Filipka w wielkim mieście w cyklicznym felietonie podkreśla wagę szczerości, która dla grup dyskryminowanych staje się sposobem na uzyskanie głosu. Przywołuje także artystki, które radykalną szczerością zmieniają dominującą narrację.
Kiedy miałam 15 lat, chciałam się dowiedzieć czegoś więcej na temat aktualnych zjawisk w sztuce. Drukowane podręczniki nie obejmowały współczesności, a elegancko wydane magazyny wykraczały poza mój budżet zasilany jedynie przez kieszonkowe. Na YouTubie pojawiały się pierwsze wywiady z artystkami.
Radykalna szczerość Tracey Emin zmusza do wyjścia ze strefy komfortu
Filmowy seans rozpoczęłam od Tracey Emin, brytyjskiej artystki należącej do ruchu Young British Artists, który w latach 90. porządnie zatrząsł sceną artystyczną. Najpierw zobaczyłam, jak Tracey opowiada o swojej pracy „Wszyscy, z którymi spałam”. We wnętrzu namiotu turystycznego widniały nazwiska wszystkich osób, z którymi artystka była kiedyś w łóżku.
Gdy w kolejnym wideo kamera pokazała łóżko artystki wystawione w galerii sztuki – w pogniecionej pościeli widać było brudne ubrania, butelki po alkoholu i jakieś tabletki – musiałam zrobić sobie przerwę. Nie byłam przyzwyczajona do tak intymnych wyznań. A na pewno nie byłam przyzwyczajona do radykalnej narracji prowadzonej przez kobiety.
Moje nastoletnie wyobrażenie o kobietach w sztuce opierało się na nieświadomym sprowadzaniu ich do bycia obiektem pożądania, bo tak zostałam wychowana przez otoczenie i szkołę. Radykalna szczerość Tracey Emin pokazała mi zupełnie nowy sposób myślenia. Jej historie o trudnym dzieciństwie, przemocy seksualnej i uzależnieniach wyprowadziły mnie ze strefy komfortu. A jej charyzma i pewność siebie stanowiły dowód na to, jak wiele wysiłku trzeba włożyć, by mimo przeciwnościom losu wyjść na postą.
Szczerość to sposób na uzyskanie głosu przez dyskryminowane osoby i społeczności
Z dzisiejszej perspektywy prace Tracey Emin nie wydają się tak szokujące. Do przestrzeni publicznej wkroczyły nowe punkty widzenia, a szczerość stała się narzędziem walki. Bezpośrednie nazywanie swojego doświadczenia własnym językiem stało się sposobem na uzyskanie głosu przez różne grupy społeczne narażone na dyskryminację. Obecnie moment szczerości przeżywają tematy związane z niepełnosprawnością czy sytuacją ekonomiczną. Widać to także w sztuce. To właśnie dzięki szczerości w zbiorowej świadomości mogą zaistnieć prawdy, które wcześniej traktowano jako niegodne uwagi. Siła szczerości naprawdę pozwala odmienić rzeczywistość.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.