Od Stelli McCartney i Gabrieli Hearst po mniej znane marki, takie jak Outland Denim i Maggie Marilyn – Meghan Markle jest od dawna zwolenniczką zrównoważonej mody. Nawet na pierwsze publiczne wystąpienie z księciem Harrym, podczas Invictus Games w Toronto w 2017 roku, księżna Sussex wybrała projekt marki znanej z troski o środowisko.
Białą koszulę (trafnie nazwaną „The Husband Shirt”), którą Meghan Markle miała na sobie podczas Invictus Games w 2017 roku, zaprojektowała jej przyjaciółka, Misha Nonoo, której marka korzysta z materiałów przyjaznych dla środowiska i szyje wyłącznie na zamówienie. Od tamtej pory księżna zakładała ubrania wielu innych etycznych marek, w tym jej ulubionych Everlane i Cuyana, a także vintage. Meghan nosiła kilka archiwalnych projektów z oferty sklepu William Vintage, w tym sukienkę Dior z lat 50., którą założyła na chrzciny Leny Tindall w 2019 roku.
Poniżej przedstawiamy 14 stylizacji księżnej Sussex, którymi wspierała zrównoważoną modę.
Another Tomorrow
Na wrześniowe spotkanie na One Young World Summit w Manchesterze Meghan wybrała czerwoną kreację od Another Tomorrow. Nowojorska marka założona przez Vanessę Barboni Hallik w 2020 roku stara się wykorzystywać materiały pochodzące ze zrównoważonych źródeł, takie jak kaszmir z recyklingu i wiskoza z certyfikatem FSC, a także zapewniać wszystkim pracownikom w całym łańcuchu dostaw wynagrodzenie na poziomie zapewniającym godne życie.
Chloé
Podczas kwietniowej wizyty w Amsterdamie w organizacji non profit Project Fearless Meghan wybrała piaskową marynarkę Chloé. Marka ta na początku 2022 roku postawiła sobie cel, że do 2025 roku 90 proc. materiałów, których użyje w swoich kolekcjach, będzie o zmniejszonym wpływie na środowisko. To trafny wybór dla Meghan, która jest również fanką dyrektor kreatywnej Gabrieli Hearst.
Everlane
Kalifornijska firma Everlane – która ma na celu uczynienie ekologicznej mody bardziej dostępną dla kupujących – jest uwielbiana przez Meghan od dawna. Przez lata księżna nosiła wiele ubrań tej marki, od dżinsów po dzianiny. Podczas wizyty w RPA w 2019 roku wybrała czarny kombinezon, który po raz pierwszy założyła w tym samym roku podczas pracy za kulisami przy wrześniowym wydaniu brytyjskiego „Vogue’a”, którego hasło przewodnie brzmiało „Forces for Change”.
Cuyana
Kolejnym wyborem księżnej jest marka Cuyana z Los Angeles, która specjalizuje się w ponadczasowych projektach wykonanych przy użyciu materiałów przyjaznych dla środowiska. Meghan została sfotografowana z minitorebką na łańcuszku podczas pobytu w Australii w 2018 roku, a jest także fanką dzianin tej marki i klasycznej torebki tote.
Gabriela Hearst
Księżna jest jedną z najbardziej znanych fanek akcesoriów Gabrieli Hearst. Na wizytę w Sussex w październiku 2018 roku wybrała satynowy szmaragdowy model Demi, wcześniej stawiając na model Nina podczas wizyty w Birkenhead w styczniu tego samego roku. Meghan ponownie pokazała się z torebką Demi na nabożeństwie z okazji Dnia Wspólnoty Narodów w opactwie westminsterskim w 2020 roku. Założona w 2015 roku marka chce wyeliminować użycie materiałów pierwotnych z łańcucha dostaw do końca 2022 roku.
Veja
Francuska marka sneakersów Veja – która weszła na rynek w 2004 roku z misją zaoferowania konsumentom pełnej przejrzystości, jeśli chodzi o jej łańcuch dostaw – już osiągnęła status kultowej. Podczas imprezy żeglarskiej w Sydney w październiku 2018 roku księżna Sussex postawiła na model Esplar, nazwany po brazylijskiej organizacji pozarządowej, która wspiera hodowców bawełny.
Outland Denim
Tak zwany efekt Meghan nabrał pełnej mocy, po tym jak księżna założyła dżinsy Harriet z wysokim stanem od Outland Denim nie tylko raz, ale pięć razy podczas swojej pierwszej zamorskiej wizyty w 2018 roku. Australijska marka, która wykorzystuje etycznie pozyskiwane materiały i zatrudnia w Kambodży kobiety, którym grozi popadnięcie w ubóstwo, ujawniła, że była w stanie zatrudnić 46 kolejnych szwaczek, po tym jak sprzedaż wzrosła o 640 proc. dzięki poparciu rodziny królewskiej.
Kimai
Diamenty laboratoryjne zmieniają oblicze przemysłu jubilerskiego, oferując bardziej zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnie wydobywanych kamieni. Księżna od dawna promuje ten trend. Kolczyki Felicity brytyjskiej marki Kimai z syntetycznymi diamentami osadzonymi w etycznie pozyskiwanym złocie założyła podczas wizyty w organizacji charytatywnej Smart Works w Londynie w styczniu 2019 roku.
Maggie Marilyn
Księżna Sussex chętnie wspiera lokalnych projektantów, co udowodniła podczas pierwszej królewskiej podroży. Na przyjęcie w Wellington w 2018 roku wybrała białą sukienkę o fasonie marynarki przyjaznej środowisku nowozelandzkiej marki Maggie Marilyn. Założona przez młodą projektantkę Maggie Hewitt w 2016 roku, stawia sobie za punkt honoru oferowanie przejrzystości w całym swoim łańcuchu dostaw, płacenie pracownikom godnej pensji i używanie przyjaznych dla środowiska tkanin.
Rothy’s
Po raz kolejny księżna postawiła na zrównoważoną modę, wybierając parę płaskich czółenek marki Rothy’s założonej w 2016 roku, podczas wizyty na plaży w Melbourne w październiku 2018 roku. Model Point jest wykonany w całości z przetworzonych plastikowych butelek, podczas gdy wkładki powstały z pianki, która została przetworzona ze starych butów.
Bar Jewellery
Księżna pokazała pozłacaną bransoletkę Wide Ripple Bracelet od wschodzącej brytyjskiej marki Bar Jewellery, która do swoich projektów wykorzystuje metal z recyklingu, podczas wizyty w Birkenhead w styczniu 2019 roku. Marka założona przez projektantkę Sophie Mckay (która wcześniej pracowała dla luksusowych marek, w tym Toma Forda i Versace) skupia się na etycznych i zrównoważonych praktykach, a kolekcja jest ręcznie wykonywana w Londynie.
William Vintage
Na zaręczyny w Bristolu w lutym 2019 roku Meghan wybrała płaszcz z lat 60. z William Vintage (który niestety zamknął się podczas pandemii). To niejedyny archiwalny płaszcz, który pojawił się w jej garderobie. Na swój baby shower w Nowym Jorku w tym samym miesiącu księżna postawiła również na płaszcz z lat 60. – autorstwa Courrèges.
Misha Nonoo
Na swoje pierwsze publiczne wystąpienie z księciem Harrym podczas Invictus Games w Toronto w 2017 roku księżna wybrała koszulę nazwaną „The Husband Shirt”, zaprojektowaną przez jej przyjaciółkę Mishę Nonoo. Z kolei napremierę swojej książki kucharskiej „Together” w 2018 roku postawiła na plisowaną spódnicę tej samej marki.
Stella McCartney
W czasie gdy była pełnoprawnym członkiem rodziny królewskiej, Meghan często na oficjalne spotkania wybierała projekty Stelli McCartney (która oczywiście zaprojektowała jej suknię ślubną). Księżna założyła granatową sukienkę z peleryną projektu Stelli McCartney, która słynie ze zrównoważonego podejścia do mody, na koncert urodzinowy królowej w 2018 roku, a także czarny płaszcz z paskiem na nabożeństwo z okazji Dnia Pamięci w 2019 roku.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.