Kawa z cykorii to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z ulubionego napoju, a jednocześnie powinny ograniczyć spożycie kofeiny. Co więcej, picie kawy z cykorii niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim ze względu na jej pozytywny wpływ na układ pokarmowy.
Czy spotkaliście się kiedyś z kawą z cykorii? Osobom, które często zaglądają do alejek w sklepach, w których można znaleźć naturalne, organiczne jedzenie, łatwo dostrzec ją wśród zamienników tradycyjnej kawy arabica. Choć cykoria, znana ze względu na swoje charakterystyczne niebieskie kwiaty, jest często jedzona w formie podsmażanego dodatku do dań głównych, napój przygotowywany z jej palonych korzeni nie cieszy się tak dużą popularnością. Kawa z cykorii zyskała sławę podczas XX-wiecznych wojen światowych, gdy „prawdziwej” kawy albo brakowało, albo jej cena była zaporowa. Dziś wybierają ją głównie osoby chcące ograniczyć lub zupełnie wykluczyć spożycie kofeiny.
Czym jest kawa z cykorii?
Cykoria, roślina występująca naturalnie we Włoszech i należąca do tej samej rodziny co mniszek lekarski, jest wykorzystywana do produkcji – ze swoich korzeni – napoju przypominającego kawę. W nomenklaturze botanicznej roślina ta nazywana jest Cichorium intybus. W procesie produkcji kawy z cykorii jej korzenie są suszone, mielone i palone, czego efektem jest napój o smaku przypominającym tradycyjną kawę – delikatnie gorzkawym, o orzechowym posmaku.
Kawa z cykorii występuje w różnych formach, między innymi jako całe nasiona, rozpuszczalnej czy też mielonej. Można ją parzyć w dzbanku do mokki, jednak najlepiej napełnić filtr tylko do połowy. Dla osób, które chciałyby maksymalnie skorzystać z pozytywnych właściwości cykorii, świetnym rozwiązaniem jest jej warzenie. Wystarczy przez kilka minut moczyć jej suszony korzeń (dostępny w sklepach zielarskich) w gotującej się wodzie, a następnie przed wypiciem ostudzić napar do temperatury pokojowej.
Właściwości kawy z cykorii i jej pozytywny wpływ na zdrowie
Picie kawy z cykorii niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim ze względu na jej pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Roślina Cichorium intybus znana jest z właściwości wspomagających trawienie ciężkich posiłków poprzez stymulację wydzielania soków trawiennych. Zawiera również dużo inuliny, naturalnego prebiotyku, który wspiera namnażanie się dobrych bakterii w jelitach, wspomaga regulację rytmu wypróżnień oraz stabilizuje poziom cukru we krwi. Poza tym cykoria ma w sobie duże ilości polifenoli i flawonoidów, które charakteryzują się cennymi właściwościami antyoksydacyjnymi.
Przeciwwskazania
Choć na wiele z nas kawa z cykorii działa w pozytywny sposób, może też powodować zaostrzenie niektórych problemów gastrycznych. Jej działanie stymulujące układ pokarmowy może prowadzić do pogorszenia takich dolegliwości jak zapalenie błony śluzowej żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Crohna. Osoby cierpiące na te dolegliwości powinny z ostrożnością podchodzić do spożywania cykorii lub zupełnie z niej zrezygnować.
Czy kawa z korzenia cykorii powoduje utratę wagi?
Kawa z cykorii może okazać się pomocna w procesie utraty wagi dzięki jej właściwościom detoksykacyjnym i moczopędnym. Choć nie jest to czynnik bezpośrednio prowadzący do utraty wagi, wspomaga eliminację toksyn i nadmiaru płynów z organizmu. Włączenie kawy z cykorii do diety niskokalorycznej może być korzystne dla osób chcących schudnąć, jednak należy spożywać ją z umiarem – idealnie nie więcej niż dwie filiżanki dziennie.
Czy kawa z cykorii to zdrowy napój?
Kawa z cykorii może być zdrową alternatywą dla zwykłej kawy, zwłaszcza dla osób, które chcą ograniczyć lub zupełnie wykluczyć spożycie kofeiny. Kiedy pije się ją z umiarem, może zapewniać korzyści zdrowotne, nie wywołując skutków ubocznych. Jednak jej nadmierne spożycie może prowadzić do takich problemów jak nadmierne pobudzenie lub tachykardia. Może nie być najlepszym wyborem dla osób cierpiących na wrzody żołądka, refluks czy dla kobiet w ciąży – ze względu na możliwość wywołania skurczów macicy. Tak czy inaczej, jest to smaczna alternatywa naśladująca smak kawy arabica, która natomiast nie prowadzi do skutków ubocznych kojarzonych ze spożyciem kofeiny.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.