Menopauza bez tajemnic: Spotkanie z lekarzami i ekspertami
Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. A jednak wiele z nas przeraża. Tymczasem, jak przekonywali lekarze i eksperci podczas spotkania w Światowym Dniu Menopauzy i Andropauzy, tego czasu nie należy się bać. Bo nie tylko jest nieodłącznym elementem dojrzałości, ale wiąże się też z wyzwaniami, przyjemnościami, odkrywaniem nowych możliwości.
Menopauza wielu kobietom kojarzy się z końcem pewnego etapu życia. Dlatego budzi niepewność, wiele obaw, czasem przerażenie. Czy powinna? Niekoniecznie, bo choć oznacza zakończenie okresu płodności, daje też początek nowemu rozdziałowi w życiu kobiety, pełnemu nie tylko wyzwań, lecz także możliwości. – Transformacja menopauzalna to naturalny proces, w którym zmniejsza się liczba hormonów płciowych produkowanych przez organizm kobiety, takich jak estrogeny i progesteron. To właśnie te hormony regulują cykl miesiączkowy i wpływają na wiele innych funkcji organizmu – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog-endokrynolog, inicjatorka spotkania na temat menopauzy, które w Światowym Dniu Menopauzy i Andropauzy odbyło się w Domu Mody Klif w Warszawie. W dyskusji wzięli udział lekarze i eksperci.
Przed menopauzą: Najważniejsza jest profilaktyka
Czego na temat menopauzy mogliśmy się dowiedzieć podczas spotkania? Jedną z najważniejszych konkluzji był fakt, że aby ten czas w życiu nie przerażał kobiet i był komfortowy, należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak? Przede wszystkim utrzymując zdrowy styl życia, odpowiednią dietę, suplementację oraz regularnie uprawiając sport. Nie należy zwlekać z wizytami u lekarzy specjalistów, a potem ze stosowaniem zalecanych przez nich lekarstw. – Nie powinniśmy obawiać się, że terapia hormonalna podejmowana w okresie perimenopauzy czy po menopauzie zainicjuje u nas nowotwór. Powstanie zmian nowotworowych to długotrwały proces; konieczne są po prostu badania profilaktyczne, które wyłapią ewentualnie zmiany na wczesnym etapie – tłumaczy dr n. med. Krzysztof Jakubowski, specjalista chirurg-onkolog.
Na co dzień w pracy dr Jakubowski zajmuje się również medycyną estetyczną. Zapytany o to, z jakimi problemami zgłaszają się do niego pacjentki w okresie menopauzy, tłumaczy, że często jest ona pretekstem, aby jeszcze bardziej niż wcześniej zadbać o swój wygląd. Bo lepiej zapobiegać niż leczyć. – Gdyby kobiety dbały o swój wygląd i o swoją skórę przez całe życie, procesy zachodzące w czasie menopauzy nie byłyby dla nich straszne. Nikt nie bierze pod uwagę, że w skórze znajduje się bardzo dużo receptorów estrogenowych. Okres związany z menopauzą powoduje osłabienie jakości naszej skóry – pojawiają się problemy, takie jak zmniejszenie napięcia, poszerzone pory, uczulenia, nadmierne łuszczenie się, tkanka staje się wiotka – wszystko to jest związane z niedoborem estrogenu. Gdyby kobiety starały się przez całe życie dbać o skórę twarzy tak, jak dbają na przykład o swoje zęby, w dojrzałym wieku byłoby im łatwiej – przekonuje dr Krzysztof Jakubowski.
Menopauza: Czas na zadbanie o siebie
Okres menopauzy wiąże się nie tylko z problemami związanymi ze zdrowiem fizycznym czy wyglądem. Zachodzące wówczas zmiany mają również wpływ na naszą psychikę. Na szczęście, również w tym przypadku istnieje rozwiązanie. Ale, jak przekonuje mgr Sylwia Bartczak, psycholożka, znaczenie ma również profilaktyka. Brak działania może przynieść wiele negatywnych konsekwencji – nie tylko pogorszyć nasz własny stan psychiczny, lecz także odbić się na relacjach z bliskimi. Dlaczego więc tak często nie zgłaszamy się do specjalisty w odpowiednim momencie? – Świadomość, że profilaktyka jest potrzebna, dopiero się rodzi. Gdybyśmy były w jasny sposób informowane o tym, że mamy możliwości, aby przeciwdziałać pewnym rzeczom, większość z nas korzystałaby z tych sposobów. Tymczasem często o tym nie wiemy, być może to kwestia braku edukacji z tym związanej. Na szczęście, obecnie jest znacznie więcej niż kiedyś informacji w mediach i kobiety są ciekawe – przychodzą, zadają pytania. Mówią na przykład: „Coś się we mnie zmieniło”, zgłaszają ogromne rozdrażnienie – mówi mgr Sylwia Bartczak.
Menopauza bywa określana jako „najgorszy okres w życiu kobiety”. To duży błąd, takie podejście ma na nas bardzo negatywny wpływ. – Czujemy się tak, jak myślimy. Kobiety przychodzą do mnie i mówią: „Jestem na najgorszym etapie swojego życia”, co jest zupełną nieprawdą. Tymczasem gdybyśmy dbały całe życie na przykład o to, aby nauczyć się odpoczywać, relaksować, byłoby nam łatwiej zmierzyć się z tym wyzwaniem. Menopauza to moment egzaminu z tego, jak do tej pory radziłyśmy sobie z kryzysami i trudnościami. Jeżeli wcześniej potrafiłyśmy znaleźć sposób na to, aby sobie odpuścić — na przykład powiedzieć domownikom czy współpracownikom: „Źle się czuję, biorę urlop, potrzebuję czasu dla siebie”, w okresie menopauzy będziemy lepiej przygotowane. To jest moment na zadbanie o siebie – przekonuje mgr Sylwia Bartczak.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.