Eksperci wyjaśniają, dlaczego spożywanie roślin strączkowych na kolację to niekoniecznie najlepszy pomysł, zwłaszcza gdy jesteśmy na diecie, która ma pomóc zrzucić nam nadprogramowe kilogramy, oraz o jakiej porze dnia ich jedzenie zadziała na nasz organizm najkorzystniej.
Sałatka z soczewicy, humus z ciecierzycy, edamame bądź zielony groszek jako pyszny dodatek do posiłku mogą wydawać się doskonałym pomysłem na kolację. Jednak spożywanie tych produktów wieczorem może zaprzepaścić nasze wysiłki zmierzające do zrzucenia kilku kilogramów. Wielu dietetyków zaleca, by osoby na diecie komponowały wieczorne posiłki wyłącznie z białka: – Proces trawienia białek wymaga znacznego wydatku energetycznego, a zatem posiłki takie nie są nadmiernie kaloryczne. Jednak w przypadku roślin strączkowych, czyli źródła białka roślinnego, trzeba pamiętać, że sprawy mają się nieco inaczej, co może mieć znaczenie podczas stosowania diety wspomagającej odchudzanie – mówi biochemiczka Leticia Carrera. Jak wyjaśnia dietetyczka Cristina Barrous, ilość białka dostarczanego przez rośliny strączkowe jest mniejsza od tej, którą znajdziemy w chudym mięsie, jajach czy rybach. – Białka te są bardziej ubogie, ponieważ nie zawierają aminokwasów. Co więcej, rośliny strączkowe zawierają nie tylko białka, lecz również węglowodany, dlatego będąc na diecie, należy wystrzegać się ich wieczorową porą – dodaje ekspertka. Podkreśla również, że groch, edamame, soja i tofu to rośliny strączkowe, a nie zwykłe warzywa, choć wielu z nas niekoniecznie zdaje sobie z tego sprawę. Wtóruje jej Leticia Carrera, wskazując, że ziarna te zawierają dużo węglowodanów, dlatego nie poleca ich spożywania na kolację.
Rośliny strączkowe są dobre na sen
Choć sałatka z soczewicy to niekoniecznie najlepsza kolacja dla osób pragnących nieco schudnąć, wszyscy pozostali nie powinni zapominać, że spożycie roślin strączkowych wieczorową porą ułatwia zasypianie, ponieważ produkty te zawierają tryptofan, czyli „aminokwas biorący udział w produkcji melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za odpoczynek”, jak wskazuje Barrous. Warto wiedzieć również, że zwłaszcza ciecierzyca i soczewica są bogate w witaminy z grupy B oraz magnez, a zatem w dużej mierze przyczyniają się do rozluźnienia układu nerwowego i nerwowo-mięśniowego.
Spożywanie roślin strączkowych w ciągu dnia to dobry sposób na dbanie o linię
Nie daj się zwieść tytułowi niniejszego artykułu – podczas odchudzania absolutnie nie należy całkowicie rezygnować z roślin strączkowych. Byłby to poważny błąd, który mógłby doprowadzić do zaburzeń codziennej diety. Dr Olivier Courtin-Clarins w swojej książce „Belle dans mon assiette” („Piękno na talerzu”) wyjaśnia, że choć rośliny strączkowe wydają się nieco zapomnianym składnikiem posiłków, „Francuzi spożywają ich dziś o 10 razy więcej niż przed 100 laty”, zwracając uwagę, że to dobry sposób na odchudzanie. – Wyniki sześciu badań klinicznych sugerują, że spożycie roślin strączkowych pozwala ograniczyć zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Włączenie roślin strączkowych do posiłków umożliwia zrzucenie kilku kilogramów bez ograniczania wartości kalorycznej pożywienia – wyjaśnia ekspert. Ponadto są to produkty sycące i bogate w błonnik pokarmowy. Osobom będącym na diecie ogólnie zaleca się spożywanie roślin strączkowych dwa razy w tygodniu, dbając o to, aby „nie zajmowały więcej niż 25 proc. talerza”.
Kilka pomysłów na dietetyczne posiłki z dodatkiem roślin strączkowych w ciągu dnia
- Sałatka doprawiona oliwą z trufli i octem winnym, jak sugeruje Courtin-Clarins. Rośliny strączkowe mogą być gotowane lub konserwowane, ale przede wszystkim należy zadbać o ich staranne umycie.
- Curry. Można sporządzić je z czerwonej soczewicy, pomidorów, mleka kokosowego i innych warzyw, zgodnie z zaleceniem dietetyczki Andrei Vázquez Remuiñán.
- Krem warzywny z dodatkiem pora lub grzybów.
- Domowe burgery warzywne ze zmielonych roślin strączkowych, takich jak soczewica lub ciecierzyca, z dodatkiem jaj, nasion i przypraw.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.