Znaleziono 0 artykułów
06.07.2019

Gdynia Design Days 2019: Alternatywna rzeczywistość

06.07.2019
Wystawa Barbara Hoff (Fot. Robert Kulesza)

W drugim tygodniu lipca Gdynia stanie się miejscem spotkań miłośników dobrego projektowania. 130 wydarzeń w dziewięć dni – wystawy, warsztaty, spotkania – dotyczyć będzie polaryzacji – poglądów, postaw i pomysłów.

Żyjemy w spolaryzowanym świecie. Różnice poglądów, stylów życia i decyzji politycznych wybrzmiewają coraz mocniej. Indywidualizm spotyka się z przeciętnością. Konsumpcjonizm nie daje się pogodzić z minimalizmem, a uwielbienie piękna – z estetyką niedoskonałości. Kolekcjonerskie cacka stoją w opozycji do produkowanych masowo przedmiotów codziennego użytku. Dominacji fast fashion przeciwstawiają się zwolennicy mody odpowiedzialnej. Temu, jaki wpływ zjawiska społeczne mają na świat designu, będzie poświęcona startująca 7 lipca 12. edycja Gdynia Design Days, odbywająca się pod hasłem „Czas na polaryzację”. Coroczny festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania będzie obfitował w wystawy, wykłady, warsztaty, prelekcje oraz dyskusje. Jego program skierowany jest zarówno do profesjonalistów i młodych przedsiębiorców, jak i do entuzjastów poszukujących inspiracji do twórczego działania i kreatywnego spędzania czasu. Podczas ponad 130 wydarzeń, które znalazły się w programie festiwalu, dowiemy się m.in., jak design może pomóc poprawić komunikację międzypokoleniową, oraz zbadamy potencjał ludzkiego ciała jako źródła niewykorzystywanych dotąd surowców. Będzie można też się  wybrać na misję łazikiem Lem Mars Rover albo przekonać się, że istnieje materia kodu.

LUNARES III LUNARES , 2018 (Fot. Anna B. Gregorczyk)

Warto zobaczyć, czyli najciekawsze wystawy

Globalizacja może powodować alienację. Ale czy szczęście „ja” jest osiągalne bez „my”? Czy musimy wybierać między sobą a innymi? Na te pytania będzie się starali odpowiedzieć autorzy wystawy głównej Gdynia Design Days zatytułowanej „Ja czy My?”. Zobaczymy na niej m.in. grę TIM, która łączy pokolenia, oraz głowicę Baby Feeder, która umożliwia robotowi karmienie dziecka butelką. A także produkty stworzone przez Mariskę Lamiaud, które dobrze wyglądają na Instagramie, a jednocześnie pomagają organizacjom pozarządowym. Kuratorką wystawy jest Izabela Bołoz, projektantka działająca na pograniczu designu, architektury i sztuki, która w Holandii prowadzi własne studio. Z kolei kuratorzy Michał Bachowski i Agata Nowak wezmą pod lupę ludzkie ciało, by ukazać je w kontekście współczesnych dylematów. Podczas ich wystawy zatytułowanej „Ciało na rozdrożu” będzie można porównać takie tendencje jak superfoods w kontrze do modyfikacji ciała albo modę na leśne przedszkola w opozycji do genetycznego projektowania cech niemowląt.

Lunares (Fot. Anna B. Gregorczyk)

Recycling to kolejny aktualny temat podejmowany przez organizatorów wydarzenia. Po różnego rodzaju odpady sięgają dziś zarówno niezależni projektanci, jak i wielkie koncerny. Podczas wystawy „(nie)śmieci” duet kuratorski: Agnieszka Jacobson-Cielecka i Karol Murlak zaprezentuje wybrane pary obiektów, łączące materiał i cel, w jakim został wykorzystany. Jeden z nich powstał w pracowni projektanta, drugi – w dobrze wyposażonym laboratorium badawczym. Wśród eksponatów są m.in. produkty z kolekcji Diedericka Schneemanna „A flip flop story”, wyprodukowane ze znoszonych klapek i japonek, oraz dywaniki stworzone z zużytych butów sportowych, zaprojektowane przez Simone Post dla marki Adidas. Kiepska kondycja Ziemi sprawia, że wielu znów z nadzieją patrzy w kosmos. Na wystawie „We need more space” zobaczymy makiety baz księżycowych, modele łazików marsjańskich, rakiet i czujników. Będzie można także zajrzeć za kulisy projektów badawczych realizowanych z udziałem polskich specjalistów. Jednym z obiektów, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy, będzie Lem Mars Rover – studencki projekt budowy analogu łazika marsjańskiego. Z powrotem na Ziemię sprowadzi odwiedzających Gdynia Design Days świetnie zapowiadająca się wystawa w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Zostaną na niej zaprezentowane prace Barbary Hoff, w tym liczne, często niepublikowane materiały archiwalne.

Wystawa ciało na rozdrożu (Fot. Ania Bystrowska)

Warto wziąć udział, czyli wykłady, warsztaty i znacznie więcej

Wydarzenia zostały podzielone na bloki tematyczne. Każdego dnia odbędą się wykłady i warsztaty zgłębiające temat polaryzacji w innej dziedzinie. I tak, 8 lipca skupiać się będą na modzie, kolejnego dnia na grafice, 10 lipca zająć się będzie można wzornictwem, 11 lipca – architekturą miasta, i wreszcie 12 lipca – architekturą wnętrz. 7 lipca natomiast odbędzie się blok ogólny zatytułowany „Polaryzacja” z wykładem „Design sprawia, że świat się kręci”. Poprowadzi go przewodnicząca komitetu członkowskiego World Design Weeks – Ingrid van der Wacht. Tego samego dnia odbędzie się wykład Zuzanny Skalskiej „Trendy i najlepsze praktyki były wczoraj; Future(s) Thinking jest dla biznesu jutra”. Ciekawie zapowiada się też prelekcja Marka Kamińskiego, który również 7 lipca opowie o swojej najnowszej wyprawie AINTE i pierwszej w historii podróży dookoła świata człowieka z robotem. Tego samego dnia wystąpią również Michał Bachowski, Konrad Jerin z Piotrem Okrasą oraz Wiesław Bartkowski.

Wystawa School of Form (Fot. Materiały prasowe GDD)

Poranki należeć będą do warsztatów. Przez cały czas trwania Gdynia Design Days odbywać się będzie warsztat „Wiercimy”. Jego uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda proces powstawania przedmiotu ceramicznego, począwszy od stworzenia formy, po produkt końcowy. Pod okiem kolektywu Waterlove uczestnicy poznają alternatywne możliwości pracy z materiałem. Wartym uwagi punktem programu Gdynia Design Days jest również wizyta studyjna LPP. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by zajrzeć za kulisy branży.

W dniach 6–7 lipca swój pop-up otworzy w Gdyni warszawski butik Cloudmine. W programie Gdynia Design Days znalazło się też miejsce dla pokazów filmowych, otwartych pracowni oraz spotkań autorskich.

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Gdynia Design Days 2019: Alternatywna rzeczywistość
Proszę czekać..
Zamknij