Kwas bursztynowy: Wszystko o sprzymierzeńcu skóry tłustej w walce z trądzikiem
Kwas bursztynowy w pielęgnacji jest jak czerwona szminka w makijażu. To podstawowy kosmetyk, który ma szansę stać się niezbędnym elementem każdego rytuału. Oto co trzeba o nim wiedzieć.
W kategorii beauty istnieją produkty, które nie zmieniają się wraz z upływem lat i trendów: czerwona szminka, dobry francuski manicure, bob z grzywką czy krem do rąk z masłem shea. Teraz do tej elitarnej grupy niezbędnych produktów ma szanse dołączyć kwas bursztynowy, zwłaszcza jeśli mówimy o skórze tłustej i/lub trądzikowej. – Kwas bursztynowy jest szczególnie polecany do tego rodzaju skóry ze względu na jego zdolność do regulowania produkcji sebum i poprawy tekstury skóry. Ponadto ma również działanie przeciwutleniające – wyjaśniają Virtudes Ruíz i María Vicente, chirurżki i lekarki medycyny estetycznej z kliniki VirtudEstética, odnosząc się do aktywnego składnika, który obecnie zyskuje na popularności.
Czym jest i do czego służy kwas bursztynowy?
– Jest to kwas karboksylowy, który znajduje się w mięśniach, niektórych grzybach i bursztynie (z tego ostatniego źródła pozyskiwany jest ten stosowany w kosmetykach). Występuje w formie kosmetykach, preparatów doustnych, a także w zastrzykach. Kwas bursztynowy stosowany w zabiegach medycznych i kosmetycznych jest składnikiem aktywnym pochodzącym z bursztynu – skamieniałej żywicy bogatej w kwas bursztynowy, która ma ponad 100 tys. lat. Wśród jego licznych właściwości wyróżnia się restrukturyzację komórkową. Oznacza to, że jego działanie opiera się na aktywacji funkcji mitochondriów (organelli komórkowych, które generują większość niezbędnej energii do przeprowadzenia reakcji chemicznych w komórce). Dzięki temu komórki ponownie wytwarzają energię i odzyskują swoją witalność i funkcjonalność, które zostały utracone i uszkodzone wraz z wiekiem, wskutek agresywnego działania czynników zewnętrznych i fotostarzenia – wyjaśniają ekspertki.
Do jakiego rodzaju skóry jest zalecany i dlaczego?
– Kwas bursztynowy jest polecany do skóry tłustej, ponieważ reguluje produkcję sebum i poprawia teksturę skóry. Jest również zalecany dla skóry fotostarzejącej się, ponieważ jako przeciwutleniacz poprawia efekty utleniania wywołane przez promienie słoneczne – mówi Ruíz, a Vicente dodaje, że „osoby z tłustą skórą lub trądzikiem zauważą zmniejszenie stanu zapalnego i mniejsze zaczerwienienia. Kwas bursztynowy ma działanie złuszczające, więc pomoże odblokować zatkane pory, zmiękczając i wygładzając suchą lub zgrubiałą skórę, aby mogła pozbyć się warstw, które utrudniają jej dotlenienie”.
Jak stosować kwas bursztynowy?
– Może być stosowany doustnie, miejscowo (jako kosmetyk) i w postaci zastrzyków (najbardziej efektywna metoda), zwłaszcza w przypadku skóry starzejącej się lub delikatnej. W przypadku podania kwasu bursztynowego w formie zastrzyku, efekty można zaobserwować już od drugiej sesji – precyzują lekarki.
Czym kwas bursztynowy różni się od kwasu salicylowego i z jakimi innymi substancjami aktywnymi można go łączyć?
– Kwas salicylowy jest nieco silniejszy i zwykle stosowany miejscowo, w formie peelingów medycznych i kosmetycznych, w leczeniu trądziku i skóry tłustej lub w celu bardziej równomiernego złuszczania w innych peelingach chemicznych. Łagodniejszy kwas bursztynowy można łączyć z kwasem hialuronowym w celu nawilżenia w przypadku podawania zastrzyków, a przy stosowaniu miejscowym można go podawać z innymi kwasami w celu poprawy ich penetracji w medycznych peelingach chemicznych – wyjaśnia Ruíz.
Na czym polega kuracja kwasem bursztynowym?
– W celu przygotowania skóry przed latem bardzo dobrze sprawdza się zabieg Amber Skin. Jego regenerujące, odbudowujące i bioregulujące działanie sprawia, że jest to błyskawiczny zabieg nowej generacji, który jest w stanie przywrócić witalność, blask i jednolity koloryt najbardziej zniszczonej skórze – zapewniają ekspertki. – Chętnie łączymy ten zabieg i wykonujemy go po powierzchownym peelingu chemicznym, który usuwa martwe komórki i dodaje blasku naskórkowi – tłumaczą. I dodają: – Następnie przeprowadzamy mezoterapię za pomocą specjalnych mikroigieł, które pozwalają na wprowadzenie w konkretnych punktach twarzy na poziomie śródskórnym mieszanki kwasu bursztynowego i kwasu hialuronowego, co prowadzi do regenerującej i nawilżającej biostymulacji.
Dla jakiej skóry przeznaczony jest zabieg? – Dla skóry zniszczonej i matowej, suchej, z plamami, drobnymi zmarszczkami wywołanymi fotostarzeniem oraz z bliznami po trądziku. Już po jednej sesji można zauważyć wyraźne rezultaty, dlatego zabieg jest szczególnie polecany na kilka dni przed ważnymi wydarzeniami i imprezami. Dla poprawy i utrzymania wyników zalecane są trzy sesje, co 21 dni (trzy tygodnie). Po ukończeniu cyklu zaleca się przeprowadzanie sesji przypominającej za sześć miesięcy – mówią ekspertki. I zwracają uwagi na wyniki: – Połączenie nawilżania kwasem hialuronowym i działania antyoksydacyjnego kwasu bursztynowego zapewnia efekt przeciwstarzeniowy i regeneracyjny dla zniszczonej skóry. Ponadto, poprawia nawilżenie, matowy koloryt, elastyczność, jędrność, niweluje zmarszczki, blizny atroficzne i zmniejsza utratę objętości skóry.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.