóry? Może ci się wydawać, że pozbyłaś się tłuszczu z jej powierzchni, ale prawdopodobnie w ten sposób tylko pogorszyłaś sprawę. – Nie ma potrzeby agresywnego pozbawiania skóry całego sebum. Może to mieć odwrotny skutek i sprowokować jego większą produkcję – wyjaśnia dr Mahto. – Zalecałabym delikatne oczyszczanie skóry kremem oczyszczającym lub pianką do mycia twarzy.
Używaj ukierunkowanych na problem składników aktywnych
Kwas beta-hydroksylowy (BHA) – kwas salicylowy, to doskonały składnik, który możesz włączyć do swojego urodowego rytuału, jeśli masz tłustą skórę. – Kwas wnika głęboko w pory skóry i pomaga rozbić oraz rozpuścić nadmiar sebum, jednocześnie je odblokowując – mówi dr Mahto. – Może to pomóc w zapobieganiu wypryskom – dodaje.
Ekspertka zaleca również włączenie do pielęgnacji niacynamidu (znanego również jako witamina B3), aby wyregulować produkcję sebum i poprawić ogólny wygląd i koloryt skóry oraz jej teksturę. Stosowanie kwasów w oczyszczaniu twarzy może być również elementem skutecznego rytuału skóry tłustej, ale „kluczem jest, aby nie przesadzić i nie przeciążać skóry”, ponieważ może to spowodować naruszenie czy wręcz uszkodzenie jej bariery ochronnej, co z kolei może prowadzić do trądziku i innych problemów skórnych.
Nie używaj olejków
Istnieje wiele niejasności związanych z tym, czy osoby z tłustą skórą mogą używać olejków, jednak Dr Mahto raczej je odradza. – Osoby z tłustą skórą, które używają produktów na bazie oleju, często skarżą się na pojawianie się po nich wyprysków, ale jest to sprawa indywidualna. Jeśli tak nie jest w twoim przypadku, to OK – mówi. – Na wszelki wypadek lepiej jednak unikać okluzyjnych, ciężkich produktów, które zwykle są na bazie oleju, jeśli masz tłustą skórę.
Olejowe środki czyszczące są skuteczne w usuwaniu brudu, zanieczyszczeń i makijażu, więc ich stosowanie przynosi korzyści, jednak warto pamiętać, że mogą pozostawiać śladowe ilości oleju na skórze. – Zalecałabym w tym wypadku powtórne oczyszczenie za pomocą pianki lub kremu, aby upewnić się, że skóra jest całkowicie pozbawiona resztek oleju, zanim przejdzie się do następnego kroku w pielęgnacji – radzi ekspertka.
Stosuj polecany przez dermatologów rytuał pielęgnacyjny
Skuteczny rytuał pielęgnacji skóry tłustej powinien być prosty i regularny – jeśli będziesz trzymać się go przez kilka miesięcy, zobaczysz rezultaty.
Rano używaj kosmetyku do oczyszczania twarzy, kremu pod oczy, serum z antyoksydantami i filtru przeciwsłonecznego. Wieczorem ponownie zacznij od oczyszczania twarzy i kremu pod oczy, dodaj kosmetyki stosowane punktowo (opcjonalnie retinoid). Nie potrzebujesz kremu na noc, chyba że twoja skóra jest sucha lub napięta. – Zalecałabym też złuszczanie chemiczne dwa razy w tygodniu. W tym celu dobrze sprawdziłby się środek złuszczający z kwasem salicylowym – mówi dr Mahto. – Osoby o cerze tłustej mogą również skorzystać z niektórych zabiegów gabinetowych, takich jak laser BBL/Halo.
Wybieraj raczej humektanty niż emolienty
Jeśli masz tłustą cerę, wiesz jak nieprzyjemne jest obciążanie jej ciężkimi formułami. – Unikaj gęstych kremów – mówi dr Mahto. – Wszystko, co jest oparte na emolientach lub okluzyjnych składnikach, w twoim wypadku się nie sprawdzi. Zamiast tego szukaj nawilżających humektantów, takich jak kwas hialuronowy – radzi ekspertka i dodaje również, że niektóre filtry przeciwsłoneczne stosowane samodzielnie są wystarczającą dawką nawilżenia dla tłustych skór, co oznacza, że osobny krem nawilżający rano nie jest konieczny. Wypróbuj 360 Oil-Free Sunscreen SPF 50 firmy Heliocare lub Airy Sunscreen SPF50 firmy Neogen, które nie pozostawiają tłustego filmu na skórze.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.