Znamy laureatów 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W gdyńskim Teatrze Muzycznym najwięcej nagród zdobyły „Boże ciało” Jana Komasy i „Ikar: Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy.
Zamieszanie wokół „Solid Gold” Jacka Bromskiego (film najpierw wycofano z Konkursu Głównego po to, by w piątek rano go do niego przywrócić), spotkanie Gildii Reżyserów Polskich nawołujących do wprowadzenia zmian regulaminowych pod groźbą powołania konkurencyjnego festiwalu i napięta atmosfera, w której mniej chodziło o kondycję polskiego kina, a bardziej o polityczną przepychankę, zdominowały pierwsze dni FPFF w Gdyni.
- Filmy, które przywozimy tutaj co roku, zasługują na to, żeby o nich szczerze porozmawiać, a żeby taka szczera rozmowa mogła się odbyć, potrzebne jest zaufanie – mówił na środowej konferencji prasowej przewodniczący Gilldii Andrzej Jakimowski. - Chcielibyśmy ufać, że w konkursie są rzeczywiście najlepsze filmy. A jury nie będzie podlegało naciskom. W oświadczeniu, jakie opublikowano na stronie internetowej Gildii, zwrócono uwagę na polityczne i ekonomiczne naciski, jakimi w ostatnich latach podlegał Festiwal i jego – malejące z roku na rok – wiarygodność oraz prestiż. Reżyserom szybko odpowiedział dyrektor festiwalu Leszek Kopeć, który zauważył, że „proponowane przez Gildię zmiany należy poważnie rozważyć”.
Z kolei Agnieszka Holland, która do Gdyni przyjechała ze swoim najnowszym filmem, „Obywatelem Jonesem”, wielokrotnie powtarzała, że „najważniejsza jest rozmowa o twórczości i filmach”. Szczególnie, że te ostatnie stały w tegorocznej edycji festiwalu na naprawdę wysokim poziomie.
O Złote Lwy rywalizowało w tym roku 19 filmów. W roli faworyta od początku wymieniano „Boże ciało” Jana Komasy. Ostatecznie film nagrodzono za reżyserię, scenariusz i najlepszą kobiecą rolę drugoplanową. Najważniejsza nagroda – Złote Lwy – powędrowała do Agnieszki Holland za film „Obywatel Jones”. Czarnym koniem festiwalu okazał się „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy z brawurową rolą Dawida Ogrodnika – film nagrodzono łącznie w sześciu kategoriach.
Oto pełna lista laureatów:
Złote Lwy 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni dla najlepszego filmu: „Obywatel Jones” (reż. Agnieszka Holland)
Srebrne Lwy 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni: „Ikar: Legenda Mietka Kosza” (reż. Maciej Pieprzyca)
Nagroda za najlepszy scenariusz: Mateusz Pacewicz za film „Boże ciało” (reż. Jan Komasa)
Nagroda za najlepszą reżyserię: Jan Komasa za film „Boże ciało”
Nagroda za najlepszą główną rolę kobiecą: Magdalena Boczarska za film „Piłsudski” (reż. Michał Rosa)
Nagroda za najlepszą główną rolę męską: Dawid Ogrodnik za film „Ikar: Legenda Mietka Kosza” (reż. Maciej Pieprzyca). Aktor zachwycił publiczność bardzo politycznym przemówieniem. – Pamiętajcie, każda władza się kiedyś kończy – mówił.
Nagroda za debiut reżyserski: Bartosz Kruhlik za film „Supernova”
Nagroda za najlepsze zdjęcia: Witold Płóciennik za film „Ikar: Legenda Mietka Kosza” (reż. Maciej Pieprzyca)
Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą: Eliza Rycembel za film „Boże ciało” (reż. Jan Komasa)
Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską: Sebastian Stankiewicz za film „Pan T” (reż. Marcin Krzyształowicz)
Nagroda publiczności: „Boże ciało” (reż. Jan Komasa)
Nagroda za najlepszy dźwięk: Jarosław Czernichowski, Marcin Jachyra, Oliwier Synkowski i Marcin Lenarczyk za film „Interior” (reż. Marek Lechki)
Nagroda za debiut aktorski: Zofia Domalik za rolę w filmie „Wszystko dla mojej matki” (reż. Maria Imielska)
Nagroda za najlepszy montaż: Robert Gryka, Wolfgang Weigl i Krzysztof Arszennik za film „Ukryta gra” (reż. Łukasz Kośmicki)
Nagroda za najlepszą charakteryzację: Jolanta Dańda za film „Ikar: Legenda Mietka Kosza” (reż. Maciej Pieprzyca)
Nagroda za najlepsze kostiumy: Agata Culak za film „Ikar: Legenda Mietka Kosza” (reż. Maciej Pieprzyca)
Nagroda za najlepszą muzykę: Leszek Możdżer za film „Ikar: Legenda Mietka Kosza” (reż. Maciej Pieprzyca)
Nagroda za najlepszą scenografię: Grzegorz Piątkowski za film „Obywatel Jones” (reż. Agnieszka Holland)
Nagroda filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych: Hubert Patynowski za film „Nie zmieniaj tematu”
Nagrody specjalne:
Nagroda Platynowe Lwy w uznaniu za całokształt dorobku artystycznego: Krzysztof Zanussi – reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, twórca takich filmów jak „Cwał”, „Barwy ochronne”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, „Persona non grata” i „Struktura kryształu”, członek Europejskiej Akademii Filmowej. – I w sztuce i w polityce, populizm morduje wartości – mówił w swoim gdyńskim przemówieniu Zanussi, ewidentnie odnosząc się do sytuacji politycznej w kraju.
Nagroda specjalna Jury: „Ukryta Gra” (reż. Łukasz Kośmicki)
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.