Jak szybko zapuścić włosy? Oto 9 zasad, których trzeba przestrzegać
Każdy redaktor działu urody chciałby wiedzieć, w czym tkwi prawdziwy sekret długich włosów. Podobnie jak każda kobieta, która kocha długie włosy i ścina je tylko po to, by zapuszczać od nowa. Od znienawidzonego podcinania końcówek po spanie na jedwabnej poduszce niczym Roszpunka. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na zapuszczenie włosów.
Na rynku są dostępne skuteczne środki, które stymulują cebulki włosa, dzięki czemu włosy rosną szybciej. Jednak cokolwiek byśmy nie zrobili, musimy pamiętać o jednym: podstawa to cierpliwość. Jeśli zastosujecie poniższe wskazówki, zauważycie zaskakujące rezultaty, a włosy będą rosnąć szybciej. Wystarczy trochę cierpliwości.
Włosy osób rasy białej rosną średnio 1,2 cm na miesiąc. Nieco szybciej rosną włosy Azjatów: 1,3 cm na miesiąc. Tempo to jest wolniejsze w przypadku przedstawicieli populacji afroamerykańskiej: poniżej centymetra miesięcznie. Liczby te dotyczą jednak tylko idealnie zdrowych włosów. Jeśli marzysz o długich włosach, potrzebujesz cierpliwości, wytrwałości i konsekwencji w stosowaniu się do naszych wskazówek.
Zaprzyjaźnij się z nożyczkami
Ścinanie włosów, gdy chcemy je zapuścić? Może się to wydawać paradoksem, ale ta stara jak świat porada fryzjerów, na którą zawsze kręciliśmy nosem, jest całkowicie słuszna. Podcinanie włosów co dwa lub trzy miesiące albo gdy zaczynają się rozdwajać pomaga pozbyć się zniszczonych końcówek, przez które włosy wyglądają na optycznie krótsze. Choć przycinanie włosów nie sprawi, że te będą coraz dłuższe, pomoże nam ocenić ich rzeczywistą długość i zapobiegnie sytuacji, w której przez uszkodzone końcówki włosy wyglądają na krótsze, niż są w rzeczywistości. A to już dobry punkt wyjścia.
Wybierz odpowiedni szampon
Szampon szamponowi nie równy. Wybór odpowiedniego szamponu to klucz nie tylko do prawidłowego oczyszczania włosów, ale przede wszystkim do zachowania ich w dobrej kondycji. Używanie nieodpowiedniego szamponu może powodować gromadzenie się produktu na skórze głowy lub jej podrażnienie, co powoduje zatykanie się cebulek włosowych i spowolnienie wzrostu włosów. Nie masz pojęcia, który szampon będzie dla ciebie najlepszy? Łagodny produkt to zawsze bezpieczny wybór.
Pielęgnuj skórę głowy jak twarz
Wiele z nas poświęca dużo uwagi pielęgnacji skóry twarzy. Codzienny rytuał zaczynamy od oczyszczania, następnie przemywamy twarz tonikiem i nakładamy serum oraz krem. A co ze skórą głowy? Otóż powinniśmy ją pielęgnować z taką samą starannością, ponieważ to od jej zdrowia zależy szybkość wzrostu włosów. Zdrowa, dobrze oczyszczona i nawilżona skóra głowy stymuluje krążenie krwi, co pozwala dostarczyć więcej tlenu do cebulek włosowych. W efekcie włosy stają się mocniejsze i szybciej rosną. Aby utrzymać ją w czystości, przygotuj peeling do skóry głowy, który wmasujesz przed myciem włosów szamponem lub w czasie mycia. Możesz kupić peeling dostępny na rynku lub przygotować go samodzielnie, dodając cukier do szamponu. Dostępne są również specjalne szczotki do masażu skóry głowy pod prysznicem.
Stymuluj cebulki i odżywiaj włosy na długości
Oprócz stymulacji mechanicznej, którą można wykonać za pomocą peelingu i szczotki masującej, innym bardzo skutecznym sposobem wspomagania mikrokrążenia skóry głowy jest stosowanie specjalnego serum nakładanego bezpośrednio na skórę głowy między włosami. Serum działa stymulująco na wzrost włosów i jednocześnie je wzmacnia. Niektóre serum można stosować codziennie, a inne najlepiej po umyciu włosów. Sekret długich i zdrowych włosów tkwi nie tylko w stymulowaniu cebulek, lecz również w odżywianiu włosów na długości. Nakładanie okładu na włosy raz w tygodniu pomaga je odżywić, zamknąć łuski i zmniejszyć częstotliwość przycinania końcówek.
Stosuj witaminy i minerały na porost włosów
Jeśli chcesz, by twoje włosy były zdrowe i szybko rosły, odpowiednie odżywianie to absolutna podstawa. Jeśli nie możesz spożywać określonych pokarmów we właściwy i regularny sposób, warto pomyśleć o przyjmowaniu suplementów diety. Wybierając suplementy na porost włosów, czytaj uważnie etykiety i szukaj następujących witamin i białek:
Biotyna
Należąca do witamin z grupy B biotyna, znana również jako witamina H, jest jedną z najważniejszych dla naszego organizmu, jeśli chodzi o wzrost włosów. Bierze udział w syntezie keratyny, która jest głównym składnikiem włosów. Znajdziemy ją w produktach spożywczych, takich jak wątróbka, żółtko jaja, soja, warzywa, takie jak szpinak, kalafior, brokuły, grzyby, soczewica i orzechy, chude mięso, takie jak kurczak, ryby, takie jak tuńczyk i łosoś, owoce, zboża i chleb, mleko i produkty mleczne oraz drożdże.
Keratyna
Jest to główne białko zawarte w strukturze włosa. Z biegiem czasu zanika, przez co włosy stają się słabsze i bardziej matowe. Uzupełnienie jej może przywrócić włosom siłę i witalność. Keratyna znajduje się w rybach i białym mięsie, roślinach strączkowych, jogurtach, odtłuszczonym mleku i niskotłuszczowych produktach mlecznych.
Kwas foliowy
Kwas foliowy, czyli witamina B9, również przyczynia się do syntezy keratyny, a jednocześnie odgrywa kluczową rolę w obrocie komórkowym. Można go znaleźć w zielonych warzywach liściastych (szpinak, brokuły, zioła, szparagi), wątróbce, niektórych zbożach i owocach, takich jak owoce cytrusowe.
Niacyna
Niacyna, znana jako witamina B3 lub witamina PP, jest jedną z najważniejszych witamin stymulujących wzrost włosów. Należy jej szukać w żywności lub suplementach diety. Niacyna odżywia cebulki włosów. Żywność, w której można ją znaleźć, to białe mięso, takie jak kurczak, wątróbka, ryby, w tym łosoś, tuńczyk i miecznik, grzyby, szpinak, awokado, orzeszki ziemne i drożdże.
Witamina C
Witamina C wpływa na krążenie krwi w skórze głowy, stymulując wzrost włosów. Znajduje się w owocach i warzywach, szczególnie w owocach cytrusowych i marchwi, pomidorach, papryce i jagodach.
Witamina E
Jest to przeciwutleniacz, który chroni włosy i reguluje produkcję sebum w skórze głowy, przez co jest niezbędny dla zdrowych włosów. Witaminę E znajdziemy w orzechach i orzeszkach ziemnych, żółtku jaja, oleju rybim, szpinaku, szparagach, brokułach, pomidorach, pieczywie pełnoziarnistym i wędzonym łososiu.
Witamina A
Witamina A, znana również jako retinol, zapobiega starzeniu się cebulek włosów i pomaga regulować pracę gruczołów łojowych w skórze. Pokarmy, w których można ją znaleźć, to zielone warzywa liściaste, kapusta, kabaczek i brokuły, marchew, wątróbka, żółtko jaja i owoce pomarańczy.
Witamina D
Witamina D odgrywa ważną rolę w fazie wzrostu włosów. Czerpiemy ją z ekspozycji na słońce oraz następujących pokarmów: ryby, takie jak łosoś, makrela, śledź, tuńczyk, miecznik, olej z wątroby dorsza, żółtko jaja i mleko.
Nie trzyj włosów ręcznikiem podczas ich osuszania
Bardzo powszechnym nawykiem, ale niestety szkodliwym dla włosów, jest suszenie ich poprzez pocieranie ręcznikiem. Ten ruch osłabia włosy, narażając je na złamanie i oderwanie od nasady. Otwiera również łuski włosków i sprawia, że stają się bardziej porowate, a w konsekwencji bardziej się puszą. Zamiast trzeć włosy ręcznikiem, delikatnie je uciskaj, aby usunąć nadmiar wody.
Porzuć regularne szczotkowanie
Szczotkowanie wcale nie jest dobre dla włosów. Podczas gdy masowanie skóry głowy szczotką to zdecydowanie dobry nawyk, rozczesywanie włosów na całej długości, gdy nie jest to konieczne, może powodować uszkodzenia i nadmierne wypadanie włosów.
Zmniejsz temperaturę podczas stylizacji włosów
Zły wpływ na włosy ma również ciepłe powietrze z suszarki do włosów i prostownicy. Właśnie dlatego stosowanie produktu termoochronnego jest podstawą zachowania ich zdrowia.
Śpij na jedwabnej poszewce
Świetnym nawykiem jest spanie na poduszce w jedwabnej poszewce. Włosy, które spoczywają na naturalnym i miękkim materiale, jakim jest jedwab, wyglądają lepiej nie tylko dlatego, że nie są narażone na tarcie, jak ma to miejsce w przypadku bawełny, lecz także dlatego, że skóra głowy oddycha.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.