Skin fasting to nowy trend w pielęgnacji skóry. Co warto o nim wiedzieć?
Modny post dla skóry, który w mediach społecznościowych pojawia się pod hasłem skin fasting, zachęca do detoksu od zaawansowanych składników pielęgnacyjnych. Jakich efektów można się po nim spodziewać i czy taka praktyka ma tylko zalety?
Pielęgnacja skóry w 10 krokach, która rządziła kiedyś w naszych codziennych rytuałach, staje się reliktem przeszłości. Niezbitym dowodem na to jest najnowszy trend dążący do czegoś absolutnie przeciwnego – detoksu od pielęgnacji skóry, który pozwala jej „oddychać” bez zakłóceń w postaci mnogości składników aktywnych. Czym dokładnie jest skin fasting i czy powinnaś zacząć się obawiać swojego ulubionego serum? Oto co mówią na ten temat eksperci.
Czym jest skin fasting?
Ekspertka w dziedzinie pielęgnacji skóry dr Harshna Bijlani mówi, że dla tych z nas, które chciałyby świadomie uprościć swój rytuał pielęgnacyjny, odstawienie na jakiś czas konkretnych produktów może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. – Idea postu dla skóry opiera się na zapewnieniu skórze odpoczynku od mnogości produktów, na działanie których jest codziennie wystawiona, i pozwoleniu jej na swoisty reset i odzyskanie równowagi. Zwolenniczki tego trendu twierdzą, że używanie mniejszej liczby produktów pomaga skórze na nowo zacząć naturalnie funkcjonować oraz być może poprawić jej ogólny stan zdrowia – wyjaśnia.
Praktyka postu dla skóry wiąże się z ograniczeniem lub rezygnacją z pewnych produktów do jej pielęgnacji – środków do demakijażu, toników, serum czy produktów złuszczających – na określony czas, którego długość waha się od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie używa się tylko delikatnego kosmetyku oczyszczającego i kremu nawilżającego o nieskomplikowanym składzie, by ograniczyć rytuał pielęgnacyjny do minimum.
Korzyści płynące ze skin fastingu
Jakie korzyści z tego płyną? – Główną zasadą postu dla skóry jest pozwolenie skórze na swoisty reset, odzyskanie równowagi i potencjalne poprawienie ogólnego stanu jej zdrowia poprzez uproszczenie codziennej pielęgnacji. Idea ta wynika z przekonania, że współczesny rytuał pielęgnacyjny często wiąże się ze stosowaniem nieskończonej liczby składników aktywnych, a taka ciągła ekspozycja na nie może potencjalnie zaburzyć naturalne funkcjonowanie skóry i jej barierę ochronną – dodaje Bijlani. Najważniejsze korzyści płynące ze skin fastingu to między innymi:
Wzmocnienie naturalnej bariery skórnej
Skóra posiada naturalną barierę ochronną, która pozwala utrzymywać jej nawilżenie, regulować poziom pH i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ograniczenie stosowania pewnych produktów w czasie postu dla skóry może pozwolić na wzmocnienie tej bariery i zapewnienie jej optymalnego funkcjonowania.
Zmniejszenie wrażliwości skóry
Osoby posiadające wrażliwą skórę lub zmagające się z takimi dolegliwościami, jak trądzik różowaty, mogą odkryć, że stosowanie mniejszej liczby produktów redukuje podrażnienia i nadwrażliwość. Dzięki eliminacji potencjalnych czynników drażniących skóra ma szansę na odzyskanie równowagi i powrót do zdrowia.
Zniwelowanie niedoskonałości skóry
Wraz ze wzrostem popularności wieloetapowej pielęgnacji skóry rośnie też ryzyko, że warstwowe nakładanie zbyt wielu kosmetyków może być dla skóry przytłaczające i prowadzić potencjalnie do takich problemów, jak zatkane pory, wypryski czy wystąpienie działań niepożądanych stosowanych produktów. Skin fasting ma na celu zapobieżenie takiej sytuacji.
Eliminacja drażniących składników
Niektóre składniki produktów kosmetycznych, takie jak środki złuszczające czy pochodne witaminy A, mogą mieć zbyt ostre działanie dla naszej skóry, szczególnie gdy się ich nadużywa. Przerwa w ich stosowaniu może zapobiec nadmiernemu złuszczaniu i dać skórze czas na naprawę.
Czy post dla skóry jest dla ciebie?
Choć co do zasady post dla skóry wydaje się logicznym działaniem, dr Bijlani uważa, że dowody naukowe uzasadniające jego skuteczność są ograniczone oraz że mogą różnić się zależnie od osoby. Potencjalne problemy i wady tego rozwiązania, których powinnyśmy być świadome, zanim wypróbujemy skin fasting, to między innymi:
Odwodnienie i uczucie suchości
W zależności od rodzaju skóry i środowiska, w jakim przebywamy, uproszczenie rutyny pielęgnacyjnej może doprowadzić do odwodnienia skóry i uczucia suchości. Brak odpowiedniego nawilżenia kremem lub serum może wiązać się z narażeniem na szwank bariery ochronnej skóry.
Opóźnione efekty
Choć zwolenniczki postu dla skóry twierdzą, że potrzebuje ona czasu na reset, dla niektórych osób, przyzwyczajonych do szybkiej poprawy jej stanu wynikającej z regularnej pielęgnacji, opóźnienie w pojawieniu się jego efektów może być frustrujące.
Złożone problemy skórne
Osoby mające pewne szczególne problemy skórne, takie jak trądzik, hiperpigmentacja czy zmarszczki, mogą potrzebować zabiegów celowanych w konkretne potrzeby. Uproszczenie pielęgnacji może wiązać się z niedostarczeniem skórze składników koniecznych, by efektywnie radzić sobie z tymi problemami.
Odczyn po ponownym wprowadzeniu produktów
Gdy po okresie postu dla skóry wprowadza się ponownie produkty pielęgnacyjne, skóra może negatywnie zareagować na niektóre z nich, nawet te, które wcześniej dobrze tolerowała. Może być to frustrujące lub wymagać poświęcenia dodatkowego czasu na znalezienie przyczyny takiej reakcji.
Ryzyko podrażnienia
Nagłe zaprzestanie stosowania pewnych produktów do pielęgnacji skóry, szczególnie tych ze składnikami aktywnymi, u niektórych osób może potencjalnie wywołać podrażnienia lub inne niepożądane reakcje.
Osobom rozważającym skin fasting dr Bijlani rekomenduje kilka zasad, o których trzeba pamiętać: – Zacznij powoli, stopniowo zmniejszając liczbę stosowanych produktów, a nie nagle zaprzestając używania wszystkich naraz. W czasie postu stosuj delikatny kosmetyk oczyszczający, najprostszy nawilżający krem i krem z filtrem, by mieć pewność, że twoja skóra pozostanie nawodniona i chroniona. Koniecznie zwracaj uwagę na to, jak twoja skóra reaguje w tym okresie, a jeśli zauważysz poprawę jej stanu, możesz spróbować wprowadzać produkty na nowo w bardziej wybiórczy sposób. Jak zawsze, jeśli masz konkretne problemy lub schorzenia skóry, zanim wprowadzisz jakiekolwiek znaczące zmiany do swojej pielęgnacji, skonsultuj się z ekspertem – podsumowuje specjalistka.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.