Znaleziono 0 artykułów
16.09.2024

5 sygnałów, które świadczą o zbyt rzadkim myciu głowy

16.09.2024
Fot. Acielle / Style Du Monde

To, jak często powinno się myć skórę głowy oraz włosy, zależy od wielu czynników, ale są pewne wskazówki, które powinny skłonić nas do regularniejszego wykonywania tej czynności. Oto pięć z nich.

Czy istnieje przyjemniejsze uczucie niż to, które towarzyszy nam tuż po umyciu włosów? Chyba nie. Jednak choć wszyscy uwielbiamy mieć czyste włosy, ich mycie może być wyczerpujące i czasochłonne, stając się bardziej obowiązkiem niż przyjemnością. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się używanie pomiędzy jednym myciem a drugim suchego szamponu, ale, jak się okazuje, nie zawsze jest to dobry pomysł. Myjąc włosy zbyt rzadko, narażasz się na problemy ze zdrowiem skóry głowy, które mogą prowadzić nawet do wypadania włosów.

Jak często powinno się myć włosy?

Zależy to od kilku czynników. Jeśli masz suchą skórę głowy i nie stosujesz zbyt wielu produktów do stylizacji włosów, może wystarczyć jedno mycie w tygodniu – podobno robi tak Julia Roberts. Nie jest to jednak uniwersalna zasada.

Często stylizujesz włosy? Używasz dużo suchego szamponu? Masz już łupież? Twoja skóra głowy jest tłusta? To wszystko czynniki, które mogą sprawiać, że powinnaś myć włosy częściej, to znaczy co dwa lub trzy dni. Zbyt częste mycie może niszczyć włosy, jednak robienie tego zbyt rzadko również może wiązać się z niepożądanymi skutkami.

5 sygnałów, że zbyt rzadko myjesz włosy

Odpowiadając na pytanie, jak często powinno się myć włosy, trudno jest uwzględnić wszystkie przypadki. Jednak jeśli doświadczasz jednej lub więcej z wymienionych poniżej oznak, spróbuj poeksperymentować z częstotliwością mycia. Lub, jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z dermatologiem. Oto pięć oznak świadczących o tym, że być może powinnaś myć włosy regularniej.

Tłuste włosy

Najbardziej oczywistą oznaką, że zbyt rzadko myjesz włosy, jest to, że są tłuste u nasady i brakuje im objętości. Jeśli nie zmywasz regularnie nadmiaru sebum ze skóry głowy, włosy stają się ciężkie i tworzą się z nich strąki. U niektórych osób dzieje się to już następnego dnia po umyciu. U niektórych trwa to dłużej. Nawiasem mówiąc, tłuste włosy mogą nie tylko źle wyglądać, lecz także nieprzyjemnie pachnieć – połączenie martwych komórek naskórka i sebum na skórze głowy tworzy idealne warunki do namnażania się bakterii, co może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu.

Pojawienie się łupieżu

Łupież to niekoniecznie oznaka zbyt rzadkiego mycia włosów, jednak nasza skóra głowy nieustająco produkuje sebum, oleistą wydzielinę, która chroni i nawilża skórę i włosy. Jeśli włosy są myte zbyt rzadko, sebum może gromadzić się na skórze głowy.

Jednocześnie komórki skóry umierają i są nieustająco zastępowane nowymi. Gdy rzadko myje się włosy, martwe komórki pozostają na skórze głowy przez dłuższy czas, powodując akumulację zanieczyszczeń, łoju i cząsteczek martwego naskórka. Ich nagromadzenie tworzy idealne środowisko do szybkiego namnażania się mikroorganizmów, takich grzyby Malassezia, które występują naturalnie na skórze głowy. Zwiększona produkcja sebum i brak oczyszczania mogą powodować powstawanie coraz większej ich ilości.

Dzieje się tak dlatego, że grzyby Malassezia odżywiają się tłuszczami zawartymi w sebum, a gdy się namnażają, uwalniane są produkty uboczne, które mogą podrażniać skórę głowy. Podrażnienie to może prowadzić do wzmożonej produkcji komórek i przyspieszać złuszczanie naskórka, który staje się widoczny jako łupież.

Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy to nie tylko oznaka suchości spowodowanej przez zbyt częste mycie, lecz także wskazówka, że nie myjemy włosów wystarczająco często. Odżywki i produkty do stylizacji włosów, brud, pot i martwe komórki naskórka mogą gromadzić się na skórze głowy, a to tworzy idealne środowisko do namnażania się mikroorganizmów, takich jak wspominane wcześniej drożdże Malassezia, które powoduje powstawanie nie tylko łupieżu, lecz także produktów ubocznych, które mogą podrażniać skórę głowy i powodować jej swędzenie. Niewystarczające oczyszczanie skóry głowy przyczynia się również do takich chorób jak łojotokowe zapalenie skóry, któremu towarzyszy swędzenie.

Matowe włosy

Czy twoje włosy są matowe? Może być to efekt nagromadzenia produktów do stylizacji i pielęgnacji, które sprawiają, że włosy są szorstkie i nie są w stanie tak dobrze odbijać światła – zwłaszcza gdy pomiędzy myciami używasz suchego szamponu. Wynika to z tego, że cząsteczki zawartego w nim proszku matowią włosy, jednak głęboko oczyszczający szampon może przywrócić je do życia, szczególnie w połączeniu z nabłyszczającą odżywką.

Wypadanie włosów

Wzmożone wypadanie włosów również może wskazywać na to, że nie myjesz ich wystarczająco często. Jedną z częstych przyczyn wypadania włosów – bezpośrednio związaną z rzadkim myciem – jest łojotokowe zapalenie skóry. Choroba ta charakteryzuje się nadprodukcją sebum i namnażaniem wspomnianych wcześniej grzybów Malassezia na skórze głowy.

Jeśli skóra głowy nie jest wystarczająco dobrze oczyszczona, produkcja sebum może się zwiększyć, wspierając namnażanie Malassezia, co prowadzi do powstania stanu zapalnego i podrażnień. Przewlekły stan zapalny skóry głowy może prowadzić w konsekwencji do utraty włosów, warto jednak zwrócić uwagę na to, że wyniki badań na ten temat nie są jeszcze jednoznaczne. Regularne mycie pomaga w utrzymaniu dobrego stanu skóry głowy, zapobiega podrażnieniom oraz wspiera zachowanie przez włosy naturalnego blasku.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.de.

Philipp Wehsack
  1. Uroda
  2. Makijaż i włosy
  3. 5 sygnałów, które świadczą o zbyt rzadkim myciu głowy
Proszę czekać..
Zamknij