Kolagen Verisol®: Białko młodości
Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy suplement z kolagenem? Czy każdy z nich działa równie skutecznie? Zanim podejmiemy decyzję o wyborze, warto poznać kilka szczegółów dotyczących właściwości tego białka i dowiedzieć się, co mówią na ten temat badania naukowe.
Kolagen to białko podporowe, które stanowi 30 proc. całego białka w ciele człowieka. Występuje w różnych tkankach organizmu: w skórze, ścięgnach, więzadłach, mięśniach, chrząstkach i kościach. A składa się on z łańcuchów peptydowych, które łączą się, tworząc tak zwaną helisę kolagenową. Wraz z wiekiem spada poziom naturalnego kolagenu w ciele, co przekłada się na słabnącą jakość i sprężystość wymienionych tkanek. Z powodu jego niedoborów stają się one wiotkie, tracą jędrność a na skórze jest to widoczne w postaci opadającego owalu oraz pojawiających się linii i zmarszczek. Odpowiedzią na procesy związane z wiekiem i spadkiem jakości i ilości tego białka jest suplementacja dobrego kolagenu. Wpływa to na szybszą regenerację tkanek i stopniowe ujędrnianie oraz napięcie skóry. A także na wygładzenie cellulitu, poprawę gęstości włosów i kondycję paznokci.
Od lat pod znakiem zapytania stała skuteczność takiej suplementacji. Wiadomo jednak, że kolagen kolagenowi nierówny. Zgodnie z licznymi badaniami kolagen do picia może być efektywny, ale kluczowe są jego pochodzenie, ilość i sposób podania. Czym więc kierować się przy jego wyborze?
Rodzaje kolagenu
Wraz z wiekiem na twarzy czy dekolcie u dojrzałych osób pojawiają się tak zwane zmarszczki snu. To właśnie niedobory kolagenu powodują, że odkształcona skóra po poduszce przez wiele godzin nie wraca do gładkości albo linie i bruzdy są tak utrwalone, że nie wraca wcale. A to przekłada się na wygląd, który odbieramy jako zmęczony. Czas – dosłownie – odciska ślady na skórze. Zatem jeśli zależy nam na holistycznej pielęgnacji, warto zadbać zarówno o skórę z zewnątrz, stosując odpowiednie kremy, jak i od wewnątrz, dostarczając jej niezbędnych substancji, które stymulują naturalne, spowolnione wraz z wiekiem procesy naprawcze.
Skąd czerpać kolagen? Jest białkiem zwierzęcym, więc jego źródłem nie mogą być rośliny. Na rynku obecnie dostępne są kolageny wołowe, wieprzowe, drobiowe i rybie. Który jest najbardziej skuteczny dla skóry? Nie ma badań porównawczych, które wskazywałyby na wyższość jednego nad drugim. Wybór powinien więc wynikać z osobistych preferencji i diety.
Wiadomo jednak, że kolagen wołowy jest znacznie bardziej neutralny w smaku i aromacie niż na przykład rybi. Kolagenowa Formuła Piękna Remé ma postać proszku rozpuszczalnego w wodzie i szeroki wybór smaków. Dzięki temu można ją stosować jako dodatek albo spożywać jako osobny napój czy przekąskę. Dostępny jest kolagen neutralny, który można dodawać do dowolnych potraw, koktajli, sałatek czy napojów oraz orzeźwiające smaki pomarańczowo-marakujowy oraz truskawkowy i o smaku opuncji figowej, które świetnie łączą się np. z letnią wodą. Nowością są limitowane wersje: caffè latte o smaku orzechowym i caffè latte o smaku waniliowym (orzechowa wersja zawiera 40 mg kofeiny na porcję, natomiast waniliowa 32 mg na porcję) – zastąpią one poranne czy popołudniowe cappuccino. Najlepiej smakują przygotowane na letnim mleku roślinnym lub zwykłym. Wszystkie mają tę samą zawartość i pochodzenie kolagenu. A ich skuteczność potwierdzają badania.
Im więcej kolagenu, tym lepiej dla skóry?
Nie zawsze ilość przekłada się na efekt, czego najlepszym przykładem są stężenia składników aktywnych w pielęgnacji. Czasami najważniejszy jest sposób podania, transportowania i fakt, czy substancje docierają do celu (tak jest też np. w przypadku retinolu – wyższe jego stężenie może nie być tak trafione jak podanie go w odpowiedniej formie). Podobnie jest w przypadku kolagenu stosowanego w postaci suplementu. Im wyższa jego jakość, tym mniejsza jego ilość jest potrzebna, aby wywołać korzystny efekt działania. Najważniejszym czynnikiem pozwalającym ocenić jakość kolagenu dostępnego w suplementach jest to, czy istnieją badania naukowe potwierdzające jego skuteczność. W medycynie za wiarygodne dowody uznaje się wyniki badań opartych na opartej na faktach i aktualnych danych EBM (Evidence Based Medicine). Badania kliniczne są przeprowadzane na trzy sposoby: randomizowane, prowadzone tak zwaną metodą podwójnie ślepej próby i przez kontrolowane placebo. Verisol® zawarty w Kolagenowej Formule Piękna Remé przeszedł przez komplet takich badań. Peptydy kolagenowe Verisol® zostały poddane badaniom klinicznym, które potwierdziły ich skuteczność w ilości 2,5 g dziennie. Stosowanie 2,5 g peptydów kolagenowych Verisol® może poprawić elastyczność skóry, zmniejszyć objętość zmarszczek czy zredukować widoczność cellulitu.
Czy kolagen się wchłania
Przez wiele lat stosowanie kolagenu do picia kwestionowano ze względu na jego przyswajalność. Kluczowe we wchłanianiu się tego białka stało się poddanie go hydrolizie – to rozpad cząsteczek kolagenu na mniejsze fragmenty zwane peptydami kolagenowymi. Hydroliza ma miejsce w wodzie przy udziale wysokich temperatur oraz obecności związków chemicznych koniecznych do jej przeprowadzenia. Podczas tego procesu wiązania w helisie kolagenowej rozpadają się, a otrzymane w jej wyniku peptydy kolagenowe mają niską masę cząsteczkową, co powoduje łatwiejsze ich przyswajanie w organizmie. Jaka jest różnica w wielkości cząsteczek? W kolagenie hydrolizowanym mają one 3–6 kDa, a przy niehydrolizowanym – 300 kDa. Różnica jest więc kolosalna. Dlatego peptydy po hydrolizie łatwiej się trawi i przyswaja. Oprócz tego znacznie łatwiej rozpuszczają się w wodzie i są bardziej biodostępne. A to przekłada się na szybsze wchłanianie w jelicie cienkim i transportowanie ich do tkanek, w tym do skóry. Ten typ kolagenu poprawia elastyczność, zmniejsza głębokość i ilość zmarszczek, spłyca widoczny cellulit. Pośrednim dowodem na wchłanianie są wyniki badań klinicznych wskazujących skuteczność danego produktu. W jednym z nich wykazano, że peptydy kolagenowe Verisol® zmniejszają objętość zmarszczek wokół oczu.
Niehydrolizowany kolagen nie jest gorszy, ale ma zupełnie inne zastosowanie. Używa się go w chirurgii rekonstrukcyjnej, na przykład podczas nakładania plastrów kolagenowych do naprawy i regeneracji uszkodzonej tkanki. Niehydrolizowany kolagen ma dłuższe włókna, które przypominają te naturalnie występujące w ciele człowieka, więc w tym celu sprawdza się lepiej niż ten poddany hydrolizie.
Jak wybierać suplementy diety
Czy kolagen działa? Jego skuteczność w poprawie wyglądu skóry, włosów i paznokci potwierdzają liczne badania, jest to zatem fakt niepodlegający dyskusji. Jasne jest też, że podobnie jak w przypadku wprowadzania zdrowych nawyków w pielęgnacji i stylu życia, na efekty takiej suplementacji trzeba poczekać. Peptydy kolagenowe Verisol® stymulują naturalne tkanki i fibroblasty, wspomagając je peptydami kolagenowymi, co jest widoczne po upływie co najmniej kilku tygodni. Po takim czasie struktura skóry nabiera sprężystości, podobnie jak w przypadku mobilizacji zabiegami stymulującymi procesy naprawcze. Dlatego taką suplementację warto potraktować jako kilkumiesięczną kurację. A jeśli efekty będą zadowalające – wprowadzić w życie jako stały element pielęgnacji. I podejść do niej w sposób tak naturalny, jak do faktu, że codziennie należy wykonywać dokładny demakijaż, oczyszczać skórę z zanieczyszczeń i serwować odpowiednie do jej kondycji i potrzeb składniki.
Peptydy kolagenowe Verisol® zastosowane we wszystkich smakach suplementów diety Remé zostały poddane badaniom klinicznym potwierdzającym ich skuteczność już w ilości 2,5 g. Przyjmowanie regularne każdego dnia 2,5 g peptydów kolagenowych Verisol® przekłada się na poprawę elastyczności skóry, zmniejszenie objętości zmarszczek oraz redukcję cellulitu. A także na włosy o lepszej kondycji i mocniejsze paznokcie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.