Znaleziono 0 artykułów
16.04.2025

Justyna Kopińska: Nowy sezon „Czarnego lustra” obrazuje uzależnienie od bodźców

(Fot. Materiały prasowe)

Nowy sezon serialu „Czarne lustro” pokazuje, jak stopniowo luksusem stają się sen, spokój oraz przyjemność. W mocny sposób obrazuje nasze pragnienie nowości i bodźców, czego wpływ na psychikę jednoznacznie ocenia profesor Anna Lembke z Uniwersytetu Stanforda. Porównuje ona media społecznościowe z narkotykami.            

„Działają szybciej, są dostępne, darmowe, legalne. Wciągają, dopalają, zostawiają pustkę” – mówi, porównując media społecznościowe z narkotykami, profesor Anna Lembke.

Eksperci diagnozują, że doświadczamy napędzanej dopaminowo pętli algorytmów, której szkodliwość wzmacnia płytkość przekazu

Eksperci, z którymi przeprowadzam wywiady, jak terapeutka Esther Perel, noblista Didier Queloz czy autor książek o skupieniu Chris Bailey, podkreślają upadek znaczenia więzi społecznych, wysysanie naszej energii oraz nadmiar bodźców.

W podcaście „O milimetr do przodu” zapytałam terapeutkę Kingę Rajchel, jak przywracać zachwyt nad drugim człowiekiem oraz pielęgnować bliskość. – Wszyscy o tym mówią, a tymczasem okopujemy się mocniej w wirtualnym życiu – powiedziała. Tłumaczyła, jak rolki „uciekaj przed narcyzem” czy „rozpoznaj borderline” spłycają trudne, skomplikowane aspekty naszej rzeczywistości.

Doświadczamy napędzanej dopaminowo pętli algorytmów, połączonej z płytkością przekazu. Jeśli nie mamy świadomości, jak odróżniać pozytywny wpływ wirtualny od upupiania, nasz umysł się degraduje.

Profesor Anna Lembke z Uniwersytetu Stanforda podkreśla, że problem dotyczy nie tylko aspiracji zawodowych, lecz relacji związkowych i przyjacielskich.

Dopamina to nie wróg – to neuroprzekaźnik motywacji. Ale świat, który codziennie wstrzykuje ją do systemu, robi z mózgu zakładnika. Badania pokazują, że system nagrody w mózgu łatwo się przestawia. Kiedy przyzwyczai się do dużych dawek, przestaje reagować na małe. Czujemy wtedy niedosyt i niewystarczalność. Ekspert od ADHD Jarosław Jóźwiak mówił mi w wywiadzie, jak leki u adhdowców temperują ciągłe zapotrzebowanie na dopaminę i przywracają spokój. A co z ludźmi, u których prokrastynacja i zaburzenia koncentracji nie są spowodowane ADHD, lecz trybem życia?

Siódmy sezon popularnego serialu Netfliksa „Czarne lustro” pokazuje, jak sen i spokój stają się luksusem

Nasze pragnienie nowości i bodźców w mocny sposób obrazuje nowy sezon serialu „Czarne lustro”. Mike, w obliczu nieuleczalnej choroby żony, decyduje się na subskrypcję utrzymującą Amandę przy życiu. Odpowiedzialna za proces firma po roku wprowadza utrudnienia – dłuższy sen i osłabienie, by klienci wykupili wersję premium.

Na łamach Vogue.pl pisałam o „Ciszy jako luksusie”. Siódmy sezon popularnego serialu Netfliksa „Czarne lustro” pokazuje, jak stopniowo luksusem stają się sen, spokój oraz przyjemność. Zaawansowana technologia oferuje przedłużenie istnienia kosztem autentyczności i bliskości. Oglądamy uzależnienie życia od planu taryfowego. W miarę upływu czasu Amanda zaczyna mimowolnie wtrącać reklamy do swoich wypowiedzi, a Mike, by opłacić droższy pakiet, podejmuje się upokarzających zadań.

Twórcy serialu w doskonały sposób ukazują, jak technologia, obiecując ratunek, może prowadzić do dehumanizacji i utraty czułości.

Profesor Anna Lembke uważa, że staliśmy się niewolnikami systemu, którego pozbawione reklam wersje coraz częściej dostępne są tylko dla najzamożniejszych. Naukowcy i neurobiolodzy wzywają, by technologia nie dominowała nad ludzkimi wartościami. Pragną, byśmy podporządkowali ją ochronie fizycznego i psychicznego zdrowia.

Warto obserwować, w których momentach zdrowie jest nam odbierane. Czasem nie potrzebujemy więcej dostępu, tylko wyciszenia.

*

Rozmowy autorki w podcaście „O milimetr do przodu”:

https://open.spotify.com/show/5CWWe4vDZzabRgj4A16UoE

*

Justyna Kopińska – nagradzana dziennikarka i reporterka. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Wschodniej. Autorka sześciu książek, m.in. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie”, „Polska odwraca oczy”, „Lekarstwo dla duszy”.

Twórczość przyniosła jej wiele nagród – jako pierwsza Polka została uhonorowana europejską nagrodą European Press Prize w kategorii Distinguished Writing Award.

Prowadzi podcast „O milimetr do przodu” o drogach do holistycznej poprawy życia. Od 2023 roku jest członkinią jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

 

 

Justyna Kopińska
  1. Ludzie
  2. Justyna Kopińska: Nowy sezon „Czarnego lustra” obrazuje uzależnienie od bodźców
Proszę czekać..
Zamknij