Znaleziono 0 artykułów
01.10.2022

Arcydzieła z archiwum Condé Nast w Wenecji: Zapowiedź wystawy fotografii

01.10.2022
Twiggy (Fot. Bert Stern, Vogue, 1967)

Zdjęcia, które stały się obrazami popkultury, dokumentacją zmieniającej się historii i portretami najwybitniejszych ludzi, zostaną zaprezentowane wiosną 2023 roku na wyjątkowej wystawie „Chronorama: Fotograficzne skarby XX wieku”.

Wiosną przyszłego roku w Wenecji zostaną zaprezentowane zdjęcia przedstawiające świat mody, sztuki, polityki, sportu i designu z siedmiu barwnych dekad. Pinault Collection przygotuje pierwszą w swoim rodzaju wystawę fotografii i ilustracji z archiwum wydawnictwa Condé Nast. Wydarzenie zatytułowane „Chronorama: Fotograficzne skarby XX wieku” będzie można zobaczyć od 12 marca 2023 roku do stycznia 2024 roku w okazałym Palazzo Grassi, muzeum sztuki i teatrze François Pinaulta nad Wielkim Kanałem.

Aktorka Marlena Dietrich (Fot. Cecil Beaton, Vanity Fair, 1932)

Składająca się z ponad 400 dzieł sztuki opublikowanych w latach 1910-1979 „Chronorama” gromadzi zdjęcia z „Vogue’a”, „Vanity Fair”, „House & Garden”, „Glamour”, „GQ” i innych tytułów należących do Condé Nast, które pomogły zdefiniować trendy, nastroje i gusta XX wieku (nie wspominając o uchwyceniu w kadrze wielu najbardziej znanych i wpływowych postaci tego okresu). Wśród artystów znaleźli się Cecil Beaton, Edward Steichen, Lee Miller, Horst P. Horst, Diane Arbus, Irving Penn, Helmut Newton, Eduardo Garcia Benito, Helen Dryden i George Wolfe Plank, a wśród fotografowanych osób – modelki, aktorzy, muzycy, pisarze, malarze, politycy, sportowcy i inni.

Uzupełnieniem tego bogatego zasobu archiwalnych obrazów będzie „Chronorama Redux” – projekt Matthieu Humeryego, konsultanta ds. fotografii w Pinault Collection, w ramach którego czterech współczesnych artystów – Tarrah Krajnak z Peru, Giulia Andreani z Włoch, Daniel Spivakov z Ukrainy i Eric N. Mack ze Stanów Zjednoczonych – stworzyło nowe dzieła inspirowane starymi. Rezultaty zostaną zaprezentowane w czterech miejscach w pałacu, tworząc przerwę w chronologii, aby stworzyć dialog między przestrzenią i medium. W tej innowacyjnej aranżacji historia spotka się z przyszłością.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.com.

Tancerze Anna Pavlova i Hubert Stowitts

Scenograf i projektant kostiumów Oliver Messel

Aktorka Margaret O'Brien z filmu „Spotkajmy się w St. Louis”

Piosenkarka i aktorka Melba Moore

Francuska aktorka Zouzou i kompozytor Michaelis Maniati

Vogue
  1. Moda
  2. Historia
  3. Arcydzieła z archiwum Condé Nast w Wenecji: Zapowiedź wystawy fotografii
Proszę czekać..
Zamknij