Znaleziono 0 artykułów
19.08.2023

Ziołowe napary i herbaty: Sprawdzony sposób nie tylko na dobry sen

19.08.2023
Fot. Acielle, Style du Monde

Dlaczego ziołowe herbaty pite po posiłku warto traktować jak zdrowy deser, który pomaga uspokoić myśli i ukoić żołądek? Poznajcie porady ekspertów.

Najczęściej powtarzana przez dietetyków rada, dotycząca jakości i rodzaju wieczornego posiłku, udzielana osobom pragnącym zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, brzmi: zrezygnuj z łakoci i zastąp je herbatą ziołową, by poskromić apetyt na coś słodkiego, a jednocześnie ukoić żołądek i uspokoić gonitwę myśli przed snem. – Po kolacji nasze kubki smakowe mogą domagać się nowych bodźców i zakończenia posiłku słodką nutą. Sięgając po herbatki ziołowe, zapewnimy organizmowi bogate doświadczenie smakowe po spożytym posiłku – wyjaśnia psychodietetyczka Itziar Digón, która zwraca również uwagę na dobroczynne działanie ziołowych naparów na stan emocjonalny oraz uczucie sytości.

Dlaczego herbata ziołowa pita po kolacji pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów?

Wiadomo, że u osoby dążącej do zredukowania masy ciała na nic zda się picie ziołowego naparu, jeśli spożyty przed snem posiłek był bardzo obfity. Jednak w przypadku spożycia lekkiej kolacji zakończenie posiłku ziołową herbatką przyniesie szereg korzyści mających wpływ na wagę, a konkretnie na uniknięcie spożycia dodatkowych kalorii. – Herbatki ziołowe mogą być pomocne w odchudzaniu, ponieważ czasami nasze kubki smakowe lubią płatać nam figle i domagać się ciągłej gratyfikacji. Zamiast sięgać po przekąski tylko po to, żeby coś zjeść, możemy napić się herbatki, co pomoże nam ograniczyć spożycie kalorii w ramach wieczornego posiłku – wskazuje Digón. Wtóruje jej Laura Parada, dietetyczka ze Slow Life House: – Herbatki ziołowe doskonale wspomagają trawienie, a gdy po zakończeniu posiłku nadal mamy ochotę na coś jeszcze, warto po nie sięgnąć jako po dopełnienie kolacji, które nie wiąże się ze spożyciem dodatkowych kalorii, a przy tym sprzyja prawidłowej pracy układu pokarmowego.

Działanie przeciwzapalne i nawodnienie organizmu

Parada wskazuje na szereg zalet tego wieczornego nawyku: – Herbatki ziołowe wspomagają trawienie, zapewniają prawidłowe nawodnienie organizmu, sprzyjają odpoczynkowi i pomagają w odprężeniu. Doskonale nadają się również do spożywania między posiłkami, jeżeli znudzi nam się woda.

Chwila relaksu

Elodie Doral, specjalistka w dziedzinie dbania o dobre samopoczucie i założycielka ośrodka Six Harmonies Spa, wskazuje, że jednym z najlepszych nawyków, jakie zaleca z myślą o dobrym samopoczuciu, jest spożywanie wieczorem herbatek ziołowych o właściwościach odprężających. Digón dodaje z kolei, że sam fakt, iż po kolacji zasiądziemy do wypicia ziołowego naparu (na gorąco lub na zimno), umożliwia stworzenie uspokajającego rytuału i chwili tylko dla siebie, co zarazem ułatwi zaśnięcie oraz wyśle do mózgu pozytywny sygnał osiągnięcia przyjemności ze zdrowego wyboru.

Dietetyczka radzi: Tak możesz zaradzić infekcjom

Farmaceutka i dietetyczka Paula Martín Clares, autorka książki „La salud de tu piel está en lo que comes” („Zdrowa skóra zależy od posiłków”, wyd. Zenith), ma również ciekawą radę, by zawsze mieć w zapasie trochę kurkumy i imbiru w proszku. – Lubię dodać do herbatki malutką łyżeczkę dowolnego z tych składników, by wspomóc działanie przeciwzapalne spożywanego naparu – wskazuje.

Po jakie herbatki warto sięgnąć wieczorem?

Jak wskazuje Parada, bezwzględnie należy wybierać herbatki niezawierające kofeiny, teiny ani żadnych innych substancji pobudzających, które mogłyby wpłynąć na wieczorny wypoczynek. – Należy również wystrzegać się naparów o działaniu moczopędnym, aby uniknąć nocnych wycieczek do toalety. Warto również zrezygnować z cukru. Oto kilka propozycji:

Herbatki z kompozycji ziół lub mięta ze względu na działanie wspomagające trawienie. Melisa, napar z męczennicy lub lawendy. Herbatka imbirowa: – Działa przeciwzapalnie i rozszerza naczynia krwionośne, co wspomaga krążenie, a tym samym funkcje trawienne, zapobiegając nadkwasocie żołądka w następstwie zbyt skromnej lub zbyt obfitej kolacji – mówi Parada. Herbatka z kopru włoskiego: – To mój ulubieniec ze względu na właściwości przeciwzapalne. Sprzyja odprężeniu i zapobiega starzeniu się skóry – wskazuje Martín Clares. Herbatka cynamonowa z kurkumą: – Działa przeciwzapalnie, wspomaga trawienie i sprzyja prawidłowemu krążeniu – dodaje Parada. Rumianek: – Poprawia procesy trawienne, wspiera odpoczynek i odprężenie z korzyścią dla cery. To napar, który uspokaja – pisze w swojej książce Paula Martín Clares.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.es.

Ana Morales
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Ziołowe napary i herbaty: Sprawdzony sposób nie tylko na dobry sen
Proszę czekać..
Zamknij