Od klasycznego dreszczowca Hitchcocka po najbardziej stylowy horror wszech czasów – przygotowaliśmy listę sprawdzonych filmów, które wprowadzą was w klimat Halloween.
„Hokus pokus”, reż. Kenny Ortega
Dla Amerykanów "Hokus Pokus" to odpowiednik "Kevina samego w domu" na Halloween. Trzy czarownice z Salem – Winifred (Bette Midler), Sarah (Sarah Jessica Parker) i Mary (Kathy Najimy) – zostają skazane na śmierć, ale przed wykonaniem wyroku wypowiadają zaklęcie, które pozwoli im wrócić do życia. Po 300 latach, gdy czwórka miejscowych nastolatków odwiedza ich dom, nadarza się okazja do zmartwychwstania. Siostry Sanderson zrobią wszystko, by pozostać wśród żywych, a dzieciaki, żeby je powstrzymać.
„Blair Witch Project”, reż. Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
Dla tych, którzy lubią się bać. Trójka studentów – Heather, Josh i Mike – wyruszają do lasu Black Hills, aby nakręcić dokument o miejscowej legendzie o wiedźmie. Niedługo potem cała grupa przepada bez wieści, a jedyne, co po nich zostało, to taśma filmowa, na której zarejestrowali przerażające wydarzenia. Stylizowany na dokument film oraz promocja, która zacierała granice między tym, co prawdziwe, a fikcją, ściągnęły do kin miliony widzów, zapoczątkowując nowy nurt horrorów.
„Zagadka nieśmiertelności”, reż. Tony Scott
Wampirzyca Miriam od wieków zachowuje młodość, odżywiając się krwią swoich młodych kochanków. Niestety po ukąszeniu jej partnerzy w krótkim czasie starzeją się i umierają. Ten sam los spotyka Johna, którego Miriam chce za wszelką cenę uratować. Kochankowie szukają pomocy u dr Sary Roberts pracującej nad eliksirem młodości. Catherine Deneuve, Susan Sarandon i David Bowie w jednym z najbardziej stylowych horrorów wszech czasów. Wszystkie stroje ikony francuskiego kina stworzył sam Yves Saint Laurent.
„Od zmierzchu do świtu”, reż. Robert Rodriguez
Wampiry to jeden z najczęściej powracających motywów horrorów. W filmie Rodrigueza dwóch przestępców (George Clooney i Quentin Tarantino, który jest również autorem scenariusza) i ich zakładnicy trafiają do przydrożnego zajazdu w Meksyku, który okazuje się siedliskiem krwiożerczych bestii. Podobno to właśnie przy pracy nad tym projektem Rodriguez i Tarantino zostali stałymi współpracownikami i bliskimi przyjaciółmi.
„Uciekaj”, reż. Jordan Peele
Jeden z najgłośniejszych filmów 2017 roku to historia czarnoskórego Chrisa, który ma poznać rodziców swojej białej partnerki. Seria dziwnych wydarzeń sprawia, że mężczyzna powoli odkrywa prawdziwy powód, dla którego został zaproszony do malowniczej posiadłości. Nagrodzony Oscarem Jordan Peele ubiera temat rasy w kostium horroru.
„Totalna magia”, reż. Griffin Dunne
Podobne artykułyNajlepsze horrory i filmy grozyJulia WłaszczukPo śmierci rodziców Sally (Sandra Bullock) i Gillian (Nicole Kidman) trafiają do domu swoich ekscentrycznych ciotek, które zdradzają siostrom, że w ich żyłach płynie krew czarownic. Pod okiem starszych kobiet dziewczynki uczą się magii. Potem Sally i Gillian dowiadują się też, że nad kobietami z ich rodziny ciąży klątwa – każdy mężczyzna, którego z wzajemnością pokochają, umrze. Sally i Gillian muszą połączyć siły, żeby odnaleźć szczęście. Na uwagę zasługuje filmowa ścieżka dźwiękowa, która świetnie sprawdzi się jako playlista halloweenowej imprezy.
„Psychoza”, reż. Alfred Hitchcock
Zmęczona życiem Marion Crane (Janet Leigh) ucieka z miasta z 40 tysiącami dolarów należącymi do jej szefa. Kobieta zatrzymuje się w ponurym motelu należącym do tajemniczego Normana Batesa. Zaraz potem znika, a w ślad za nią ruszają prywatny detektyw (Marin Balsam) i jej siostra (Vera Miles). Alfred Hitchcock, nie bez powodu nazywany królem suspensu, w mistrzowski sposób buduje napięcie, co widać po kultowej scenie pod prysznicem.
„Carrie”, reż. Kimberly Peirce
Jak wiele powieści Stephena Kinga, „Carrie” doczekała się aż dwóch ekranizacji. W 1976 roku historię poniżanej nastolatki, która odkrywając niezwykłe zdolności, postanawia zemścić się na swoich oprawcach, na warsztat wziął Brian De Palma, reżyser kultowego „Człowieka z blizną”. Blisko 40 lat później Kimberly Peirce powróciła do powieści, dając „Carrie” drugie życie. W osadzonym we współczesnych realiach remake’u wystąpiły Chloë Grace Moretz i Julianne Moore.
„Sok z żuka”, reż. Tim Burton
Nagrodzona Oscarem produkcja Tima Burtona to nie tylko świetny film na jesienną chandrę, ale również halloweenowy klasyk. Michael Keaton gra bioegzorcystę wynajętego przez parę duchów do wygnania z ich domu rodziny, która właśnie się wprowadziła. Niezwykły klimat lat 80. i nowatorskie jak na swoje czasy efekty specjalne dodadzą seansowi retro klimatu lub podsuną garść pomysłów na przebranie. Obok Keatona na ekranie zobaczymy również Winonę Ryder, Aleca Baldwina, Geenę Davis i Cathrine O’Harę. Tim Burton potwierdził niedawno, że trwają pracę na kontynuacją filmu z oryginalną obsadą.
„Rocky Horror Picture Show”, reż. Jim Sharman
Do tajemniczego zamku równie tajemniczego doktora Franka-N-Furtera (fenomenalny Tim Curry) trafiają Janet i Brad, którym zepsuł się samochód. Stają się świadkami stworzenia przez naukowca kochanka idealnego. „Rocky Horror Picture Show” to mieszanka komedii, horroru i musicalu. Chociaż zaraz po premierze film uznano za porażkę, to po latach produkcja wpisała się w kanon kampowej estetyki, zyskując coraz to nowych fanów.
„Antychryst”, reż. Lars von Trier
Znany psychiatra (Willem Dafoe) i jego żona (nagrodzona Złotą Palmą Charlotte Gainsbourg) wyjeżdżają do domu na odludziu, aby zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami. Terapeutyczna ucieczka od świata nie przynosi jednak ukojenia, a para musi stawić czoła niszczycielskiej mocy. „Antychryst”, podobnie jak wszystkie dzieła von Triera, wywołał kontrowersje. Jednocześnie porównuje się film do rewolucyjnych horrorów pokroju „Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego i „Lśnienia” Stanleya Kubricka.
„Pani Zemsta”, reż. Chan-wook Park
Podobne artykułyWyrafinowane thrilleryFreddie Braun Więźniarka Lee Geum-Ja ostatnie dziesięć lat odsiadki za przestępstwa, których nie popełniła, spędziła na przygotowaniu starannego planu zemsty. Gdy w końcu wychodzi na wolność, realizuje go krok po kroku, powoli zbliżając się do człowieka, który zniszczył jej życie. Południowokoreański film reżysera „Oldboya” i „Służącej” podbijał największe festiwale filmowe, zbierając świetne recenzje m.in. w Wenecji i Toronto.
„Odgłosy”, reż. Dario Argento
O „Suspirii” Luki Guadagnino pisałyśmy we wcześniejszym zestawieniu, dlatego tym razem wracamy do oryginalnego filmu Daria Argenty. Amerykańska tancerka Susy Bannion (Jessica Harper) przyjeżdża do najsławniejszej szkoły baletowej w Wiedniu. Odkrywa jednak, że kolejne tancerki giną w strasznych okolicznościach, a prestiżowa instytucja skrywa mroczną tajemnicę. Film włoskiego reżysera to prawdziwa wizualna uczta.
„American Psycho”, reż. Mary Harron
Luksusowe apartamenty i biura wielkich korporacji na Wall Street to raczej nietypowa scenografia dla horrorów, a atrakcyjny dandys w drogim garniturze to niecodzienny (anty)bohater dla tego gatunku. A jednak „American Psycho” przeszło do historii jako jeden z najlepszych dreszczowców. Christian Bale wcielił się w rolę Patricka Batemana, zblazowanego biznesmena i seryjnego mordercy, dla którego zabijanie jest sposobem na ucieczkę od codziennej rutyny.
„Dzieci nocy”, reż. Harry Kümel
Zmysłowa historia nowożeńców, Stefana i Valerie, którzy zatrzymali się w wytwornym hotelu nad morzem. Na miejscu para poznaje tajemniczą hrabinę, która nie ukrywa zainteresowania parą. Między gośćmi hotelu nawiązuje się wieloznaczna relacja, która może się skończyć tragicznie. „Dzieci nocy” często porównywano z (ponad 10 lat młodszą) „Zagadką nieśmiertelności”. W roli głównej ikona francuskiego kina, Delphine Seyrig.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.