10 książek autorstwa najlepszych światowych autorów, 10 wyjątkowych lokalizacji, 10 czytających. Literackie święto czytelników, którzy w jeden wieczór usłyszeć mogą znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury. Już 29 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się Europejska Noc Literatury.
– Każda edycja Europejskiej Nocy Literatury jest wyjątkowa, ponieważ każda jest zupełnie inna. Co roku inna dzielnica, okolica Wrocławia, inna osoba wybierająca książki, inne aktorki i aktorzy, inne głosy czytające wybrane teksty. Rok temu Justyna Sobolewska jako kuratorka rzuciła wyzwanie, układając lektury w cykl „klasyka na nowo”, czyli prezentując znane nam dzieła w zupełnie nowych przekładach. Ja, idąc tym tropem, pomyślałem o ENL jak kurator sztuk wizualnych o wystawie, czyli komponując poszczególne dzieła w nową całość, w opowieść o podróżach i o Europie jako przestrzeni, ale też mozaice różnych stylów literackich – przekonuje Max Cegielski , dziennikarz i pisarz, kurator tegorocznego wydarzenia.
Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość europejskich pisarzy. We Wrocławiu wydarzenie zagościło po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Kolejna, 9. edycja ENL odbędzie się 29 sierpnia na osiedlu Powstańców Śląskich. Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co godzinę między 14.00 a 22.00, co umożliwi uczestnikom wysłuchanie wszystkich 10 tekstów i ułatwi bezpieczne wejście do miejsca czytania i opuszczenie go. W tym roku ze względu na trwającą pandemię aż 8 z 10 fragmentów będzie czytanych w plenerze. Jak zawsze – przez znakomitych aktorki i aktorów.
Hasłem przewodnim nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury jest podróż. Jak wyjaśnia Max Cegielski, wybór tematu był prosty. – Od wielu lat zajmuję się podróżami w sensie dosłownym i metaforycznym. Wybór tematu nie mógł więc być inny, ale ta podróż ułoży się także w mapę Europy, dosłowną: od wysp greckich przez Alpy po kresy dawnej Rzeczypospolitej, Skandynawię, Francję, Wyspy Brytyjskie, Włochy, Hiszpanię i Portugalię. Do niektórych z tych krajów dziś nie wolno lub zdrowiej nie jechać, zwiedzimy więc kontynent, nie ruszając się z Wrocławia. Taki był od początku pomysł, a pandemia dodatkowo wzmocniła jego znaczenia. To będzie jednak także podróż przez style, od bestsellerów Knausgårda czy Houellebecqa przez reportaż o uchodźcach po biografię Mary Shelley czy klasykę, jak Homer i Tomasz Mann – tłumaczy Max Cegielski.
Dodaje, że przy wyborze dzieł nie kierował się ani ich gatunkiem, ani datą wydania, zamiast tego książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji. – Dzięki temu możemy mieszać klasykę ze współczesnymi hitami wydawniczymi, literaturę wysoką z bardziej popularną, autorów poczytnych z mniej znanymi – wyjaśnia kurator.
W literacką podróż zabiorą nas w tym roku m.in. Eliza Rycembel – jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia, Jarosław Boberek – lektor, aktor dubbingowy i reżyser dubbingu, oraz Andrzej Zieliński – aktor znany z dziesiątek ról teatralnych czy filmowych, m.in. z tytułów takich jak „Chłopaki nie płaczą” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Wśród wyjątkowych lokalizacji wyróżnia się Pod Ciśnieniem – pop-up biurowy zlokalizowany w zabytkowych przestrzeniach dawnego szpitala u zbiegu ulicy Sudeckiej i alei Wiśniowej.
W literacką podróż będzie można wybrać się nie tylko na żywo, ale i online. Dla wszystkich, którzy ze względu na ograniczenia lub przeciwskazania nie będą mogli wziąć udziału w Europejskiej Nocy Literatury na żywo, przygotowane zostaną filmowe rejestracje spotkań, które udostępnione będą na kanałach Europejskiej Nocy Literatury i Strefy Kultury Wrocław. Bo Europejska Noc Literatury to przede wszystkim święto książek i czytelników. – Wartość i sens tegorocznej ENL polega na tym, że czytane będą nie tylko tytuły z ostatnich miesięcy, ale raczej z ostatnich lat czy wręcz stuleci. Świetna okazja, żeby nadrobić zaległości i sięgnąć po nieznane wcześniej tytuły – zachęca Max Cegielski.
Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury dostępnych jest na stronie Stefy Kultury Wrocław pod adresem: StrefaKultury.pl/EuropejskaNocLiteratury oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.