Beztroska, luksus, piękno – na Instagramie świat jest idealny. O mrocznych tajemnicach skrywanych przez popularną aplikację dowiemy się z filmu dokumentalnego „Instagram – targowisko próżności” dostępnego za darmo na platformie telewizji Arte.
W 2010 roku w Dolinie Krzemowej Kevin Systrom i Mike Krieger – studenci prestiżowego uniwersytetu Stanforda – wymyślili aplikację, która w krótkim czasie zyskała miliony użytkowników. Początkowo była przeznaczona jedynie do publikowania zdjęć, ale szybko dała celebrytom możliwość zarabiania ogromnych pieniędzy. Gwiazdami nowej platformy stali się, m.in. członkowie rodziny Kardashian-Jenner. Sukces aplikacji skłonił Marka Zuckerberga do jej wykupienia. Niedługo później na Instagramie pojawiły się reklamy. Aplikacja dała początek kulturze influencerów, internetowych idoli, którzy kreują nierzeczywisty, idealny świat.
Niemożność spełnienia wygórowanych aspiracji przyczyniła się do problemów ze zdrowiem psychicznym. Użytkownicy nabawili się kompleksów, lęków, depresji. W pogoni za niedoścignionym ideałem wiele osób zdecydowało się na operacje plastyczne, często ryzykując zdrowiem albo wpędzając się w długi.
Film dokumentalny „Instagram – targowisko próżności” pokazuje, jak niewinna rozrywka stała się chorobliwą obsesją.
Dokument można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tv.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.