W dniach 10-22 października w Warszawie odbędzie się 24. edycja festiwalu poświęconego słynnemu kompozytorowi oraz jego romantycznym następcom – Chopinowi, Schubertowi i wielu innym zasłużonym twórcom.
W tym roku cały muzyczny świat świętuje wyjątkowy jubileusz – 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena, jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów. Mimo upływu lat jego kompozycje nie przestają fascynować.
Choć za sprawą platform streamingowych możemy dziś słuchać niemal wszystkich utworów w dowolnym miejscu na świecie, to kompozycje tworzone przez Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego i innych mistrzów wydają się nie przystawać do cyfrowego świata. To muzyka stworzona z myślą o występach na żywo, realizująca pełnię potencjału jedynie w obecności widzów.
Wiedzą o tym organizatorzy Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Gdy wybuch pandemii uniemożliwił zorganizowanie wydarzenia, zamiast przenieść je do sieci, zdecydowali o przesunięciu go na jesień. W sobotę, 10 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie, rozpocznie się 24. edycja festiwalu. Wydarzenie potrwa do 22 października.
W programie tegorocznej odsłony festiwalu znajdziemy aż 10 koncertów. Znakomite polskie orkiestry i artyści wykonają dzieła patrona festiwalu oraz jego romantycznych następców – Fryderyka Chopina, Franza Schuberta, Roberta Schumanna, Ferenca Liszta, Feliksa Mendelssohna i Johannesa Brahmsa. Podczas wydarzenia muzycy zagrają również utwory Krzysztofa Pendereckiego, w hołdzie zmarłemu w marcu kompozytorowi.
Festiwal rozpocznie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki, a zakończy Sinfonia Varsovia pod batutą Macieja Tworka. Podczas festiwalu wystąpią zarówno uznani twórcy, jak i młode talenty, w tym m.in. Szymon Nehring, Aleksandra Świgut i Krzysztof Książek.
W tym roku wyjątkowo Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się równolegle z II edycją Festiwalu romantycznych kompozycji. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena poświęcone będzie twórczości Józefa Elsnera i jego uczniów.
Bilety na wszystkie wydarzenia festiwalowe można zakupić w kasach Filharmonii Narodowej oraz przez stronę filharmonia.pl.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.