Znaleziono 0 artykułów
07.06.2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego, głosujemy zjednoczeni: fotografie zachęcające do działania

07.06.2024

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego w ramach projektu „Walking Home” 27 fotografek i fotografów, po jednym z każdego kraju biorącego udział w głosowaniu, inspiruje do spełnienia demokratycznego obowiązku, promuje wspólnotę oraz wartości, które jednoczą.

„Poza różnice i geograficzne granice wykracza wspólny interes”. To słowa Jeana Monneta, uważanego za jednego z założycieli Unii Europejskiej. Rezonują one teraz, w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbywają się między 6 a 9 czerwca 2024 r., a zyskują na znaczeniu w projekcie „Walking Home”, stworzonym przez niemiecką fotografkę Clarę Nebeling.

Nebeling zaprosiła do współpracy 27 fotografek i fotografów, by z ich pomocą zainspirować ludzi do głosowania i aktywności obywatelskiej. Każdy z fotografów, po jednym z każdego kraju Unii Europejskiej biorącego udział w wyborach, proponuje zdjęcie, które jego lub jej zdaniem najlepiej reprezentuje europejskie wartości. Fotografie te zostaną wykorzystane do stworzenia własnego, spersonalizowanego plakatu każdego z wyborców: możesz wybierać spośród 27 zdjęć, a także zdecydować o języku i kolorach, w jakich chcesz informować o wyborach i przyczynić się tym samym do budowania świadomości społecznej.

Artyści biorący udział w projekcie to:

Thomas Albdorf (AT), Charlotte Abramow (BE), Zlatimir Arakliev (BG), Louiza Vradi (CY), Hana Knizova (CZ), Clara Nebeling (DE), Matilde Rasmussen (DK), Kadri Odsiver (EE), Iris Humm (ES), Emma Sarpaniemi (FI), Wendy Huynh (FR), Alex Kurunis (GR), Inia Herencic (HR), Andi Galdi (HU), Linda Brownlee (IE), Sara Lorusso (IT), Jurga Ramonaite (LT), David Uzochukwu (LU), Marija Mihailova (LV), Joanna Demarco (MT), Melissa Schriek (NL), Joanna Wzorek (PL), Matilde Cunha (PT), Maria Sturm (RO), Hedvig Jenning (SE), Ana Santl (SI), Ester Sabik (SK).

Udział w wyborach to zarówno prawo, jak i obowiązek, co podkreśla złożoność systemu, którego jesteśmy częścią jako obywatele, ale też w którym powinniśmy pokładać nadzieję na lepszą, zjednoczoną we wspólnych sprawach Europę. Głosować znaczy przemówić na rzecz swoich przekonań, planów i marzeń na przyszłość. Poprosiliśmy niektórych z 27 uczestników projektu, by opowiedzieli nam o trzech rzeczach, jakie chcieliby dostrzec w Europie.

Clara Nebeling

1. Świadomość sprawczości wśród ludzi i ich odpowiedzialność za demokrację

2. Większe przeniesienie ciężaru z tego, co indywidualne, na to, co zbiorowe

3. Więcej śmiałości w realizacji odważnych idei

Wendy Huynh

1. Jedność

2. Przeciwdziałanie rasizmowi

3. Chcę dostrzegać sprawiedliwość społeczną – zawsze!

David Uzochukwu

1. Więcej uznania dla tego, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem

2. Branie odpowiedzialności za politykę ochrony granic i za takie praktyki, jak pushbacki wobec uchodźców na Morzu Śródziemnym

3. Jeszcze lepszą sieć kolejową!

Linda Brownlee

1. Chcę zauważyć progresywną, inkluzywną Europę, która broni praw mniejszości

2. Europę, która jest oddana działaniom w zakresie ochrony klimatu i tworzeniu zrównoważonej przyszłości dla wszystkich ludzi

3. Europę, która wstawi się za Strefą Gazy

Louiza Vradi

1. Chciałabym zobaczyć ludzi, którzy są zaangażowani w politykę nie tylko jako jednorazowi wyborcy, ale którzy naprawdę uważają za priorytet sprawy kluczowe dla naszej egzystencji, takie jak wspólnotowość, natura i wolność.

2. Rozprzestrzeniający się wszędzie indywidualizm prowadzi do powolnego zaniku wartości wspólnotowych, w okresie późnego kapitalizmu stajemy się coraz bardziej zagubieni. Chciałabym zobaczyć zanik tego zjawiska.

3. I na koniec, chciałabym, żeby Europejczycy głęboko zastanowili się nad swoją przeszłością i teraźniejszością oraz nad tym, jaki wpływ na świat miały ich działania. Żeby przyznali i zauważyli, zgodnie z prawdą, nie zważając na cele polityczne, w jaki sposób wpłynęli na świat, zarówno jeżeli chodzi o kolonializm i szkody wyrządzone wobec środowiska naturalnego, jak i w kwestii odpowiedzialności na trwające obecnie kryzysy humanitarne.

Ester Sabik

1. Jedność

2. Świadome życie w zbiorowości społecznej, która wspiera poczucie, że to my tworzymy naszą teraźniejszość

3. Chcę widzieć transformację, której efektem jest tętniąca życiem siła i koegzystencja w czystej postaci miłości dla wszystkich gatunków

Sara Lorusso

1. Równość i inkluzywność

2. Chcę zauważyć ochronę praw tych, których prawa nie są przestrzegane

3. Traktowanie Ziemi z przestrzeganiem zasad zrównoważonego rozwoju

Zlatimir Arakliev

1. Chcę dostrzegać ochronę folkloru i lokalnych tradycji

2. Włączenie muzyki i sztuki do komunikacji, by była lepsza, bardziej intuincyjna

Zobacz więcej fotografii oraz ich kombinacji na www.walkinghome.co i idź na wybory!

Artykuł oryginalnie ukazał się na vogue.com.

Caterina de Biasio
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Wybory do Parlamentu Europejskiego, głosujemy zjednoczeni: fotografie zachęcające do działania
Proszę czekać..
Zamknij