Znaleziono 0 artykułów
19.02.2024

Nowa książka, która pokazuje wszystkie wspaniałe domy Karla Lagerfelda

19.02.2024
Książka „Karl Lagerfeld: A Life In Houses” pokazuje niezwykłe wnętrza do-mów projektanta (Fot. Sueddeutsche Zeitung)

„Karl Lagerfeld: A Life In Houses” analizuje wystrój domów należących do osoby, która „dekorację wnętrz zmieniała częściej niż własny wizerunek”. Przedstawiamy przegląd zdjęć z domów Lagerfelda opublikowanych w tej książce.

O tym, że Karl Lagerfeld „dekorację wnętrz zmieniał częściej niż własny wizerunek”, Patrick Mauriès napisał we wstępie do „Karl Lagerfeld: A Life In Houses”. Rzeczywiście, 13 posiadłości należących do nieżyjącego już dyrektora kreatywnego Chanel, które opisano w nowej książce (opublikowanej przez Thames & Hudson), to niezwykłe przykłady różnorodności estetycznej – weźmy pod uwagę jego paryski apartament z lat 70. w stylu art déco, jego pied-à-terre w Monte Carlo w stylu Memphis czy luksusową posiadłość weekendową w Biarritz. Jak podsumowuje Mauriès: „Lagerfeld był tak bardzo zaangażowany w kolekcjonowanie wnętrz, jak Don Juan w swoje podboje”.

Jeszcze bardziej imponujące niż kunszt Lagerfelda w projektowaniu wnętrz były jego umiejętności kolekcjonerskie: przez dziesięciolecia projektant zgromadził olśniewającą gamę obrazów, mebli i przedmiotów dekoracyjnych o imponującej wartości. W paryskiej posiadłości przy Rue de lUniversite znajdziemy wisiorek zaprojektowany przez Man Raya i fotel Elda projektu Joe Colombo, zakupiony, zanim włoski modernistyczny projektant wszedł do mainstreamu. Kolejne mieszkanie Lagerfelda w Paryżu, Hôtel Pozzo di Borgo, zostało bogato udekorowane po „szaleństwie wydatków”, jak wspomina Marie Kalt, współautorka książki.

„Lagerfeldowi zależało na czymś znacznie więcej niż na dekoracji wnętrz swoich posiadłości, chciał stworzyć niezrównaną kolekcję” – kontynuuje Kalt. „Kolekcjonował obrazy dawnych mistrzów, meble z prestiżowymi sygnaturami (ze szczególnym upodobaniem dla stylu przejściowego, który łączył rokokowe zaokrąglenia Ludwika X z elementami neoklasycznego stylu Ludwika XVI) oraz cenne antyki, które co chwilę zmieniały miejsce przy pomocy stałego zespołu zapracowanych specjalistów od przeprowadzek.

W jego futurystycznej posiadłości na lewym brzegu Sekwany przy Quai Voltaire – którą „Vogue” przedstawił w wydaniu z października 2008 roku – znajdują się chromowane krzesła Marca Newsoma i metalowe stołki autorstwa Jaspera Morrisona (wiele zdjęć z książki „Karl Lagerfeld: A Life In Houses” pochodzi z archiwum Condé Nast; sam „Vogue” fotografował posiadłości projektanta osiem razy w ciągu ponad 34 lat).

Lagerfeld był erudytą, a „Karl Lagerfeld: A Life in Houses” służy nie tylko jako wizualny dowód jego talentów w posługiwaniu się wieloma mediami, ale także jest fascynującym wglądem we wzajemne powiązania jego wielkiego twórczego umysłu. „Sukienki są interesujące tylko jako część wszystkiego innego, co dzieje się dookoła” – powiedział „Vogueowi” w 1989 roku.

Przedstawiamy przegląd zdjęć z domów Lagerfelda opublikowanych w „Karl Lagerfeld: A Life in Houses”.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk.

1/16 Karl Lagerfeld przy Rue de l’Université w Paryżu, początek lat 60.

2/16 Karl Lagerfeld w sypialni w Villa La Vigie, Roquebrune-Cap-Martin.

3/16 Karl Lagerfeld pozuje dla niemieckiego magazynu w nowo zaprojektowanym salonie, 1972.

4/16 Biuro Karla Lagerfelda w jego paryskim mieszkaniu, gdzie pracował i przyj-mował gości. To zdjęcie zostało pierwotnie opublikowane we wrześniowym wydaniu „Vogue’a” z 1974 roku.

5/16 Projektant pozuje przy swoim biurku, na pierwszym planie kryształowy kieli-szek Lalique z coca-colą.

6/16 Satynowe fotele Shell i kanapa w kolorze kości słoniowej pochodzą z domu, którego wystrój został zaprojektowany w latach 30. XX wieku przez Elsie de Wolfe, jedną z osób w największym stopniu inspirujących Karla Lagerfelda przy projektowaniu wnętrz.

7/16 W sypialni na platformie pokrytej czekoladowo-brązową wykładziną znajduje się łóżko z metalową podstawą z poprzedniego mieszkania, uzupełnione za-główkiem ze skóry warstwowej, którego projekt przypisuje się Eugène Print-zowi.

8/16 Na dużym lakierowanym stole autorstwa Jacques’a-Émile’a Ruhlmanna i Jeana Dunanda stoi maska z brązu autorstwa Alexandre’a Kéléty’ego na trój-poziomowym piedestale z onyksu oraz para wazonów autorstwa Jeana Du-nanda.

9/16 W salonie w apartamencie Lagerfelda w Monte Carlo znalazła się komoda Beverly projektu Ettore Sottsass, wykonana z drewna wrzośca i laminatu.

10/16 Karl Lagerfeld przy stole Unknown autorstwa George’a Sowdena i krzesłach Riviera projektu Michele De Lucchi. Jego dom w Monte Carlo znany był ze stylu Memphis.

11/16 Widok tyłu salonu, na pierwszym planie ring bokserski autorstwa Masanorie-go Umedy i fotel George’a Sowdena.

12/16 Biblioteka w jego mieszkaniu przy Rue des Saints-Pères, gdzie często odby-wał spotkania biznesowe. Wykorzystanie cienkich, ściśle dopasowanych ar-kuszy metalu jako półek na książki to projekt Lagerfelda.

13/16 Pavillon de Voisins, który Karl Lagerfeld nazwał Villa Louveciennes, został zbudowany z neoklasyczną fasadą w połowie XIX wieku. Ta wiejska posia-dłość znajdowała się na obrzeżach Paryża.

14/16 Na parterze Villa Louveciennes znajduje się niebieski salon wyłożony tkaniną w paski, wyposażony w zestaw malowanych drewnianych siedzeń z wyście-łaną aksamitną tapicerką, której autorstwo przypisuje się Bruno Paulowi.

15/16 Wokół podwójnych drzwi prowadzących do sypialni gościnnej – zestaw nie-mieckich plakatów reklamowych z dwóch pierwszych dziesięcioleci XX wieku, które Lagerfeld kolekcjonował.

16/16 W pokoju muzycznym stoi kuty mosiężny puchar autorstwa Josefa Hoffman-na, umieszczony na mahoniowej szafce autorstwa Louisa Süe i André Mare. Na ścianie gwasz Pierre’a Legraina „The Red Coat Trimmed with Ermine” z 1914 roku.

Elise Taylor
  1. Kultura
  2. Design
  3. Nowa książka, która pokazuje wszystkie wspaniałe domy Karla Lagerfelda
Proszę czekać..
Zamknij