Znaleziono 0 artykułów
13.04.2023

Okołomenopauzalne wypadanie włosów: Jak sobie z nim radzić?

13.04.2023
Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE

Czterdzieści procent kobiet w okresie menopauzy cierpi z powodu utraty lub przerzedzania włosów – oto co można z tym zrobić. 

Symptomy perimenopauzy mogą być różne – od uderzeń gorąca i gwałtownych zmian nastroju po bezsenność i suchość skóry. Może się ona wiązać z jeszcze jednym objawem, dotykającym aż 40 procent kobiet: wypadaniem włosów. 

Problem ten pojawia się w związku ze zmianami w poziomach hormonów – konkretnie niższymi estrogenu i progesteronu, które odpowiadają za to, by włosy rosły grube i mocne. Gdy ilość żeńskich hormonów spada, organizm stymuluje produkcję męskich, takich jak androgeny, które mogą prowadzić do kurczenia się mieszków włosów. 

– Dochodzi wtedy do zwiększenia poziomu testosteronu w organizmie, który wiąże się z receptorami androgenowymi i produkuje DHT (dihydrotestosteron). Ten sprawia, że mieszki włosów ulegają zmniejszeniu – wyjaśnia Helen Reavey, trycholożka i założycielka marki produkującej kosmetyki do pielęgnacji skóry głowy Act + Acre. – Pięcioletni cykl życia włosów może zostać wtedy skrócony najpierw do roku, potem do miesiąca, aż w końcu tygodnia, czyli sytuacji, w której włosy będą wypadać ciągle. 

Utrata włosów może dotykać kobiety na różne sposoby. Niektóre mogą cierpieć na ich nadmierne wypadanie, natomiast u innych kosmyki staną się cieńsze i bardziej łamliwe. – Utrata włosów związana z menopauzą nigdy nie dotyka obszaru skroniowego, ale okolic przedziałka, więc zaczyna być widać skórę głowy, która prześwituje przez włosy – wyjaśnia Reavey. – To przypadłość, którą zwykle dziedziczy się po matce. 

I bez tego menopauza może być trudnym czasem, jednak wypadanie włosów to zawsze dodatkowe obciążenie emocjonalne. Co Reavey poleca jako środek zaradczy? – Trzeba myć włosy codziennie –mówi. – Większość ludzi uważa, że powinno postępować się wtedy wręcz odwrotnie, ale produkcja DHT przyspiesza, gdy się pocimy i skóra produkuje nadmiar sebum. Regularne oczyszczanie z jego nadmiaru jest więc kluczowe. 

DHT i tak będzie przyczepiał się do mieszków włosów. By sobie z tym radzić miejscowo, poleca się stosowanie preparatów z palmy sandałowej, z naturalnymi ekstraktami z jagód lub minoksydylem, który musi zostać przepisany przez lekarza. – Problem z minoksodylem polega na tym, że by skutecznie dostał się do skóry głowy, potrzebny jest alkohol, który wywołuje podrażnienia i może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych – wyjaśnia ekspertka. – Jeśli wypadanie włosów nie jest spowodowane bezpośrednio przez DHT, przyczyną może być stan zapalny skóry głowy. Dlatego zawsze polecam zabiegi na skórę głowy, które pomagają w jego zwalczaniu. 

Pomocna może być w tym formuła Cell Serum Act + Acre oparta na komórkach macierzystych z jabłek, która utrzymuje skórę głowy zdrową i wolną od podrażnień. To kosmetyk, który może być alternatywą dla minoksydylu. – Inne zabiegi, które warto wypróbować, to między innymi terapia światłem czerwonym i mezoterapia mikroigłowa wykonywana w specjalistycznej klinice – szczególnie gdy połączy się ją z serum zawierającym czynnik wzrostu, który stymuluje porost włosów – mówi Reavey. 

Choć utraty włosów związanej z menopauzą nie da się wyleczyć z dnia na dzień, sytuację tę można diametralnie poprawić. Jeśli cierpisz z tego powodu lub masz wątpliwości, porozmawiaj o tym z trychologiem, który udzieli dodatkowych wskazówek. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com.

Hannah Coates
  1. Uroda
  2. Makijaż i włosy
  3. Okołomenopauzalne wypadanie włosów: Jak sobie z nim radzić?
Proszę czekać..
Zamknij