Gabriela Zapolska na srebrnej monecie kolekcjonerskiej
Krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego pamięta o kobietach, które go współtworzyły. Na srebrną monetę kolekcjonerską jesienią trafiła aktorka i dramatopisarka Gabriela Zapolska. To już trzecia gwiazda przełomu XIX i XX wieku, związana z małopolską sceną, uhonorowana w ten sposób.
Monety kolekcjonerskie z zasady upamiętniają ważne wydarzenia lub osoby. W przypadku Teatru im. Juliusza Słowackiego pomysł emisji monety zrodził się z okazji jubileuszu 125-lecia jego działalności, obchodzonego trzy lata temu. Eliptyczna moneta jubileuszowa stała się punktem wyjścia szerszego projektu „Wielkie aktorki”, powołanego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
Jesienią w ten sposób uhonorowano Gabrielę Zapolską – wybitną aktorkę, reżyserkę i autorkę dramatów, m.in. „Moralności pani Dulskiej”. W historii Teatru im. Słowackiego Zapolska zapisała się jako zawsze mająca własne zdanie kobieta o niezwykłym umyśle. Do dziś krążą również anegdoty o jej poczuciu humoru, takie jak ta, w której Zapolska przed jednym ze spektakli swojej sztuki „Tamten” położyła kagańce na fotelach wrogich jej recenzentów.
Srebrna moneta, na której widnieje Zapolska, ma nominał 20 zł. Na rewersie umieszczono stylizowany portret aktorki, a na awersie – kontur sali widowiskowej Teatru im. Juliusza Słowackiego. Zapolska nie tylko występowała w nim na scenie, tam też w 1906 roku odbyła się prapremiera „Moralności pani Dulskiej”.
Podczas październikowej prezentacji monety na scenie wystąpili aktorki i aktorzy Teatru im. Juliusza Słowackiego: Karolina Kazoń, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Agnieszka Judycka, Tadeusz Zięba, Grzegorz Łukawski, przy akompaniamencie Haliny Jarczyk i Mateusza Krystiana. Jakub Roszkowski, kierownik literacki teatru, skomponował opowieść o Zapolskiej. Konsultantką merytoryczną projektu „Wielkie aktorki” jest badaczka teatru, szefowa archiwum Teatru im. Juliusza Słowackiego dr Diana Poskuta-Włodek. Premierowej prezentacji monety dokonali Katarzyna Basiak – Gała, Dyrektor krakowskiego oddziału NBP oraz Krzysztof Głuchowski, Dyrektor krakowskiego Teatru.
Dotychczas w ramach projektu „Wielkie aktorki” wyemitowano monety z wizerunkami Heleny Modrzejewskiej (w 2019 roku) i Antoniny Hoffmann (w 2020 roku) – aktorek, które wspólnie położyły kamień węgielny pod budowę Teatru Miejskiego (obecnie im. Juliusza Słowackiego) w Krakowie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.