Cienkie, średnie, grube. Każdy rodzaj włosa da się wzmocnić i pobudzić do wzrostu, pod warunkiem odpowiedniego podejścia dostosowanego do danego rodzaju. O najlepsze sposoby oraz instrukcję, jak to zrobić, pytamy ekspertów.
Silne i zdrowe włosy to powszechne pragnienie. Nie da się jednak ukryć, że po latach pandemii i trudnych wyzwań przykładamy do ich kondycji wagę większą niż kiedykolwiek.
– Od czasu pandemii zauważyłem prawie dwukrotnie większą liczbę pacjentów przychodzących do gabinetu z problemem wypadających włosów – mówi Joshua Zeichner, lekarz medycyny, dyrektor badań kosmetycznych i klinicznych w klinice dermatologii w Mount Sinai. Oczywiście, jest to spowodowane w dużej mierze przez stres, którego przyczyną był COVID-19. – Przez to, jak wiele osób zostało dotkniętych tym rodzajem przerzedzenia włosów, nastąpiła ogromna zmiana w podejściu i postępowaniu z nimi, z naciskiem na ochronę i wzmocnienie.
Nowojorski dermatolog Dendy Engelman zauważa za to zmianę w podejściu pacjentów, którzy doceniają bardziej naturalne włosy i rezygnują z regularnych strzyżeń, koloryzacji i zabiegów. – Myślę, że dając naszym włosom „odpocząć” w czasie pandemii, w pewien sposób uświadomiliśmy sobie, jak szkodliwe są niektóre z naszych regularnych nawyków. Wstrzymanie się z ich stosowaniem spowodowało zmianę w kierunku naprawy wszystkich nagromadzonych szkód, wzmocnienie i przyspieszenie wzrostu włosów – wyjaśnia Engelman.
Bridgette Hill, certyfikowana trycholożka i założycielka Root Cause Scalp Analysis, ostatnie trzy lata postrzega jako szansę. – Pandemia dotknęła każdego człowieka i wymusiła powiązanie ogólnego stanu zdrowia z kondycją włosów – mówi Hill. – Myślę, że przed pandemią nasz przemysł często pomijał ten związek, często traktowany był jako zbyt ezoteryczny, a wszystko sprowadzało się do zewnętrznych rozwiązań. Wzrost liczby osób borykających się z wypadaniem włosów i schorzeniami skóry głowy daje przestrzeń do naukowych rozmów, a nie zachęcania do kupowania kolejnych produktów i wymagania natychmiastowej poprawy.
Zakładając holistyczne podejście, profesjonaliści wyjaśniają, jak wzmocnić włosy w zależności od ich rodzaju: cienkie, średnie i grube.
Jak wzmocnić włosy cienkie?
Włosy cienkie to najbardziej delikatny i kruchy typ włosów. – Kiedy włosy są cienkie, oznacza to, że średnica każdego pasma jest bardzo mała – mówi Engelman. – Przez to włosy są bardzo miękkie i lekkie, ale także bardziej podatne na złamania i trudniejsze do ułożenia ze względu na brak objętości. Osoby o delikatnych włosach zauważają, że przetłuszczają się bardziej niż inne rodzaje i z tego powodu myją je częściej. Hill mówi, że szampony z glinką i wyciągami z owsa świetne sprawdzą się w przypadku osób często myjących włosy oraz walczących z nadprodukcją sebum. – Pomogą one uregulować przetłuszczanie się, nie naruszając jednocześnie bariery ochronnej skóry ani mikrobiomu – mówi o popularnych formułach, takich jak Christophe Robin's Cleansing Volumizing Paste czy szampon L'Oreal Paris Elvive Extraordinary Clay.
Kluczowe jest również nawilżanie przez cotygodniowe głębokie zabiegi odżywcze oraz codzienne stosowanie odżywek bez spłukiwania. – Cienkie włosy mogą łatwo stać się suche, kruche i łamliwe, jeśli nie są odpowiednio odżywione – wyjaśnia Isfahan Chambers-Harris, biomedyk, trycholog i ekspert od włosów naturalnych. Radzi, by osoby o delikatnych włosach unikały ciężkich zabiegów i produktów do stylizacji, które mogą przetłuszczać włosy i obciążać pasma. Aby delikatnie wzmocnić i uelastycznić pasma, zarówno Chamber-Harris, jak i Hill zalecają stosowanie produktów na bazie wody, takich jak kultowy Water Treatment firmy Moremo, które w naturalny sposób pomagają w rozczesywaniu i utrzymują włosy w stanie odpowiedniego nawilżenia.
Jeśli stylizacja włosów za pomocą wysokiej temperatury jest częścią twojej rutyny, inwestycja w wysokiej jakości narzędzia, takie jak Dyson Supersonic lub Airwrap Complete Styler, które wykorzystują aerodynamiczną technologię redukcji ciepła, przyniesie widoczne korzyści. – Nowe urządzenia zmieniły znaczenie tego, co naprawdę oznacza redukcja ciepła, która pomaga zachować zdrowie mikrobiomu i strukturę włókien cienkich włosów - mówi Hill o tych innowacyjnych narzędziach.
Kolejnym kluczowym elementem wpływającym na lepszą kondycję delikatniejszych włosów jest zapobieganie uszkodzeniom, zanim do nich dojdzie. – Zapobieganie uszkodzeniom jest ważne, ponieważ w przeciwieństwie do skóry, która może się zregenerować, uszkodzenia włosów są nieodwracalne – mówi dyrektor wykonawczy ds. rozwoju produktów w firmie Oribe, który pomógł w opracowaniu nowej gamy produktów Hair Alchemy, zaprojektowanej w celu ochrony i wzmocnienia słabych z natury włosów dzięki silnej mieszance nasion chia, protein roślinnych, biofermentowanych liści bambusa i kwasu hialuronowego. Jeśli chcesz stymulować wzrost włosów, Engelman poleca Nutrafol, który wykorzystuje wysoce skoncentrowane składniki botaniczne, wspomagające każdy etap cyklu wzrostu włosów, „wzmacniając je od środka”.
Jak wzmocnić włosy o średniej grubości?
Włosy średniej grubości to najczęściej spotykany typ włosów. – Nie są tak delikatne, jak włosy cienkie, łatwiej je układać i wybaczają najwięcej – mówi Zeichner. – Nie są zbyt suche ani zbyt łamliwe, nie są też zbyt cienkie, by ich niewielka ilość, która wypadnie, miała znaczący wpływ na ich gęstość – wyjaśnia. Mimo to średnie włosy mogą być „podatne na wpływ nadmiernej stylizacji, wysokiej temperatury i niewłaściwe techniki”, podkreśla Engelman. Dla Hill wzmocnienie włosów średnich polega na podwójnym podejściu. – Najważniejszą zasadą jest włączenie do rytuału pielęgnacyjnego protein, które pomogą w zachowaniu struktury i zdrowego włókna włosa – mówi Hill, która jest fanką maski Molecular Hair dr Barbary Sturm z masłem shea i kwasem hialuronowym oraz maski proteinowej Aestelance, która łączy proteiny jedwabiu z kwasami tłuszczowymi i wyciągiem z wodorostów. W celu zapewnienia lepszej ochrony eksperci polecają uwielbiany przez wszystkich, domowy zabieg Olaplex odbudowujący strukturę jako „polisę ubezpieczeniową dla włosów”. – Zawiera on składnik, który pomaga odbudować uszkodzone wiązania keratynowe, wzmacniając trzon włosa – wyjaśnia Zeichner.
Oprócz wspierania włosów za pomocą szamponu i odżywek Hill poleca klientkom spanie na satynowej i jedwabnej poszewce, zainwestowanie w szczotkę z naturalnego włosia dzika i używanie lekkich produktów bez spłukiwania, takich jak formuły Augustinus Bader lub Crown Affair, na ostatnim centymetrze lub dwóch końcówek dwa-trzy razy w tygodniu. – Kropelka kosmetyku może zdziałać cuda – mówi Hill.
Jak wzmocnić włosy grube?
Włosy grube są z natury szersze i pełne kształtu. – Mają tendencję do zmiennej struktury, co oznacza, że zwykle tworzą się na nich luźne fale lub gęste spirale. Mogą być bardziej podatne na przesuszenie niż inne rodzaje włosów – wyjaśnia Engelman. – Ten rodzaj włosów jest najtrudniejszy do penetracji przez produkty, dlatego ważne jest, by wybrać kosmetyk, który zapewnia głębokie wchłanianie, aby uzyskać odpowiednie rezultaty. – Należy podkreślić, że pielęgnacja skóry głowy jest tym bardziej ważna, że bardzo jej mała część bywa kiedykolwiek odsłonięta – wyjaśnia Hill. – Z tego względu ważna jest sumienność w pielęgnacji skóry głowy i myciu jej szamponem. – Engelman przytakuje: – Ponieważ grubsze włosy nie muszą być myte tak często, jak cieńsze, są bardziej podatne na gromadzenie się produktów, co może mieć wpływ na ich wzrost i siłę – mówi. Aby usunąć sebum i zanieczyszczenia, uwielbia wykonywać delikatny masaż skóry głowy z peelingiem, takim jak formuła Clarifying Scalp firmy NatureLab Tokyo. – Zawiera probiotyczną wodę sake, która działa delikatnie, usuwając pozostałości produktów, pozostawiając piękne i lśniące włosy. – Innym sposobem na zminimalizowanie ilości nagromadzonych kosmetyków jest stosowanie płukanek do skóry głowy, takich jak ulubiona przez Hill Sunday II Sunday Root Refresh, która zawiera ocet jabłkowy i wodę micelarną, w dniach między myciem szamponem. Dla jeszcze dokładniejszego oczyszczenia Hill lubi przelewać szampon do butelki z aplikatorem, dzięki czemu może go nakładać bezpośrednio na skórę głowy, nie pomijając żadnych miejsc. Jeśli chodzi o zabieg pod prysznicem, Engelman uwielbia Bond Curl Rehab Salve firmy Curlsmith, który „skutecznie naprawia uszkodzenia i wzmacnia włosy poprzez proteiny i porcję nawilżenia”. Po wyjściu spod prysznica radzi potraktować skórę głowy szybkowchłaniającym się, regenerującym serum do skóry głowy, takim jak Better Not Younger's Superpower Fortifying Elixir, zaprojektowanym specjalnie dla włosów przerzedzających się, który zawiera silny koktajl z wąkrotki azjatyckiej, imbiru, apigneniny i kwasu oleanolowego.
Jeśli chodzi o pasma włosów na długości, Hill podkreśla, że grubsze mogą być bardziej odporne na zabiegi chemiczne i koloryzację. – Ważne jest, aby nie poddawać ich agresywnym zabiegom, a wszelkie zmiany przeprowadzać etapami – wyjaśnia. – To pozwoli na utrzymanie włókna włosowego w odpowiedniej jakości. Oczywiście, grube włosy również potrzebują nawilżenia, aby pozostać silnymi i jedwabiście gładkimi. – Humektanty i lipidy wpłyną na odporność grubych włosów – mówi Hill, która poleca głęboko odżywiający Hair Elasticizer Philipa Kingsleya, zapobiegający łamaniu się włosów dzięki połączeniu hydrolizowanej elastyny, kolagenu morskiego, który przylega do powierzchni włosa, poprawiając jego objętość i dodając blasku, oraz wzmacniających olejków rycynowego i oliwkowego. Poleca też wielozadaniowy Healing Oil firmy Virtue z keratyną, witaminą E, ekstraktami z roślin i olejkiem z melona Kalahari. Dla odwrócenia szkód spowodowanych koloryzacją i stylizacją Zeichner zaleca maskę K18 leave-in Molecular Repair Mask, która posiada peptyd naśladujący białka w keratynie włosów. Pomyśl o tym, jak o cemencie wypełniającym pęknięcia we włosach, aby je wzmocnić i naprawić – mówi.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.