Największym nieporozumieniem w kwestii stosowania olejków do twarzy jest to, że służą jedynie osobom o suchej skórze. Tak naprawdę najlepsze olejki działają bez względu na jej rodzaj. Musisz po prostu znaleźć ten odpowiedni dla siebie.
Jakie korzyści płyną z włączenia olejków do twarzy do codziennej pielęgnacji skóry?
Ostatnim etapem codziennej pielęgnacji skóry jest zazwyczaj zastosowanie kosmetyku nawilżającego. Obecnie jednak wiele osób rozszerza ją o olejek z powodu jego ultraodżywczych i zmiękczających skórę właściwości. To szczególnie istotne, gdy na dworze jest zimno, ponieważ obniżenie temperatury często prowadzi do zwiększonej suchości skóry.
– Olejki składają się z dużych cząsteczek, które są okluzyjne – mówi dr Rabia Malik, założycielka marki kosmetycznej Skin W1, której Renew Facial Oil szybko zyskuje status kultowego produktu. – Zamykają wilgoć w najgłębszych warstwach skóry, działając jako emolient, dzięki któremu skóra jest miękka i gładka – wyjaśnia.
Czy olejek nawadnia skórę bardziej niż krem nawilżający?
Te dwa produkty odkrywają różną rolę w pielęgnacji skóry – i mogą wzajemnie wspierać swoje działanie. Podczas gdy kremy nawilżające i serum dostarczają wilgoć i składniki aktywne do skóry, olejki mają ją odżywiać i pielęgnować. Więc jeśli zastanawiasz się, czy zamienić swoje serum na olejek do twarzy, odpowiedź brzmi: nie. To wspaniałe rozwiązanie jako ostatni krok w pielęgnacji, stosowany już po nałożeniu kremu nawilżającego.
– W zależności od składu konkretne olejki, takie jak nasz nowy Skin W1 Renew Facial, mogą być dodawane do serum i kremu nawilżającego, by wzmocnić ich działanie nawilżające – mówi Malik. – Można na przykład dodać kroplę olejku do serum lub kremu trzymanego w dłoni, wymieszać je razem i nałożyć na twarz.
Kiedy powinnam stosować olejek do twarzy i czy powinnam używać go codziennie?
– Olejki do twarzy powinny być używane według indywidualnych potrzeb, łatwo włączyć je do codziennej pielęgnacji – mówi Malik. – Ogólnie rzecz biorąc, olejek powinien stanowić ostatni etap pielęgnacji (po serum i/lub kremie nawilżającym, jeśli są stosowane), ale przed nałożeniem kremu z filtrem lub makijażem rano. Jednak kiedy używasz olejku w ciągu dnia, musisz uważać na to, jaki może mieć wpływ na działanie twojego kosmetyku z filtrem SPF, ponieważ może ograniczyć jego skuteczność. Na wszelki wypadek zamiast tego lepiej użyć go na noc.
Olejki z pewnością mogą być stosowane codziennie, jednak trzeba mieć świadomość, że skóra może stać się od nich zbyt zależna. – Skóra może przyzwyczaić się do tego, że ma dodatkową warstwę ochronną w postaci olejku, i zrobić się bardziej „leniwa” – mówi ekspertka od pielęgnacji skóry Debbie Thomas. – Może jej się wydawać, że nie musi wkładać tyle pracy w to, by być odpowiednio nawilżona – tłumaczy Thomas. Dlatego od czasu do czasu można zamienić olejek na równie odżywcze połączenie ceramidów i kwasu hialuronowego.
Jak aplikować olejek na twarzy
Olejek do twarzy to wspaniały produkt, którego można używać w połączeniu z masażem twarzy. Poza tym ma też często uspokajające i łagodzące zmysły właściwości aromaterapeutyczne. – Często wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu skóry, stosuję dwie lub trzy krople naszego Rosehip Bioregenerate Oil – mówi Brown. – Najlepiej aplikuje się go po użyciu mgiełki do twarzy, nakłada się go wtedy wszędzie równo, a mgiełka pozwala też na intensywniejsze zatrzymywanie wilgoci w skórze – podpowiada. Wmasuj olejek w skórę twarzy, ruchami w górę i na zewnątrz, by wspomóc drenaż limfatyczny i wyrzeźbić rysy twarzy. Możesz również użyć olejku wszędzie tam, gdzie potrzebujesz dodatkowego odżywienia, czy to na końcówki włosów, czy na skórki przy paznokciach.
Jaki olejek jest odpowiedni dla jakiego rodzaju skóry
– Osoby mające skórę mieszaną lub tłustą mogą obawiać się olejków – mówi Sarah Brown, założycielka marki kosmetycznej Pai. – Choć aplikowanie olejku na tłustą skórę może wydawać się czymś nielogicznym, w rzeczywistości może mieć na nią pozytywny wpływ, pomagając jej odzyskać równowagę, szczególnie po zastosowaniu produktów usuwających z niej naturalne sebum (jak pieniące się kosmetyki oczyszczające).
Dermatolożka dr Sharon Wong radzi jednak zachowanie ostrożności w przypadku osób ze skórą tłustą. – Olejki mogą w różnym stopniu zatykać pory – mówi. – Szczególnie skóra ze skłonnością do trądziku, produkująca w zajętych nim obszarach nadmiar sebum, jest naturalnie tłusta, więc ani nie potrzebuje olejku, ani nie odniesie korzyści z jego zastosowania, nieważne, czy użyjemy go jako produktu oczyszczającego, czy nawilżającego. Przy tym typie skóry olejek często zatyka pory, wywołuje trądzik i powoduje zaskórniki – tłumaczy Wong. Jest jednak kilka rodzajów olejków, które w niektórych przypadkach mogą mieć korzystne działanie, dlatego tak ważne jest, by uważnie przyglądać się składnikom aktywnym poszczególnych kosmetyków.
– Jeśli używasz olejku do twarzy po raz pierwszy, zacznij pomału, tak jakbyś robiła to z każdym innym produktem – mówi Brown, która radzi, by aplikować kilka jego kropli raz lub dwa razy w tygodniu, a następnie obserwować, jak zareaguje na niego skóra i czy ten właśnie olejek jest dla nas odpowiedni. Kluczem jest wsłuchiwanie się w swoją skórę – na pewno wyśle sygnały świadczące o tym, że ewentualnie nie lubi tego, co na nią nakładamy – poniżej znajduje się jednak szybki przewodnik po tym, jak wybrać olejek w zależności od rodzaju skóry.
Skóra sucha: – Szukaj olejków, które zawierają więcej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E – mówi dr Wong. Ponieważ skóra sucha często ma problemy z wytwarzaniem bariery ochronnej, w jej umocnieniu pomogą kwasy omega, kwasy tłuszczowe i ceramidy, które zapobiegają utracie wody. Inne wspaniałe składniki, których należy poszukiwać, to między olej z nasion winogron, skwalen, marula, róża i olejki jojoba.
Skóra tłusta: Większość dermatologów jest zgodna, że olejki nie są idealnym rozwiązaniem dla skóry tłustej. Jednak skóra każdego z nas jest inna, więc jeśli chcesz spróbować, czy olejek będzie ci jednak służył, musisz ostrożnie podejść do jego wyboru. Brown poleca dobre jakościowo olejki o lekkiej teksturze, zawierające składniki o właściwościach antybakteryjnych i antyoksydacyjnych. Z kolei dr Wong mówi, że olejek z drzewa herbacianego może pomóc w zaleczaniu pojedynczych wyprysków w łagodnych przypadkach trądziku. Inne składniki, których należy poszukiwać, to kwas salicylowy i retinoidy oraz kwasy omega-6, wspomagające regulację produkcji sebum. Unikaj bardziej tłustych formuł, takich jak olej kokosowy. A co, jeśli olejek nie jest dobry dla twojej skóry? Wróć do kremu nawilżającego, którego używałaś wcześniej.
Skóra wrażliwa: – Pomimo że większość olejków do twarzy opiera się na składnikach roślinnych, u osób o skórze wrażliwej mogą powodować podrażnienia – przyznaje dr Wong. – Zawsze najlepiej wypróbować produkt kilka razy na małym obszarze skóry, zanim nałożymy go na większy. Przestań go stosować natychmiast, gdy pojawi się jakiekolwiek podrażnienie – mówi. Szukaj olejków o składnikach łagodzących i ochronnych. To na przykład skwalen, marula, witamina E, owoc dzikiej róży i jojoba.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.