Choć miano świętego Graala pielęgnacji nosi retinol, kwas azelainowy jest drugi w kolejce do tego zaszczytnego tytułu. Jakie są jego właściwości, kiedy warto go stosować i jak robić to bezpiecznie, zdradzają eksperci.
Kwas azelainowy, znany również jako kwas dikarboksylowy, jest pozyskiwany z żyta i jęczmienia. Może być stosowany w każdym wieku i przy każdym rodzaju skóry, przynosząc wiele korzyści dla cery. Oto kilka z nich.
Jak kwas azelainowy działa na skórę?
– Kwas azelainowy jest jednym z moich ulubionych składników w pielęgnacji skóry – mówi dr Anita Sturnham, założycielka marki kosmetycznej Decree. – Jest on znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, co oznacza, że pomaga zapobiegać tworzeniu się zaskórników, czyli głównych ognisk trądziku. Ten niezwykle wszechstronny składnik działa również uspokajająco i złuszczająco na skórę, zmniejsza zaczerwienienia i nadprodukcję sebum, a także zapobiega blokowaniu porów, dbając o mniej zanieczyszczoną cerę. – Pomaga również zmniejszyć przebarwienia i wyrównać koloryt skóry poprzez hamowanie enzymu zwanego tyrozynazą, który prowadzi do powstawania ciemnych plam i przebarwień na skórze – dodaje ekspertka ds. pielęgnacji skóry, Nilam Holmes.
Czy kwas azelainowy można stosować codziennie?
Fantastyczny, wszechstronny kwas azelainowy można łatwo włączyć do codziennego rytuału pielęgnacyjnego za pomocą produktów dostępnych bez recepty (a więc niezbyt silnych). Osoby z cerą wrażliwą powinny wprowadzać go powoli i stosować go na przemian z innymi kosmetykami, aby stopniowo zwiększać tolerancję skóry. Jak sugeruje Sturnham, używając kwasu azelainowego o zaleconej przez lekarza mocy, należy łączyć go z serum na bazie skwalanu, by uniknąć przesuszenia skóry.
W razie wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem. – Zawsze lepiej jest zasięgnąć profesjonalnej porady, aby mieć pewność, że używa się właściwego składnika w odpowiedni sposób, zwłaszcza przy stosowaniu innych substancji czynnych – mówi znana kosmetyczka Teresa Tarmey. – Ważne jest, aby z nim nie przesadzać i nie powodować podrażnień.
Czego nie należy łączyć z kwasem azelainowym?
Ogólnie rzecz biorąc, kwas azelainowy idealnie sprawdza się z większością innych składników aktywnych. Jeśli jednak skóra jest wrażliwa lub używa się produktów na receptę i chce się zachować szczególną ostrożność, zawsze można oddzielić go od innych substancji, takich jak benzyloperoksyd, miejscowe antybiotyki lub retinoidy, przenosząc je do wieczornego rytuału pielęgnacji skóry. Natomiast jedyną rzeczą, której należy bezwzględnie unikać, jak zauważa Holmes, to stosowanie szczoteczek do złuszczania twarzy i innych fizycznych środków złuszczających, by nie dublować właściwości peelingujących kwasu azelainowego.
Czy kwas azelainowy jest lepszy niż retinol?
Istnieje wiele podobieństw między kwasem azelainowym a retinolem. – Oba mogą pomóc w wymianie komórkowej i produkcji kolagenu – mówi kosmetyczka Keren Bartov. – Mogą również leczyć problemy skórne, takie jak przebarwienia, melasma i trądzik. O ile kwas azelainowy leczy stany zapalne i bakterie (dlatego jest idealny dla skóry skłonnej do wyprysków i osób z trądzikiem różowatym), retinol może odwrócić uszkodzenia słoneczne i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. – Najlepiej jest stosować je razem – kontynuuje Bartov. – Stanowią bowiem potężny i uzupełniający się duet. Pamiętaj również, że kwas azelainowy może być stosowany w ciąży, a także w przypadku skóry wrażliwej.
Czy kwas azelainowy nakładamy na całą twarz?
Tak. Po oczyszczeniu skóry należy nałożyć kwas azelainowy na całą twarz i szyję, zachowując ostrożność w okolicach oczu, zwłaszcza przy używaniu produktu o wyższym stężeniu. Następnie należy zastosować krem nawilżający.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.